نکاتی مهم برای شروع یک کارآفرینی موفق

نکاتی مهم برای شروع یک کارآفرینی موفق

نکاتی مهم برای شروع یک کارآفرینی موفق
۵ امتیاز از ۱ رای

نکاتی مهم برای شروع یک کارآفرینی موفق

در این مقاله به نکاتی مهم برای شروع یک کارآفرینی موفق میپردازیم.

همانطور که همه ی ما شاهد آن هستیم ازدیاد جمعیت و بیکاری همواره یکی از مشکلات اساسی جوامع به ویژه در کشور های در حال توسعه است. این امر ضرورت ایجاد فرصت های شغلی جدید و کارآفرینی می باشد.
اما نگران نباشید کارآفرینی سخت نیست، شما به مدارک سطح بالا، پول، مغز استثنایی و خارق العاده یا حتی یک ایده خاص و عالی نیاز ندارید.

هرچند مهم است بدانید که هیچ راه جادویی وجود ندارد که شما را یک شبه به کارآفرینی موفق و پولدار تبدیل کند. اما برای کسانی که حاضرند برای موفقیت سخت تلاش کنند هیچ چیزی غیرممکن نیست.
از نظر جمع کثیری از اقتصاددانان و صاحب نظران و دانشمندان، کارآفرینان موتور حرکت و رشد اقتصادی یک جامعه هستند که در یک محیط رقابتی و شرایط عدم تعادل، جامعه را به حرکت در می آورند و توسعه می بخشند.

 

 

 

رابرت کیوساکی نویسنده کتاب انقلابی《پدر پولدار پدر بی پول》به طور کلی انواع کسب درآمد را به ۴طریق تقسیم کرد:

 

۱:کارمند(شما بابت ساعاتی که کار می کنید، پول دریافت می کنید)
۲:خوداشتغالی(شما کار و زمان تان دست خودتان است؛راننده تاکسی،آرایشگر،بقال)
۳:کسب و کار(شما ایده و فکرتان را تبدیل به پول کردید؛مثل:پودر سوخاری kFC)
۴:سرمایه گذاری(شما کاری کردید که پول شما برای شما کار کند؛مثل خرید سهام)

اگر می خواهید ثروتمند شوید، باید از مرحله ۱یا ۲ به مرحله ۴ برسید!

مشخص است که هرکسی قدم در این راه نمی گذارد زیرا مسیری سخت است و هیچ راه میانبری هم ندارد و نیاز به تلاش و کوشش فراوان دارد.
شما ابتدا باید از فاز کارمندی یا خوداشتغالی شروع کنید و به فاز کسب و کار برسید سپس پولتان را سرمایه گذاری کنید؛ این تنها روش است.
لازم است بدانید که کارآفرینی یک رویداد نیست، بلکه یک روند است.
شما با کارآفرینی، کسب و کارتان را تبدیل به تفریح خود می کنید طوری که اگر به پول هم نیاز نداشته باشید حاضرید سرکار بروید.
چطور کارآفرین شوم؟…حال به نکات زیر توجه کنید:

۱- ایده ی کارآفرینی را از کجا بیاورم؟

لطفا همه ی حرف های بی دلیل و منطق را که تا به حال درباره ی ارزش ایده ها شنیده اید فراموش کنید.

شما باید یک ایده ای که در حال حاضر هست را نوسازی کنید، چیزی به آن اضافه کنید و یا چیزی از آن کم کنید و وارد بازار کنید، به خودتان اجازه ی کشف و اکتشاف بدهید و به جنبه های مختلف توانایی های خود، سبک های اجتماعی، سن و شخصیتتان نگاهی داشته باشید، سپس به حس درونیتان گوش کنید.

و از همه مهتر از ایجاد کسب و کار در هر جایی که رقابت وجود دارد نترسید، در واقع رقابت می تواند چیز خوبی باشد،برای مثال:بهترین مکان برای ساخت یک رستوران جدید درست کنار یک رستوران موفق است، زیرا آنها برای جذب مخاطب تلاش زیادی را به کار بسته اند، بنابراین، شما باید فقط ۱۰٪ بهتر عمل کنید.

ایده ی کارآفرینی

۲- جواب نه را قبول کنید

برای یک کار آفرین موفق فرقی نمی کند که چقدر جواب منفی یا پس رفت داشته باشد، او همواره مسیر جدیدی را برای ادامه ی کار انتخاب میکند و برای هدف خود می جنگد. این خصوصیت واجب یک کارآفرین است. باید بلند پرواز و جاه طلب باشید زیرا یک کارآفرین هرگز از یادگیری مسائل جدید دست برنمی دارد، در غیر این صورت دیگران به راحتی می توانند به او غلبه کنند و او را شکست بدهند.

۳- مشتریان خود را بشناسید

قبل از صرف پول در آن زمینه ای که می خواهید کار کنید، سعی کنید بفهمید، آیا مردم حاضر هستند برای خدمات یا محصولات شما هزینه ای پرداخت کنند؟ این کار ممکن است مهم ترین مرحله ای باشد که باید آن را بگذرانید، اندازه ی بازار هدفتان را تعریف کنید، تعیین کنید که مشتریان شما چه کسانی هستند و آیا خدمات شما مربوط به زندگی روزمره ی آنها است؟

۴- سرمایه گذار جذب کنید

به منظور دریافت پول برای راه اندازی کسب و کارتان، به هر سرمایه گذار بالقوه ای فکر کنید، اگر ایده ی شما عملی و قوی باشد، آنها برای سرمایه گذاری پولشان در حیطه کاری شما متمایل خواهند شد.
البته در ابتدا در مقیاس کوچک و با یک گروه کوچک از مشتریان کارتان را شروع کنید، به این ترتیب کسب و کارتان بدون سرمایه گذاری کردن مبالغ هنگفت شروع می شود، چنین روندی ممکن است بهترین مسیر برای شما باشد.

۵- کمک و راهنمایی بگیرید

لازم است بدانید که منابع قابل استفاده برای ارتقای سطح کارآفرینان فراوان هستند اما اغلب مورد استفاده قرار نمی گیرد. شما باید تسریع کنندگان، مربیان، مشاوران کسب و کار را در زمان مناسب پیدا کنید. حتی بهترین کارآفرینان قبل از شروع کسب و کار خود با متخصص های دیگر کار کرده اند، شبکه ای از افراد مورد اعتماد ایجاد کنید تا هر زمانی که به کمک نیاز دارید، به آنها مراجعه کنید، افرادی که می توانید درباره ی تصمیم گیری ها و ایده های جدیدتان با آنها مشورت کنید.

 

برای کارافرینی موفق کمک و راهنمایی بگیرید
برای کارافرینی موفق کمک و راهنمایی بگیرید
۶- خودتان شانستان را بالا ببرید و سرسخت باشید

هیچ کدام از ما نمیتوانیم نقش شانس را در زندگی انکار کنیم. شانس، نقش مهمی در موفقیت دارد؛ با این حال، هر چه سخت تر تلاش کنید، خوش شانس تر خواهید بود. همیشه سعی کنید بیش ترین تلاشتان را به کار ببندید و همچنان سرسخت باشید و اجازه ندهید که چیزی شما را مایوس کند، سرسختی و پایداری به عنوان یکی از ویژگی های اصلی هر شخص موفق است و فقط مختص کارآفرینان نیست و اگر این اصل را فراموش کنید هیچ گاه موفق نخواهید شد.

۷- رابطه های دراز مدت ایجاد کنید

رابطه های کاری بسیار حائز اهمیت هستند، هنر مذاکره ای یکی از مهمترین نکاتی است که باید به آن توجه کنید، شرکت ها همیشه تمایل دارند که با کسب و کاری که به آن اعتماد دارند کار کنند، توانایی شما در ایجاد روابط کاری دراز مدت با کارآفرینان دیگر می تواند یکی از عاملان کلیدی در موفقیت دراز مدت کسب و کار شما باشد. بیشتر کارآفرینان بیان می کنند که ایجاد امنیت کاری با مشتریان قدیمی بسیار بهتر از صرف وقت و هزینه برای یافتن مشتریان جدید است.

۸- استخدام افراد باهوش

افرادی که با شما کار می کنند نقش موثری در موفقیت شما ایفا خواهند نمود. همه ی کارآفرینان نیازمند گروهی از افراد برای تکامل مهارت هایشان هستند، مهارت واقعی نه تنها مربوط به استخدام بهترین گروه برای حمایت از شماست، بلکه مربوط به استخدام افرادی است که چشم انداز و شور و اشتیاق یکسانی دارند.

 

استخدام
استخدام
۹- به غریزه ی خود اعتماد کنید

خیلی اوقات غریزه ی شما بهترین راهنمای شماست زیرا که هیچکس به اندازه ی خودتان از کسب و کارتان آگاه نیست بنابراین به غریزه ی خود اعتماد داشته باشید و مطابق آن پیش بروید.
پرورش این صفات و تمرین تدریجی و مداوم یادگیری، بهترین مسیر برای شروع زندگی به عنوان یک کارآفرین است.

در نهایت، قبل از اینکه کارتان را آغاز کنید، ابتدا باید معنای موفقیت را برای خودتان تعریف کنید، شاید تعریف شما از موفقیت در قالب معیار های مالی بگنجد اما محتمل تر آن است که اثر ماندگاری که از خود به جای می گذارید برای شما رضایت و خوشحالی پایدار به ارمغان آورد.

 

 

برچسب ها
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن