اهمیت خواب کافی بر جسم و روان انسان

اهمیت خواب کافی بر جسم و روان انسان
۵ امتیاز از ۱ رای

اهمیت خواب کافی بر جسم و روان انسان

 

ضعیف شدن سیستم ایمنی، پیری زودرس، مشکلات خلقی و رفتاری و مشکلات جسمی متعدد، تنها بخشی از اثرات مخرب کم خوابی است.

 

در این مقاله به اهمیت خواب کافی بر جسم و روان انسان میپردازیم. انسان ها تقریبا یک سوم عمر خود را در خواب سپری می کنند پس خواب تا حد زیادی بر کیفیت زندگی ما تاثیر گذار است. امروزه عوامل متعددی از جمله تغییر سبک زندگی، سبب کاهش زمان و کیفیت خواب افراد شده است.

اما طبق تحقیقات اخیر کم خوابی بسیار مخرب تر از آن است که پنداشته می شود و تقریبا می تواند از همه جهات زندگی افراد را تحت تاثیر خود قرار دهد. احتمالا شنیده اید که درصد زیادی از تصادفات ناشی از کم خوابی و خواب آلودگی راننده است. ضعیف شدن سیستم ایمنی، پیری زودرس، مشکلات خلقی و رفتاری و مشکلات جسمی متعدد، تنها بخشی از اثرات مخرب کم خوابی است.

چرا که هنگام خواب ، زمان مناسبی برای ترمیم و ریکاوری مغز و تمامی بدن است. در این مقاله سعی شده است به اهمیت خواب و راه های افزایش کیفیت خواب پرداخته شود. اما پیش از آن بهتر است با فعل خوابیدن بیشتر آشنا شویم.

خواب

خواب به معنای عدم توانایی ارادی در کنترل محیط فیزیکی و کاهش و یا فقدان سطح هوشیاری است که هیپوکامپوس و هیپو تالاموس مسئولیت تنظیم بخش قابل توجهی از آن را به عهده دارند.

خواب به طور کلی به دو گروه تقسیم می شود.

  • (NREM)خواب همراه با حرکات غیر سریع چشم: NREMیک فاز از خواب است که امواج مغزی در آن معمولا آرام و با ولتاژ های بلند هستند و تنفس و ضربان قلب آهسته و منظم است و فشار خون پایین می باشد. در این مرحله افراد موقعیتی شناور میان حالت هوشیاری و غیر هوشیاری دارند.
  • (REM) خواب همراه با حرکات سریع چشم: در این فاز از خواب بر خلاف NREM، ضربان قلب و سوخت و ساز مغز افزایش می یابد. افراد معمولا در این مرحله خواب می بینند.

خواب فرصتی برای ترمیم و بازسازی سیستم اعصاب، سیستم ایمنی و سیستم عضلانی_اسکلتی است. حال که با فرآیند خواب کمی آشنا شده اید شایسته است به تاثیرات بسیار مهم آن نیز آگاه شوید.

تاثیرات خواب

پاک سازی سموم از بدن

طبق تحقیقات سیستم لنفاوی در طول شب به هنگام خواب فعال می شود و سموم را دفع می کند. هنگام خواب فضای بین سلول های مغز افزایش می یابد و فضا را برای دفع کثیفی از طریق مایع مغزی نخاعی آسان می کند.

کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی

کاهش کیفیت و مدت زمان خواب ریسک ابتلا به بیماری های قلبی و سکته را افزایش می دهد و شب زنده داران بیش از سایرین در معرض ابتلا به این دسته از بیماری ها قرار دارند.

تقویت سیستم ایمنی

کمبود خواب کارکرد سیستم ایمنی را تحت تاثیر قرار می دهد و موجب کاهش فعالیت سلول های ایمنی کشنده عوامل مهاجم می شود. افرادی که خواب با کیفیتی دارند معمولا کمتر مبتلا به سرما خوردگی می شوند و در صورت ابتلا زودتر بهبود می یابند به علاوه خواب کافی خطر ابتلا به سرطان را نیز کاهش می دهد.

خواب کافی و مقابله با افسردگی

مطالعات نشان می دهند افرادی که کمتر از ۶ ساعت و یا بیش از ۸ ساعت در طول روز می خوابند بیش از سایرین در معرض ابتلا به افسردگی و اضطراب هستند. به علاوه خواب نا کافی تا حد زیادی بر خلق و خو تاثیر می گذارد و می تواند افراد را از بیان احساسات خود عاجز کند و یا موجب بروز عواملی چون تحریک پذیری و بی قراری شود.

تقویت و رشد خلاقیت

شاید شنیده باشید که بسیاری از افراد برجسته در طول خواب به ایده هایی جذاب دست یافته اند. خوابیدن در رشد خلاقیت انسان بسیار تاثیر گذار است. همانطور که تحقیقات نشان داده اند خواب کافی موجب افزایش تمرکز و خلاقیت افراد می شود و حل مسائل و ایده پردازی را آسان تر می کند.

خواب کافی موجب افزایش تمرکز و خلاقیت افراد می شود.

یادگیری

خواب از دو جهت بر یادگیری و حافظه شما تاثیر می گذارد:

۱٫ پایین آمدن سطح تمرکز و توانایی یادگیری در اثر کمبود خواب.

۲٫ ضعیف شدن حافظه و توانایی در بخاطر سپردن و به یاد آوردن مطالب.

خواب به مغز کمک می کند اطلاعات جدید را از طریق فرآیندی به نام (( تثبیت خاطره)) ثبت کند. در این مقاله به برخی از اثرات خواب کافی و در مقابل نداشتن خواب کافی اشاره شده است. خواب از جمله عوامل مهمی است که کارکرد های جسمی و روانی را تحت تاثیر قرار می دهد و این اهمیت آن را دو چندان می کند. اما چگونه می توان خوابی آرام و آسوده را تجربه کرد؟ چگونه می توان کیفیت خواب را افزایش داد؟ در ادامه به پاسخ این سوالات می پردازیم.

عوامل موثر بر کیفیت خواب

در زمان معین بخوابید

سعی کنید هر شب در زمان مشخصی به تخت خواب بروید. داشتن برنامه منظم، بدن شما را برای خوابی آسوده آماده می کند و پس از مدتی در زمان مشخص شما احساس خواب آلودگی میکنید و سیگنال های خواب را دریافت خواهید کرد. داشتن زمانبندی مناسب علاوه بر کیفیت خواب، شما را از کوک کردن ساعت بی نیاز می کند و شما به صورت اتوماتیک از خواب بیدار خواهید شد.

در اتاق تاریک بخوابید

خوابیدن در اتاق تاریک به کیفیت خواب شما کمک زیادی می کند. چرا که نور در ترشح ملاتونین اختلال ایجاد می کند. ملاتونین هورمونی است که در غده کوچکی در مغز به نام غده صنوبری (پینه آل) تولید می شود و به تنظیم چرخه خواب و بیداری در بدن کمک می کند.

دمای اتاق را کنترل کنید

دمای بالا یا بسیار پایین موجب بیدار شدن های مکرر می شود. بهتر است دمای اتاق را بین ۱۵ تا ۲۰ درجه سانتیگراد نگه دارید. البته افراد در این زمینه نیز تفاوت هایی دارند پس توصیه می شود از تهویه هوا استفاده کنید و دمای ایده آل خود را برای خواب بیابید.

پیش از خواب دوش بگیرید

دوش گرفتن پیش از خواب با دمایی متعادل شما را برای خوابی سرشار از آرامش آماده می کند.

ورزش و فعالیت بدنی را در برنامه روزانه خود قرار دهید

زمانی که فعالیت بدنی انجام می دهید خسته می شودید و این موجب می شود که مغزتان خیلی زودتر به مرحله ی خواب عمیق برسد و زمان بیشتری را در خواب عمیق سپری کند.

ورزش کردن و فعالیت بدنی سبب خستگی شما میشود و میتوانید شب خواب راحتی را تجربه کنید.

تمامی عواملی که در این مقاله اشاره شد  به شما کمک خواهد کرد تا در مسیر افزایش کیفیت خواب خود گام بردارید و به سلامت جسمی و روانی خود پیش از قبل بپردازید.

برچسب ها
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن