علت بی حوصلگی در محیط کار

علت بی حوصلگی در محیط کار
۵ امتیاز از ۱ رای

علت بی حوصلگی در محیط کار

محیط انسان شامل عوامل فیزیکی، اجتماعی و روانی است که هر کدام در وضعیت سلامت او نقش مهمی دارند. یکی از این عوامل، محیط کار است که میتواند در دیگر حیطه‌های زندگی، اثر گذار باشد. قسمت عمده‌ای از زندگی روزانه هر فرد، صرف اشتغال به کار می شود. یکی از مفاهیمی که در سالهای اخیر توجه روان شناسان را به خود معطوف کرده است، احساس بی حوصلگی پیوسته و زیاد در محل کار است.
در حقیقت احساس بی‌ حوصلگی، در اثر فشار مداوم روانی پدید می‌آید. این احساس باعث تباهی در کیفیت خدماتی میشود که به وسیله کارکنان ارائه میگردد. در این مقاله قصد داریم دلایل بی حوصلگی در محیط کار و راهکارهایی جهت رفع این بی حوصلگی به شما ارائه دهیم، امیدواریم مطالب جمع‌آوری شده برایتان مفید باشد. با ما همراه باشید.

عواملی که سبب بی حوصلگی در محیط کار میشود

۱- افراط در پرکاری مدام

یکی از دلایل بی حوصلگی در محیط کار، افراط در پرکاری مدام است. وقتی که بطور مدام مجبور باشید پرکاری کنید، انرژی شما کاهش می‌یابد و در نتیجه این فشار کاری موجب خستگی و فرسودگی جسم شما میشود. شاید شما مجبور هستید که در محل کارتان به طور مدام خود را به رئیس و همکارانتان اثبات کنید چون که متوجه توانایی و عملکرد خوبتان نمیشوند. چنین وضعیتی سبب استرس زیاد در شما میشود.

۲- وقت آزادِ بیش از اندازه

بعضی از شغل‌ها طوری هستند که شخص در ساعات کاری خود، وظایف کمی برای انجام دارد. در نتیجه شخص وقت اضافی زیادی دارد. داشتن زمان استراحت در محل کار ضروری است، اما وقت آزادِ بیش از اندازه، موجب مشکل می‌شود. هنگامی که زمان بطالت زیاد است، ذهن‌ انسان سردرگم میشود. این شرایط باعث می شود که شخص احساس بی حوصلگی کند.

۳- فرصت‌ رشد و ارتقاء شخصی کم 

از دیگر عواملی که سبب بی حوصلگی در محیط کار میشود این است که احساس می کنید فرصت رشد و ارتقاء توانایی های خود را ندارید. تصور کنید یک وظیفه ی ثابتی را تا دو هفته، دوماه، دو سال یا بارها و بارها انجام دهید که هیچ فرصتی برای رشد و یادگیری شما ایجاد نمی کند، در این صورت احساس شما چگونه خواهد بود؟ قطعا یکنواختی شرایط کاری باعث بی حوصلگی و بی‌انگیزگی شما میشود.

۴- درگیری بیش از اندازه با مسائل شخصی و مشکلات خانوادگی 

همه ما در زندگی اهداف، تکالیف و مسائل بسیاری داریم که باید بیرون از محیط کار به آن‌ها رسیدگی کنیم. هنگامی که به دیگر بخش های زندگی بیش از اندازه توجه کنیم، احساس خستگی میکنیم و تمرکز خود را بر روی کار از دست میدهیم و به آسانی از کار دور میشویم. برای مثال در بسیاری از مواقع، دلیل بی حوصلگی و بی علاقگی ما در محل کار ناشی از درگیری های شخصی و مشکلات خانوادگی می‌باشد و همین باعث میشود انگیزه و علاقه ما به کار کمتر شود. باید به این نکته توجه داشت که نباید به مسائل شخصی در محل کار فکر کرد.

۵- بی علاقگی به شغل خود

بی علاقگی به شغل خود، یکی از مهم ترین دلایل بی حوصلگی در محیط کار است. اتفاق عجیبی نیست که شغلتان با آنچه که دوست دارید، منطبق نباشد. افراد زیادی وجود دارند که به انجام فعالیتی مشغول هستند که میل و رغبتی به انجام آن ندارند و فقط از ناچاری آن کار یا فعالیت را انجام میدهند.
هرگاه توانایی‌های شما به طور کامل در شغلتان کاربرد نداشته باشد، ممکن است تکلیف محول‌شده از نظر شما چالش‌برانگیز نباشد، از همه بدتر، ممکن است در مفید بودن‌ خود برای شرکت تردید پیدا کنید و کم کم علاقه خود به کار را از دست دهید. پس بهتر است به این ناهماهنگی آگاه باشید و به دنبال شغلی باشید که به آن علاقمند می‌باشید. میگویید پیدا کردن شغل مناسب، کار دشواری است اما اگر سعی کنید، سرانجام شغلی مناسب پیدا خواهید کرد.
بی علاقگی به شغل خود، یکی از مهم ترین دلایل بی حوصلگی در محیط کار است.

۶- مشخص نبودن هدف کاری

نداشتن دلیل و هدف کاری مشخص، از دیگر دلایلی است که سبب بی حوصلگی شخص در محل کار می شود. بعضی از شغل ها به گونه ای هستند که برای شخص امکان رشد و ارتقاء، سمت کاری و افزایش درآمد را ندارند و این موضوع باعث میشود فرد انگیزه ای برای تلاش و بهتر کار کردن، نداشته باشد.
شخصی که طولانی مدت در یک موقعیت باقی می ماند، به راحتی احساس گم شدن می کند و به تدریج اشتیاق و علاقه خود را به کار از دست میدهد زیرا این هدف است که به فرد انگیزه می دهد تا تلاش و حرکت کند.
مقاله هدف گذاری در کارها را در کارمان بخوانید.

راهکارهایی برای رفع خستگی و بی حوصلگی در محل کار

۱- رئیس یا مدیر‌تان را از وضعیت کاری خود مطلع کنید.

اگر در محل کار احساس بی‌حوصلگی زیادی دارید و متوجه شدید به دلیل این است که به کاری که انجام میدهید یا تکلیفی که به شما محول شده، علاقه ندارید، صحبت کردن با رئیس یا مدیرتان بهترین کار است. اگر مدیرتان به بازخورد علاقه‌مند باشد، قطعا صحبت کردن با او برای‌ شما خوب خواهد بود زیرا او تنها کسی است که میتواند برایتان کاری انجام دهد.
اگر درخواست کاری دشوارتر را داشته باشید و یا کاری که بهتر بتوانید آن را انجام دهید، این پیشنهاد علاوه بر اینکه به رفع بی‌حوصلگی‌ شما کمک می‌کند، احتمالا سبب میشود رئیستان از اشتیاق شما برای پیشرفت استقبال کند. همچنین تا زمانی که شما درخواست خود را مطرح نکنید، پاسخی دریافت نخواهید کرد. پس بهتر است بدون ترس با رئیستان صحبت کنید.

۲- بیشتر از چیزی که از شما انتظار می‌رود، کار کنید.

اگر بخواهید شرایط کاری بهتری بدست آورید، باید سعی کنید بیشتر از نیاز رئیستان کار کنید تا بتوانید توانایی ها و پتانسیل خود را به مدیرتان نشان دهید. اگر وقتی را صرف انجام کاری کنید که وظیفه شما نیست، مدیرتان متوجه توانمندی شما در بخش های دیگر میشود در این صورت در آینده ممکن است وظایفی به شما محول کند که برایتان جالب‌ باشد و دوست دارید در آن زمینه فعالیت کنید.

۳- در زمینه فعالیتی خود، مهارت‌های جدید کسب کنید.

اگر در ساعت کاری خود زمان آزاد دارید، بهتر است در این زمان‌ها دانش خود را افزایش دهید و مهارت جدیدی یاد بگیرید. برای مثال میتوانید خود آموز یک نرم افزار را تهیه کنید و در ساعات بیکاری آن را مطالعه کنید یا یک زبان جدید بیاموزید. هنگامی که شما برای رشد مهارت های شخصی خود وقت میگذارید، در نظر دیگران متفاوت دیده میشوید و امکان دارد فرصت جدیدی برایتان ایجاد شود.

۴- به میزان کافی استراحت کنید تا فرسوده نشوید.

کار زیاد باعث خستگی و بی‌حوصلگی میشود و همچنین راندمان کاری را کاهش میدهد. پس برای اینکه راندمان کاری خود را افزایش دهید باید به میزان کافی استراحت کنید. اگر تصمیم دارید به موفقیت و پیشرفت بیشتری دست یابید، هرگز در استراحت کردن تردید نکنید زیرا بعد از کمی استراحت میتوانید با نیروی بیشتری به محل کارتان برگردید.
اگر در تعطیلات آخر هفته به گردش یا یک سفر کوتاه بروید و خستگی یک هفته کاری را از خود دور کنید برای شروع هفته کاری جدید، به میزان کافی انرژی و انگیزه خواهید داشت.

۵- اهداف کاری خود را مشخص کنید.

مهم ترین عامل برای رفع بی‌حوصلگی و کسالت در محیط کار این است که بدانید چه انتظاری از خود و کارتان دارید و سپس هدفی برای خود مشخص کنید. بهتر است هدف خود را جلوی چشم قرار دهید تا به طور مداوم به یاد آورید که برای رسیدن به هدفتان باید تلاش کنید. این هدف میتواند موجب ایجاد انگیزه در شما شود و شما را از احساس بی‌حوصلگی نجات دهد علاوه بر این، این هدف میتواند باعث شود به پست شغلی بهتری دست یابید.

سخن پایانی

هنگامی که در محل کار به طور مداوم احساس بی‌حوصلگی و خستگی میکنید، در حقیقت این یک هشدار است که شما در زندگی خود هدفی را گم کرده اید. نباید اجازه دهید این احساس بی‌حوصلگی ادامه پیدا کند زیرا سلامت روان و شادی شما را در معرض خطر قرار میدهد. سعی کنید راهکارهای بالا را اجرا کنید تا شور و شوق تازه ای در کار و زندگیتان ایجاد شود.
برچسب ها
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن