مدیریت زمان و اهمیت آن در محیط کار

مدیریت زمان و اهمیت آن در محیط کار
۵ امتیاز از ۱ رای

مدیریت زمان و اهمیت آن در محیط کار

بدون شک، اهمیت یادگیری و برخورداری از مهارت مدیریت زمان برای هر شخص بخصوص در دنیای امروز، قابل انکار نیست. اگر نتوانید زمان خود را به خوبی مدیریت کنید، از عهده انجام هیچ کاری بر نخواهید آمد. برخی از اشخاص مدیریت زمان را کاری ناممکن و محال می دانند، در صورتی که این تفکر نادرست است. در دنیای امروز با این حجم از کار و فعالیت‌های روزانه که دارید، مدیریت زمان مهم و ارزشمند است زیرا پایه و اساس موفقیت در زندگی می‌باشد.

مدیریت زمان یعنی چه؟

مدیریت زمان یعنی زمان خود را به شیوه ای کارامد و مفید صرف فعالیت‌های مناسب کنید. به ‌بیانی دیگر، مدیریت زمان یعنی چون زمان محدود است از زمان خود به بهترین صورت استفاده کنید. مدیریت زمان نه تنها در زندگی شخصی بلکه در محیط کار نیز بسیار اهمیت دارد. برای اینکه به ضرورت یادگیری مدیریت زمان در محیط کار پی ببرید، در ادامه به مزایا و فواید مدیریت زمان در محیط کار میپردازیم.

فواید و مزایای مدیریت زمان

۱- مدیریت زمان شما را وقت‌شناس می‌کند.

با مدیریت زمان مفید، شخص بطور کارامد از زمان خود استفاده میکند. برای استفاده صحیح از زمان، باید از ابتدای روز برنامه کاری مشخصی داشته باشید. داشتن برنامه‌ی زمان‌بندی برای کارها و فعالیت‌های روزانه در محل کار، به شما توانایی حرکت در مسیر مشخصی می‌دهد و همچنین باعث می‌شود که شما وقت خود را مدیریت کنید که این کار سبب صرفه‌جویی در زمان می‌شود. زمان ذخیره شده را میتوانید به کارهای دیگری اختصاص دهید و در نتیجه در شغل خود رشد و پیشرفت کنید.

۲- با مدیریت زمان صحیح، رضایت شغلی و اعتمادبه‌نفس شما بیشتر میشود.

هنگامی که برای انجام کارهای خود مدیریت زمان داشته باشید، کارهای خود را طبق برنامه زمانی مشخصی انجام می‌دهید که موجب میشود در محل کار و بین همکارانتان به عنوان فردی منظم شناخته شوید که همیشه کار خود را به‌موقع انجام میدهد.
بطور مثال اگر اسناد، پرونده های مهم و پوشه ها را در محل خود درست قرار دهید، به دلیل این نظم، مورد توجه و تحسین دیگران قرار میگیرید و همیشه از شما به عنوان فردی منظم یاد میشود که این سبب میشود اعتماد به نفس شما افزایش یابد.

۳- با مدیریت زمان، ‌بهره وری شما در کارها بیشتر میشود.

اگر زمان خود را به طور صحیح در محل کار مدیریت کنید، توان نظارتی بهتر و بیشتری روی کارهایی که باید انجام دهید، دارید در نتیجه با آمادگی و آگاهی بیشتری کارها را انجام میدهید که سبب میشود کار خود را با کیفیت بهتر و نیز آرامش بیشتر انجام دهید. وقتی کیفیت کار شما بالا باشد توجه مدیرتان را به خود جلب میکنید و سبب ارتقا شغلی خود میشوید.

۴- اگر وظایف خود را به موقع انجام ‌دهید، دچار استرس و اضطراب کمتری می‌شوید.

به طور حتم همه افراد در طول روز دچار استرس و اضطراب شده اند که دلیل آن میتواند کمبود وقت برای انجام کارها باشد. اگر زمان خود را به طور صحیح در محل کار مدیریت کنید، علاوه بر اینکه کارهای خود را به موقع به پایان میرسانید، کمتر دچار استرس و اضطراب میشوید و کارهای خود را با آرامش بیشتری انجام میدهید. همچنین با مدیریت زمان، وقت کافی برای انجام کارهای دیگر دارید که این خود سبب ارتقای شغلی شما میشود.

۷ توصیه و راهکار برای مدیریت زمان

۱- اولویت‌های خود را مشخص کنید.

برای مدیریت صحیح زمان، بهتر است کارها و وظایف ضروری خود را تعیین کنید. برای تکالیف خود، «لیست انجام کار» یا «برنامه کاری» تهیه کنید و برای هر کدام وقت مشخصی تعیین کنید. ابتدا کارهای مهم تر و سپس کارهای کم اهمیت تر را در لیست بنویسید و تمام تلاش خود را کنید که به برنامه ریزی خود پایبند باشید. مقاله اولویت بندی کارها را در کارمان بخوانید.

۲- بیشتر تمرکز کنید.

بر کار خود بیشتر تمرکز کنید، سعی کنید تماس های شخصی را کوتاه کنید و در محل کار کمتر در شبکه های اجتماعی آنلاین شوید. افرادی که در سر کار خود وقت تلف میکنند علاوه بر اینکه به علت کمبود وقت دچار استرس میشوند، در پایان روز هنگام بررسی عملکرد خود احساس خوبی نخواهند داشت.

۳-  از انجام همزمان کارها جلوگیری کنید.

برای مدیریت زمان، بهتر است چند کار را با هم انجام ندهید زیرا رفت و آمد بین کارها سبب میشود تمرکز خود را از دست دهید و مدام زمانی را صرف کنید تا دوباره بر روی کار متمرکز شوید. بهتر است فقط مشغول انجام یک کار شوید و بعد از انجام آن به طور کامل به سراغ کار دیگری بروید. شک نکنید نتیجه کلی این روش بسیار بهتر از انجام همزمان کارها است.

۴- استراحت کنید.

شاید باور نکنید ولی استراحت یکی از روش های مدیریت زمان است زیرا نقش مهمی در افزایش بازدهی شما خواهد داشت. برای نوشیدن چای، قدم‌زدن در هوای آزاد و خوردن میان وعده، در برنامه روزانه خود ساعتی را اختصاص دهید. انسان ربات نیست که بتواند ساعت ها بدون استراحت کار کند و بازدهی او کم نشود، پس به استراحت به عنوان اتلاف وقت نگاه نکنید بلکه استراحت را زمانی برای تجدید قوا و افزایش بازدهی بدانید.

۵- تفکر مثبت داشته باشید.

افکار مثبت و تقویت کننده داشته باشید. اگر پر انرژی و شاداب باشید، انگیزه بیشتری برای انجام کارها دارید و آنها را بهتر انجام میدهید. اجازه ندهید هنگام انجام کارها احساس ترس و ناامیدی در شما ایجاد شود زیرا از نظر روانی باعث فشار عصبی میشود و همچنین وقفه در مسیر کار و فعالیت شما ایجاد میکند. تلاش کنید اعتماد به نفس خود را افزایش دهید و با دید مثبت کارهای خود را انجام دهید.

۶- بر نتیجه تاکید کنید.

هنگامی که میخواهید کاری را انجام دهید بر روی نتیجه آن تمرکز کنید نه میزان ساعتی که صرف انجام کار میکنید. گاهی افراد به تلاش های بی برنامه و خسته کننده  اهمیت میدهند در صورتی که باید به نتیجه کارها توجه کنند. توجه به زمان بدون در نظر گرفتن نتیجه، فقط سرعت کار را بیشتر میکند و هیچ تضمینی نیست که کیفیت انجام کار بهتر از قبل باشد.

۷- عادات قبل را فراموش کنید.

برای اینکه نسبت به قبل مدیریت زمان بهتری داشته باشید، باید عادت های نامناسب قبلی خود را ترک کنید. نمی‌شود با همان روش و عادات قبلی به نتیجه ای متفاوت رسید، باید تغییر و تحولی سازنده و مثبت در راستای اهدافتان در خود ایجاد کنید.
به طور مثال یکی از عادت های نامناسبی که بیشتر افراد دارند این است که در محیط کار ساعت های زیادی را صرف وب گردی و شبکه های اجتماعی میکنند که سبب میشود وقت زیادی از ساعات مفید شما از بین برود و همچنین تصویر نامناسبی از شما در ذهن دیگران ایجاد شود.

نتیجه گیری

داشتن برنامه صحیح زمانی برای انجام کارها و زندگی بسیار مهم است. برخورداری از مهارت مدیریت زمان صدها ویژگی مثبت دارد که در این مقاله بخشی از این فواید گفته شد و راهکارهایی برای مدیریت بهتر زمان مطرح شد.
باوجود مدیریت زمان، شما وقت کافی برای انجام همه‌ی کارهای مهم خود بدون تحمل استرس و فشار روانی را خواهید داشت.
برچسب ها
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن