استرس در محل کار و راه های مقابله با آن

استرس در محل کار و راه های مقابله با آن
۳ امتیاز از ۱ رای

 

استرس در محل کار و راه های مقابله با آن

سلام هومانی های عزیز در این مقاله به استرس در محل کار و راه های مقابله با آن می پردازیم همراه ما باشید.
استرس جز مواردی است که احتمالا در برخی از مراحل زندگی ما تاثیر خواهد گذاشت. به گفته مدیر ایمنی و بهداشت(HSE)، استرس واکنش نامطلوب مردم در برابر فشار ها و خواسته های بیش از حد از آن ها است. استرس پاسخ فیزیکی بدن به یک تهدید، تقاضا یا خطر واقعی یاقابل درک است.

وقتی احساس خطر کنید، بدن هورمون های استرس را ترشح می کند که بدن را برای پاسخگویی آماده می کند. این پاسخ جنگ یا گریز نامیده می شود. احساس استرس امری طبیعی است، اما اگر استرس بر روی خوشبختی و لذت بردن از زندگی اقراد تاثیر بگذارد، می تواند منجر به بیماری های جسمی و همچنین مشکلات روحی شود.

استرس، از هر ۵ نفر یک نفر را تحت تاثیر قرار می دهد و بزرگترین علت مرخصی استعلاجی در انگلیس است. یادگیری مدیریت استرس یکی از بهترین راه های مبارزه با آن است. مدیریت استرس میتواند پیچیده و گیج کننده باشد زیرا انواع مختلفی از استرس وجود دارد.

اگر در محل کار احساس استرس کنید، بهره وری و کارایی شما تحت تاثیر قرار میگیرد، که این خود میتواند استرس شما را دو چندان کند. علائم رایج استرس میتواند ضربان قلب شدید و درد قفسه سینه، بی خوابی یا کمبود خواب، مشکل در تمرکز و تصمیم گیری، انرژی کم و نوسانات خلقی باشد.

 

دلایل استرس در محل کار

استرس یکی از دلهره آورترین موانع برای کارمندان در محل کار است. مطالعات نشان داده که استرس سالانه خسارت های زیادی برای مشاغل دارد و محل کار به عنوان منبع اصلی استرس، شناخته شده است.

فشار شغلی، عدم امنیت شغلی، سازمان دهی ضعیف و عدم حمایت مدیران از مهم ترین دلایل استرس ناشی از کار است. عوامل خارج از شغل نیز در استرس کاری نقش دارند، از جمله سلامت عمومی، زندگی شخصی و آرایش روانشناختی فرد و میزان حمایت عاطفی آن ها در خارج از کار.
برخی از افراد در شرایط سخت کاری تلاششان را چند برابر کرده و از این شرایط برای موفقیت و پیشرفت خود استفاده میکنند در حالی که برخی دیگر این نوع چالش ها را استرس زا دیده و عقب نشینی میکنند.

شناسایی آنچه باعث ایجاد استرس در محل کار می شود، اولین قدم یادگیری مدیریت استرس است. ما چند ایده گسترده برای مدیران کسب و کار داریم که میتوانند با استفاده از این موارد استرس کارمندان خود را کاهش دهند.

استرس یکی از دلهره آورترین موانع برای کارمندان در محل کار است
استرس یکی از دلهره آورترین موانع برای کارمندان در محل کار است

۱- سلامتی محل کار را فراهم کنید

ورزش و زندگی سالم بهترین سلاح برای مقابله با استرس در محیط کار است. ورزش ذهن کارمندان را از استرس شغلی خود دور می کند تا روی وظیفه خود تمرکز کنند.

در هنگام استراحت ناهار، کارمندان را به پیاده روی تشویق کنید، عضویت در سالن ورزشی را یارانه دهید، هر ماه یک مربی یوگا به دفتر بیاورید و میان وعده سالم در دفتر کار ارائه دهید. این کارها سبب میشود کارمندان شما متوجه شوند که شما به دنبال سلامتی آن ها هستید و احساس ارزش کنند.

هر ماه یک مربی یوگا به دفتر بیاوریدو میان وعده سالم در دفتر کار ارائه دهید.
هر ماه یک مربی یوگا به دفتر بیاوریدو میان وعده سالم در دفتر کار ارائه دهید.

۲- محل کار را با وسایل مناسب آرایش دهید

محیط میتواند استرس زیادی به افراد منتقل کند. به هر جنبه از فضای اداری خود و آنچه که برای سلامتی تیم شما مفید است، فکر کنید. موارد ساده مانند کیفیت قهوه یا ارتفاع دیوار های اتاقک میتواند بر تعامل کارکنان تاثیر بگذارد. دفتر را بایک طرح رنگی خوب و گیاهان اضافی به روز کنید.

اگر فضای کافی دارید به فکر اضافه کردن یک میز پینگ پنگ یا میز فوتبال دستی باشید تا به کارمندان اجازه دهید چند دقیقه ذهن خود را از استرس دور کنند. هر تغییری که لذت کارمندان را افزایش دهد باعث می شود استرس کمتری داشته باشند.

۳- اجازه دهید کارمندانتان چند ماه از راه دور کار کنند

شما کارمندان خود را استخدام کرده اید زیرا به توانایی آنها در انجام کارهای خوب و به موقع اطمینان دارید بنابراین اجازه دهید آنها این موضوع را ثابت کنند. دفتر شما نباید مانند سلول باشد بلکه مکانی است که انجام کار را تسهیل می کند.

به کارمندان خود بگویید که شغل آنها با کیفیت و به موقع بودن کارشان مشخص شده است.

به کارمندان خود اجازه دهید از راه دور کار کنند و برای زمان شروع و پایان انعطاف پذیری قائل شوید. این آزادی برای روحیه دفتر عالی است و این خط مشی به کارمندان نشان می دهد که شما به آنها اعتماد کافی دارید.

۴- فعالیت اجتماعی را تشویق کنید

کارمندان وقت زیادی را با هم می گذرانند و هرچه راحت تر باشند استرس کمتری احساس می کنند. هنگامی که همکاران با یکدیگر آشنا می شوند، انتظارات و موانع ارتباطی از بین می روند و چرخ ها را برای تعاملات راحت تر در آینده چرب می کنند.

سعی کنید با برگزاری جلسات کاری کارمندان را دور هم جمع کنید و فضای این جلسات را از حالت خشکی در بیاورید. هر چه محیط این جلسات گرم باشد کارمندان به طور راحت تری نظرات خود را بیان می کنند و ارتباط بهتری بین افراد برقرار می شود. البته این راحتی نباید در حدی باشد که از مسائل کاری بیش از حد خارج شود.

۵- تایم استراحت داشته باشید

نمیتوان به طور کامل از استرس جلوگیری کرد، اما میتوان آن را کاهش داد. اطمینان حاصل کنید که کارمندان شما مکانی دارند که میتوانند در آن استراحت کنند. یک اتاق کوچک، یک فضای استراحت در انتهای سالن و حتی یک نیمکت در فضای باز میتواند مکان مناسبی برای پناه بردن از هرج و مرج های روزانه باشد.

۶- کارمندان خود را بشناسید

کارمندان دوست دارند که بخاطر یک کار خوب انجام شده مورد ستایش قرار بگیرند و موفقیت آن ها را در یک پیشرفت جدی در تعامل درک کنند. هر کارمند شخصیت متفاوتی دارد. کارمندان شما از اینکه از موفقیت آنها آگاه هستید و می خواهید آن را با دیگران به اشتراک بگذارید قدردانی خواهند کرد. این باعث خوشبختی و راحتی بیشتر می شود و به نوبه خود باعث کاهش سطح استرس می شود.

 

۷- مشاوده در محل کار یا مشاوره از راه دور ارائه دهید

بسیاری از شرکت ها با ارائه مشاوره به عنوان راهی برای کمک به کارکنان برای مقابله با استرس عمل می کنند.
در یک مطالعه اخیر ، تقریبا نیمی از کارگران احساس کردند که برای یادگیری نحوه کنترل فشارهای شغلی خود به کمک نیاز دارند. این استراتژی در داخل یا خارج از دفتر، در تنظیمات گروهی یا به صورت جداگانه، می تواند به کارمندان کمک کند تا برای آنچه که فشار روبرو خواهد شد آماده شوند.

 

هومانی های عزیز امیدوارم با راه حل های ارائه شده بتوانید استرس را مدیریت کنید و آن را به چالش بکشید.
موفق و سربلند باشید.

 

 

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن