نسبت آنی یا نسبت سریع چیست؟

WHAT IS Quick ratio

به این مطلب امتیاز دهید

نسبت سریع چیست؟

از دیگر نسبت های نقدینگی می توان به نسبت سریع یا آنی اشاره کرد. نسبت سریع معمولاً به مراتب سنجش بهتری از توانایی مالی یک مؤسسه را نشان می دهد. نسبت سریع از تقسیم دارایی های جاری پس از کسر موجودی کالا بر بدهی جاری به دست می آید.

این فرمول نشان می دهد که بدون نظر گرفتن موجودی کالا چه میزان در پرداخت بدهی های کوتاه مدت توانمندیم؟

راه دیگر برای محاسبه این نسبت این است که از دارایی های جاری پیش پرداخت ها را نیز کسر کنیم. در حقیقت در صورت این نسبت نقد ترین اقلام دارایی جاری قرار می گیرد.

نسبت سریع چیست؟
نسبت سریع

موجودی کالا از آن جهت کسر می شود که برای تبدیل به نقد به زمان بیشتری نیاز دارند. به عبارت دیگر قابلیت سیالیت کافی ندارند و سرعت نقد شوندگی آن ها پایین است. موجودی کالا معمولاً به راحتی و با قیمت مناسب فروخته نمی شوند و در صورت اجبار فروش، بیش ترین ضرر از این ناحیه خواهد بود.

پیش پرداخت ها (advance payment) نیز از این جهت کسر می شوند که معمولاً قابل تبدیل به وجه نقد نیستند و هزینه می گردند.

شاید بتوان گفت که نسبت آنی یکی از مفید ترین نسبت هاست، چون این نسبت به وضوح نشان می دهد که آن قسمت از دارایی جاری که از لحاظ ارزش ثبات بیشتری دارد و احتمال کاهش در آن کمتر است تا چه میزان می تواند پشتوانه طلبکاران کوتاه مدت قرار گیرد.

معمولاً نسبت یک یا ۱۰۰% را در این مورد مطلوب می دانند ولی طلبکاران مؤسسه برای حفظ منافع خود علاقه مند هستند که نسبت های جاری و آنی تا هر چه ممکن است بالاتر باشند.

مثال

اگر جمع دارای جاری یک شرکت به تاریخ ترازنامه خود ۷۰۰ هزار ریال و جمع موجودی جنسی و کالای آن ۳۰۰ هزار ریال و جمع بدهی جاری آن ۳۰۰ هزار ریال باشد آنگاه دارای نسبت آنی ۱٫۳ می باشد که در مقایسه با نسبت متوسط صنعت که ۱ می باشد از وضعیت مطلوبی برخوردار است.

پاسخ

با توجه به توضیحات فوق پاسخ سوال پست قبلی ما آشکار می شود. اگر قسمت اعظم دارایی های جاری یک شرکت را موجودی کالا آن تشکیل دهد باعث می شود که نسبت جاری آن به طور حباب گونه و غیر واقعی بالا رود حال آنکه نسبت سریع آن به شدت کاهش پیدا می کند و در عمل از پرداخت دیون کوتاه مدت خود عاجز است.

سازمان مدیریت صنعتی 

شبکه آموزشی هومان

 

 

 

برچسب ها
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن