نسبت P/E چیست؟

به این مطلب امتیاز دهید

سلام خدمت هومانی های عزیز امروز می خواهیم در مورد نسبت P/E که یکی از مباحث مهم در علم بورس است، با شما صحبت کنیم، با ما همراه باشید…

نسبت P/E

زمانی که بحث ارزش گذاری سهام پیش می آید، نسبت قیمت به درآمد از قدیمی ترین و پراستفاده ترین معیارهاست.

برای خرید یک سهم باید آن را ارزش گذاری کنیم و اگر سهمی بیشتر از ارزشش قیمت گذاری شده بود آن سهام را نخریم و برعکس اگر کمتراز ارزشش قیمت گذاری شده بود آن سهام را خریداری کنیم.

قیمت با ارزش تفاوت دارد

وارن بافت می گوید: قیمت آن چیزی است که می پردازید و ارزش آن چیزی است که دریافت می کنید.

قیمت آن چیزی است که توسط بازار (عرضه و تقاضا) تعیین می شود اما ارزش توسط یک سری مؤلفه های بنیادین مانند سودآوری و نقدینگی و…در شرکت تعیین میشود.

یکی از اشتباهات رایجی که سرمایه گذاران غیر حرفه ای مرتکب میشوند خرید سهام صرفا به دلیل بالا یا پایین بودن این نسبت است.

وارن بافت می گوید:

قیمت آن چیزی است که می پردازید و ارزش آن چیزی است که دریافت می کنید. قیمت آن چیزی است که توسط بازار (عرضه و تقاضا) تعیین می شود اما ارزش توسط یک سری مؤلفه های بنیادین مانند سودآوری و نقدینگی و…در شرکت تعیین میشود.

یکی از اشتباهات رایجی که سرمایه گذاران غیر حرفه ای مرتکب میشوند خرید سهام صرفا به دلیل بالا یا پایین بودن این نسبت است.

 از نظر تئوریک نسبتP/E  بیان کننده این موضوع است که سرمایه گذار تمایل دارد در ازای یک واحد سود چند واحد پول بپردازد و از منظر دیگر بیانگر دید سرمایه گذاران نسبت به رشد شرکت در آینده است. بعضی ها هم آن را دوره بازگشت سرمایه خود می دانند.

تحلیل این نسبت مشکل است چون در شرایطی خاص اطلاعات مفیدی به ما می رساند و در زمانی دیگر ممکن است کاربرد مفیدی نداشته باشد؛ به طور مثال این نسبت برای بررسی شرکت های تولیدی مناسب و برای شرکت های سرمایه گذاری نامناسب است.

مانند تمامی نسبت ها بررسی این نسبت در گذر زمان برای پی بردن به روند آن ارزشمند است.

البته تورم این بررسی را دشوار می کند زیرا  در این صورت اطلاعات گذشته در زمان حال سود کمتری خواهد داشت، اگر یک شرکت نسبت P/E  بالاتر از بازاریا متوسط صنعت داشته باشد به این معنی است که بازار انتظار بزرگی از این شرکت در طی ماه ها و سال های آینده دارد،

که این شرکت در نهایت مجبور خواهد شد تا سودآوری خود را به طرز چشم گیری افزایش دهد یا اینکه نیاز است تا قیمت سهام شرکت کاهش یابد؛ اما سهام در حد متعارف و نرمال بازار ۴٫۵ تا ۵ واحد است. برای درک رابطه ریسک و این نسبت مثال زیر را میزنیم:

مثال

شرکت آسان پرداخت با سود ۲۰۰۰ ریال دارای قیمت ۲۰۰۰۰ ریال است. یعنی نسبت P/E بر اساس بودجه شرکت برابر ۱۰واحد.

شرکت پتروشیمی خارک با سود ۳۰۰۰ ریالی با قیمت ۱۵۰۰۰ ریال که نسبت P/E سهم برابر ۵ واحد است.

حال اگر بازار P/E نرمال ۵ واحدی را برای هر دو سهم مدنظر داشته باشد:

انتظار بازار از سهم آسان پرداخت، رشد سود و رسیدن آن به ۴۰۰۰ ریال در آینده است و نسبت P/E تحلیلی آن برابر ۵ واحد خواهد شد. پس این سهم ریسک بالاتری دارد چون ممکن است به هر دلیلی شرکت به اندازه ۴۰۰۰ ریال سود نداشته باشد،

مثلا از ۲۰۰۰ به ۳۰۰۰ ریال افزایش یابد. اینجاست که برای رسیدن به نسبت P/E پنج واحدی این سهم، باید قیمت سهم تا ۱۵۰۰۰ ریال افت کند.

بازار پتروشیمی خارک انتظار رشد سودآوری ندارد. حال EPS شرکت اگر رشد نکرد که همان قیمت ۱۵۰۰۰ ریال ارزش دارد و اگر رشد کند که بر اساس P/E پنج واحدی، قیمت آن نیز رشد خواهد کرد.

نسبت P/E
نسبت P/E

هنر تحلیل گر این است که:

. سهم های با نسبت P/E پایین را شناسایی کند که بازار اشتباه آن ها را بدون رشد می داند و احنمالا با رشد سودآوری همراه خواهد شد.

. سهم های با P/E بالا را شناسایی کند که میزان رشد و سودآوری آن ها بیش از انتظار بازار باشد. مثلا اگر بازار انتظار رشد ۵۰% سود دارد، تحلیلگر انتظار رشد ۱۰۰% سود را داشته باشد.

یک اشتباه بازار در خصوص نسبت P/Eتا اینجا گفته شد که برای محاسبه ارزش سهام بر اساس نسبت P/E ، عدد نرما ۴٫۵ تا ۵ واحد (شرایط خوب بازار این عدد بالاتر) را در    EPS شرکت ضرب می نماییم.

اما برای اصلاح یک اشتباه که در بازار به دفعات تکرار می شود. شما باید مخرج کسر این نسبت را به عملیاتی و غیر عملیاتی تفکیک نمایید.

در واقع سود عملیاتی هست که در عدد ۵_۴٫۵ ضرب خواهد شد و سود غیر عملیاتی تنها در عدد ۱ ضرب خواهد شد.

۱۱۰۰۰=(۱۰۰۰*۱)+( ۲۰۰۰*۵)

 

به خاطر داشته باشیم نسبت P/E هر چند قطعه ای از پازل ارزش گذاری سهام است اما تمام آن نیست.

 

  

برچسب ها
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن