مسئولیت پذیری در کار

مسئولیت پذیری در کار
۵ امتیاز از ۱ رای

مسئولیت پذیری در کار

مسئولیت پذیری (Responsibility) به معنای تعهدی است که هر فرد درون خود نسبت به تکالیفی که به او واگذار میشود احساس میکند. مسئولیت در لغت به معنی تعهد و تضمین است. مسئولیت بر اساس باورها و عقاید هر شخص و ارزش‌های او در زندگی شکل میگیرد و بر همین اساس فرد در قبال آن وظیفه، باید پاسخگو ‌باشد. انسان تنها موجودی است که حق انتخاب دارد و به ‌دلیل داشتن چنین حقی باید مسئولیت عواقب کارها و تصمیم های خود را‌ بپذیرد. فرد مسئولیت پذیر شخصی است که آگاهانه تصمیم می‌گیرد و رفتاری صحیح، منطقی و حساب شده دارد.

فواید مسئولیت پذیری در کار

فرد مسئولیت پذیر عموما در بیشتر جنبه‌های زندگی‌اش بهتر از دیگران عمل میکند. این فرد انتخاب‌های خود در زندگی را گردن دیگران نمی‌اندازد و پیامد انتخاب‌هایش را میپذیرد و از آن‌ها تجربه کسب میکند. مسئولیت پذیری در کار یا وظیفه‌ شناسی می تواند مزایای بسیاری برای شما داشته باشد. بهترین معیاری که میتوان میزان عملکرد کاری افراد را با آن سنجید، میزان وجدان کاری آن‌ها است.

۱- سبب ارتقای شغلی میشود.

قطعا با گذشت زمان، کارکنان وظیفه شناس و با وجدان از کارکنان وظیفه ناشناس جدا میشوند، بنابراین تلاش کنید روی کار خود تمرکز کنید که این رفتار شما، در آینده سبب ارتقا شغلی‌تان میشود.

۲- سبب جلب اعتماد میشود.

وقتی در کارهایتان مسئولیت پذیر باشید، به عنوان فردی قابل ‌اعتماد و سخت کوش شناخته میشوید و سبب میشود به شما اعتماد شود که دورکاری کنید یا روی پروژه‌های مهم‌تر کار کنید در نتیجه در بلندمدت درآمد شما افزایش مییابد و رضایت شغلی‌تان بیشتر میشود.

۳- عزت نفس شما را افزایش میدهد.

عزت نفس با مسئولیت پذیری رابطه مستقیم دارد. وقتی یک شخص وظیفه و یا مسئولیتی را برعهده میگیرد، یک تعهد درونی برای انجام و به پایان رساندن آن وظیفه دارد که سبب ایجاد حس مفید بودن و ارزشمندی در شخص میشود و هنگامی که این وظیفه را به خوبی انجام دهد، اعتماد به نفسش بالا میرود.

مقاله عزت نفس و موفقیت را در کارمان بخوانید.

راهکارهایی برای افزایش مسئولیت پذیری

یکی از ویژگی‌های شخصیتی قابل تحسین، مسئولیت پذیری است که شما را به شخصی قابل اطمینان تبدیل میکند. مسئولیت پذیر شدن سخت نیست! با رعایت چند نکته ‌میتوانید ویژگی مسئولیت پذیری را در خود پرورش دهید.

 

۱- بهانه آوردن را کنار بگذارید و دیگران را مقصر ندانید.

خیلی از ما وقتی در انجام کارهایمان کوتاهی میکنیم، سعی میکنیم با بهانه‌های مختلف سهل انگاری خود را توجیه کنیم و برای اشتباهات خود دنبال مقصر بگردیم، ولی باید به این نکته توجه کنیم که مسئولیت پذیری به معنای پذیرفتن پیامد کارهایمان است و تا وقتی که برای کوتاهی در انجام کارهایمان دیگران را مقصر بدانیم، بهانه آوردن در ما تقویت میشود و نمی توانیم آن را ترک کنیم.

برای مثال اگر به محل کارتان دیر میرسید، تقصیر ترافیک نیست، خودتان دیر از خانه خارج شده‌اید. به همین دلیل توصیه می شود قبل از پذیرفتن مسئولیت انجام کاری، ببینید در آن زمینه چقدر مهارت و دانش دارید، زیرا بر عهده نگرفتن مسئولیت انجام کار به علت نداشتن مهارت کافی در انجام آن کار، بهتر از پذیرفتن و کوتاهی در انجام آن است.

۲- نظم و انضباط داشته باشید.

منظم بودن و سازمان‌دهی کارها سبب بهبود وظیفه شناسی و افزایش مسئولیت پذیری در کار میشود. منظم بودن اهمیت زیادی در وظیفه شناسی و وجدان کاری دارد به ویژه هنگامی که حجم کاری زیاد است. اگر مسئولیت پذیری شما مداوم و پیوسته نباشد، هیچ ارزشی ندارد. برای افزایش نظم، بهتر است برنامه‌ی روزانه‌ای برای خودتان تنظیم کنید که بتوانید مداوم و پیوسته به آن متعهد باشید و زمانی را که به هر کار اختصاص میدهید، بر روی کاغذ یادداشت کنید با این کار متوجه میشوید چه ساعاتی از روز را بیهوده هدر داده اید و سعی کنید در روزهای دیگر وقت کمتری تلف کنید.

۳- موبایل و شبکه های اجتماعی، آفت بزرگ مسئولیت پذیری است.

یکی از مهم ترین عواملی که سبب اهمال کاری و در نتیجه عدم مسئولیت پذیری و کاهش وجدان کاری میشود، درگیر موبایل و شبکه های اجتماعی شدن است. در بیشتر مواقع بدون اینکه متوجه گذر زمان باشید، زمان زیادی را در گوشی سپری میکنید. در هنگام کار، موبایل را کنار بگذارید، متوجه میشوید که کیفیت انجام کارتان بالا میرود. اگر استفاده از شبکه‌های اجتماعی را به یک ساعت در هنگام استراحت محدود کنید، میتوانید برنامه روزانه خود را کامل انجام دهید.

۴- مسئولیت پذیری در کارها را به عادت تبدیل کنید.

ایجاد عادت‌های خوب باعث میشود تا به آرامی وجدان کاری بیشتری از خود نشان دهید. ساخت عادت‌های خوب، به میزان قابل توجهی زندگی شما را بهینه‌تر و کارآمدتر میکند. توجه داشته باشید که کدام رفتارها را بصورت پایدار در خود ایجاد میکنید. برای مثال با تقویت عادت های خوبی مثل وقت شناسی یا مدیریت زمان میتوانید مسئولیت‌ پذیری خود را افزایش دهید.

۵- قابل اعتماد باشید.

اگر یکی از همکاران‌تان رازی را به شما میگوید، آن را به فرد دیگری نگویید و راز دار باشید و یا اگر در گروهی هستید، وظایف خود را به خوبی و درست انجام دهید و در جلسات به موقع حاضر شوید. این رفتارها به دیگران نشان میدهد که شما قابل اطمینان هستید و در موقعیت های دشوارتر و مسائل مهم‌تر میتوان روی شما حساب کرد. همچنین برای اینکه مسئولیت پذیرتر باشید، باید یاد بگیرید که هنگام رو به رو شدن با دشواری‌ها، آرامش خود را حفظ کنید و مسئولیت خود را به ‌خوبی انجام دهید.

۶- یاد بگیرید “نه” بگویید.

مهارت نه گفتن، بیشتر از آنچه که تصور کنید بر میزان مسئولیت پذیری شما اثر گذار است. قطعا تا به حال برای شما پیش آمده است که شخصی درخواستی نابه‌جا از شما کند و شما به علت ناتوانی در نه گفتن آن را پذیرفته اید و سرانجام به دلیل عدم موفقیت در انجام آن، خود را سرزنش کرده اید و احتمالا دیگران هم به دلیل عدم مسئولیت پذیری شما را سرزنش کرده باشند. در نتیجه اگر شما مهارت نه گفتن را یاد بگیرید، در شرایطی که دیگران شما را مسئولیت ناپذیر خطاب کنند، قرار نمی‌گیرید.

 

نتیجه گیری

تمام مواردی که در بالا گفته شد، راهکارهایی عمومی پرورش و افزایش مسئولیت پذیری هستند. اگر با انجام این کارها همچنان در انجام مسئولیت‌های خود دچار مشکل می‌شوید، بهتر است از یک مشاور کمک بگیرید. مسئولیت پذیری در موفقیت و پیشرفت شما نقش مهمی دارد پس سعی کنید این مهارت را در خود تقویت کنید.

 

برچسب ها
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن