نسبت های اهرمی و نسبت بدهی

WHAT IS Leverage ratios

نسبت های اهرمی و نسبت بدهی
۵ امتیاز از ۱ رای

نسبت های اهرمی چیست؟

سلام بر همراهان همیشگی هومان؛ همان طور که در پست مدل ۶C ارزیابی اعتبار مشتریان بانک ها توضیح مختصری در مورد نسبت های اهرمی  دادیم، 

نسبت های اهرمی به معنای نسبت سهم بستانکاران به سهم سهام داران در تأمین مالی مؤسسه می باشد. در واقع این نسبت ها به دلیل استقراض واحد انتفاعی به وجود می آیند.

نسبت بدهی از تقسیم جمع بدهی ها بر جمع دارایی ها به دست می آید. اگر این نسبت بالا باشد بانک برای وام دادن وثیقه می گیرد.

این نسبت ها وجوهی که توسط صاحبان شرکت (سهام داران) تأمین گردیده را با وجوهی که به صورت وام از طلبکاران شرکت تأمین شده مقایسه کرده و نسبت آنها را اندازه گیری می کند. به عبارتی نسبت های اهرمی، توانایی ایفای تعهدات را بررسی می کند.

نسبت های پوششی توانایی شرکت در پرداخت بدهی ها در زمان سررسید را مورد مطالعه قرار می دهد و آنچه را به صاحبان سهام تعلق دارد را با سرمایه گذاری های دیگران در واحد تجاری می سنجد. در این نسبت ها از بدهی ها به عنوان اهرم پیشرفت شرکت نام برده می شود

نسبت های اهرمی
نسبت های اهرمی

نسبت های اهرمی چگونه به وجود می آیند؟

نسبت های پوششی به دلیل استقراض واحد انتفاعی پدید می آیند زیرا اگر قرضی وجود نداشته باشد، هزینه ثابت تأمین مالی و اهرم مالی نیز وجود نخواهد داشت.

نسبت بدهی( DEPT RADIO)

از مهم ترین نسبت های پوششی می توان به نسبت کل بدهی ها به کل دارایی ها اشاره کرد. نسبت کل بدهی مبین اطمینان و تأمینی است که به طور کلی بستانکاران برای وصول مطالبات خود می توانند داشته باشند

نسبت بدهی نشان می دهد که جمع بدهی( اعم از جاری-کوتاه مدت و بلند مدت) چه سهمی از حقوق –نسبت بدهی نشان می دهد که جمع بدهی (اعم از جاری صاحبان سهام را دربر می گیرد. بنابراین این نسبت از تقسیم جمع بدهی ها به جمع دارایی ها به دست می آید. 

معمولاً بستانکاران در ارتباط با نسبت بدهی یک نسبت متعارف را ترجیح می دهند زیرا هرچه این نسبت رقم کوچکتری را نشان دهد در صورتی که خطر ورشکستگی شرکت را تهدید نماید، بستانکاران تضمین بیشتری خواهند داشت. ولی هرچه این نسبت بزرگتر باشد طلبکاران اطمینان کمتری دارند.

برعکس برای صاحبان سهام داشتن نسبت بدهی بالاتر ارزشمند تر است زیرا اولاً از این طریق معمولاً درآمد بیشتری عایدشان می شود و ثانیاً گردآوری وجوه از طریق فروش سهام به مفهوم از دست دادن قسمتی از کنترل شرکت می باشد. به عبارت دیگر نسبت بدهی بالا از دید مدیریت خوب است چراکه در صورت موفقیت با پول غیر خیلی خوب کار کرده است و در صورت عدم موفقیت ضرر کمتری خواهد داد.

سازمان مدیریت صنعتی 

سؤال

یک بانک علاقه مند است که به یک شرکت با چه نسبت بدهی تسهیلات اعطا کند؟ نسبت بدهی کم یا بالا؟ در پست ها و مقاله های آتی منتظر نظرات ارزشمند شما هستیم … .

شبکه آموزشی هومان

برچسب ها
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن