به این مطلب امتیاز دهید

گردشگری نوین- بوم گردی

گردشگری نوین
بومگردی اثری از ریحانه منصفی

به مجموعه فعالیت هایی که به منظور استفاده و لذت بردن از چشم اندازهای طبیعی و عناصر فرهنگی (شیوه های فعالیت سنتی، آداب و رسوم و…) در جوامع محلی شکل می گیرد؛ بوم گردی اطلاق می شود.

لذتی از جنس طبیعت
بومگردی اثری از ریحانه منصفی

امروزه در کشور ما علی رغم وجود مشکلات فراوان در فرآیند گردشگری داخلی و خارجی، بوم گردی در حال تبدیل به یک صنعت می باشد. پتانسیل های شگفت انگیز مناطق مختلف کشور ما این ظرفیت را پدید آورده است تا بتوان به گردشگری نوین روی آورد.

 

بوم گردی تعریف جدیدی از سفر است. تصویری که ما در گذشته از سفر و سیاحت می‌شناختیم به کل این روزها دگرگون شده است. بسیاری از سختی‌هایی که در گذشته به عنوان مسافر متقبل می‌شدیم به دست فراموشی سپرده شده‌اند. امروزه گردشگری دیگر نه به شکل سنتی بلکه کاملاً مدرن و هوشمندانه برگزار می‌شود و تبدیل به یکی از پرسودترین صنعت‌های جهان شده است. کشورهای بسیاری هستند که با  ایجاد و گسترش زیرساخت‌های گردشگری  و رونق دادن به صنعت توریسم مبالغ هنگفتی را وارد اقتصاد خود کرده‌اند.

 

بوم‌گردی در ایران

در کشور ما نیز این رویه بعد از سال‌ها مورد توجه قرار گرفه و با ایجاد بستر های مناسب، گردشگری به یکی از مسائل مهم کشور تبدیل شده است.  با توجه به تقاضای زیاد مردم برای سفر‌های خارجی و بالطبع افزایش خروج ارز از کشور که در آینده ای نزدیک به شدت به اقتصاد کشور ضرر خواهد رساند این روز‌ها امکانات بسیاری برای متقاضیان سفر در داخل کشور ایجاد شده است. از مهمترین این امکانات می‌توان به ایجاد انواع اقامتگاه ها برای سکونت مسافران اشاره کرد که در مدل های گوناگون آماده ارائه خدمات به مسافران هستند.

منظور از انواع اقامتگاه‌ها تنوع بالای آن‌ها در مسائلی از قبیل هزینه، طراحی، کاربری، موقعیت جغرافیایی و شرایط اقلیمی است.  به طور مثال این روزها در بسیاری از مناطق ایران شما هم امکان رزرو یک هتل چند ستاره را دارید و هم اقامت در یک خانه روستایی و هم یک اقامتگاه بوم گردی.

منظور ما از هتل‌ها و خانه های روستایی تا حد زیادی روشن است. اما در این مقاله می‌خواهیم شما را با بوم گردی ها و امکانات و شیوه استفاده از آن ها را برایتان شرح دهیم.

اقامتگاه بوم‌ گردی

اقامتگاه بوم گردی به معنای محل اقامت مسافر است ولی منطبق بر فرهنگ و جغرافیای آن منطقه. به طور مثال هتل‌ها و مهمان سراها در کل ویژگی‌های مشترک زیادی با همدیگر دارند و فرق چندانی بین یک هتل در زاهدان با هتل دیگری در تبریز نیست.

این دقیقا نقطه مقابل هتل و مهمان سرا ها با اقامتگاه‌های بومگردی است. اقامتگاه‌های بوم گردی اکثراً تشابه کمی با همدیگر دارند حتی اگر در یک منطقه جغرافیایی واقع شده باشند. چرا که قاعده خاصی برای ساخت چنین اقامت گاه هایی وجود ندارد. بومیان هر منطقه جغرافیایی بر اساس شرایط ساخت و ساز و مهم تر از آن فرهنگ منطقه خودشان دست به ساخت چنین اقامت گاه هایی می‌زنند.

مسئله مهمی که در این اقامتگاه ها همیشه وجود دارد شیوه زندگی در آن هاست. مالکان اقامت اصرار به داشتن یک سبک سنتی در اقامتگاه ها دارند چرا که این نکته مهمترین تمایز آن ها با هتل های چند ستاره است و گردشگران بسیاری را به سمت خود جذب می‌کند.

منتظر پست های بعدی ما باشید …

منابع : تخفیفان – مهندس حسین منصفی

 

گزارش از چهارمین نمایشگاه توانمندی های روستایی و بومگردی کشور

 

مطالب مرتبط :

 

گزارش از چهارمین نمایشگاه توانمندی های روستایی و بومگردی کشور

برچسب ها
نمایش بیشتر