صندوق پوشش ریسک چیست ؟

صندوق پوشش ریسک - hedge fund

معرفی صندوق پوشش ریسک

 در این مقاله از وبسایت هومان قصد بر معرفی صندوق پوشش ریسک را داریم .

صندوق های پوشش ریسک (hedge fund  ) نوعی صندوق سرمایه گذاری هستند که پول را از سرمایه گذاران گرفته و تلاش می کنند تا از طریق سرمایه گذاری سود کسب کنند. این صندوق ها سرمایه دریافتی از سرمایه گذاران را در بازارهایی همانند بازار ملک ، ارز و بورس و … سرمایه گذاری میکنند. همچنین این صندوق ها میتوانند از اهرم های مجاز استفاده کنند. 

تفاوت  صندوق پوشش ریسک با صندوق های سرمایه گذاری

اولا، صندوق های پوشش ریسک ملزم به ثبت نام در کمیسیون بورس اوراق بهادار نیستند و نیازی به دادن گزارش های دوره ای به آن نهاد نیز ندارند، عدم التزام به افشای اطلاعات، سبب می شود صندوق های پوشش ریسک نسبت به صندوق های مشترک شفافیت کمتری داشته باشند.

دوما، صندوق های پوشش ریسک سرمایه گذاران کم شماری دارد و به سرمایه گذاران ثروتمند محدود می شود که این خود یک دلیل عمده برای عدم التزام به افشای اطلاعات است. استنباط این است که تنها افراد ثروتمند و شناخته شده در صندوق های پوشش ریسک سرمایه گذاری کنند و چنین افرادی نیازی به حفاظت و نظارت سازمان بورس اوراق بهادار ندارند. بدین ترتیب، حضور سرمایه گذاران کم تعداد و در عین حال ثروتمند، به اسرار آمیز بودن صندوق های پوشش ریسک می افزاید.

سوما، این صندوق ها می توانند دامنه ی گسترده ای از فعالیت های سرمایه گذاری را در بر گیرند. آنها می توانند: ۱- وارد اهرم مالی سنگین شوند (سرمایه گذاری بخش بزرگی از وجوه قرض گرفته شده، به طوریکه بازدهی ناچیز هر دلار سرمایه گذاری شده، بسبب یک بازدهی بالا میشود  ۲- با هدف کسب یک بازدهی بالا در داراییها ، سبب بازدهی بالا میشود.

تفاوت چهارم این است که کارمزدهای مدیریت پورتفوی در صندوق های پوشش ریسک خیلی بالاتر از صندوق های مشترک است. به طور مشخص، آنجا تنها کارمزد مدیریت دارایی” با نرخ ۱٪ و ٪۲ دارایی وجود ندارد بلکه کارمزدی با عنوان “کارمزد عملکردی ”  وجود دارد که چیزی در حدود ۲۰٪ است.  اگر سرمایه گذاری پرریسک با موفقیت همراه شود مدیریت بسیار نفع خواهد برد اما اگر با شکست مواجه شود متضرر نخواهد شد زیرا کارمزد مدیریت دارایی را دریافت خواهد کرد.

پنجم اینکه  عموما قیدهایی راجع به نقد کردن همه یا بخشی از مبلغ سرمایه گذاری شده در صندوق دارد. درخواست وجه ممکن است برای چند بار در سال محدود شود و سرمایه ی شما در صندوق ممکن است برای یک دوره ی طولانی (حتی یکسال یا بیشتر ) مسدود شود.

جمعبندی

در مجموع، صندوق های پوشش ریسک نامعقولانه ترین روش سرمایه گذاری برای تمامی افراد و سازمانها است. یک استثناء می تواند مربوط به افراد ثروتمندی باشد که از شانس کسب سود بزرگ استقبال می کنند حتی اگر به بهای از دست دادن سرمایه شان تمام شود و معمولا برای افرادی که تمایل به ریسک زیاد نیستند توصیه نمیشود.

5/5
Share on whatsapp
اشتراک در واتسپ
Share on telegram
اشتراک در تلگرام

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *