بازیافت زباله های شرکت ها و ادارات

به این مطلب امتیاز دهید

 بازیافت زباله های شرکت ها و ادارات

 

☆وظیفه کارمندان

در این مقاله به بازیافت زباله های شرکت ها و ادارات میپردازیم. شرکت ها در هر جایی که باشند کوشش می کنند که به سوی نشاط و خرمی حرکت کنند اما این امر وابسته به تلاش کارکنان آنهاست.
این کارکنان کسانی هستند که پرینت های کاغذی می گیرند و از روی یک مدرک ساده چندین بار کپی میگیرند بدون آنکه در باره شان فکری بکنند.
مطابق با آنچه سازمان حفاظت از محیط زیست آمریکا بیان کرده حدود ۸۰ تا ۹۰ درصد مواد زاید جامد ادارات معمولی قابل بازیافت است. بازیافت اداره در گام نخست در جهت کاهش گازهای گلخانه ای انجام نمی شود بلکه ما می خواهیم بازیافت را در اولین قدم به خاطر پس انداز کردن و یا صرفه جویی در پولمان انجام دهیم.

☆گام اول

بطور متوسط حدود ۹۰ درصد زباله ادارات قابل بازیافت است.
اولین گام برای ایجاد یک برنامه بازیافت موثر بررسی محل کارتان است و اینکه آنچه را وارد سطل آشغال می شود تعیین نمایید.
سپس شما می توانید محصولات قابل بازیافت را تعیین کنید و بفهمید که می خواهید کدامیک از آنها را در زمره بازیافتی های محل کارتان قرار دهید.
ساده ترین راه برای انجام این کار این است که به کسانی دسترسی پیدا کنید که بازیافتی های شما را جمع آوری می کنند. این افراد یا دست اندرکاران مدیریت زباله های شهری هستند و یا در زمره مدیران ساختمان شما به حساب می آیند.

در یک اداره معمولی تا ۹۰ درصد مواد زاید جامد قابل بازیافت هستند. در این باره گفته شده:”اگر شما به کارگران توصیه کنید که ۲۰ چیز مختلف را در روز اول بازیافت نمایند آنها دستپاچه خواهند گردید.”از طرف دیگر بیان شده که اگر در ابتدا از چیز های ساده و کوچک شروع کنیم کار بهتر پیش می رود.

☆چه چیزی را بازیافت کنیم..؟؟؟

 

شروع با محصولات کاغذی خوب است. مطابق با آنچه کنت فورستر; یک متخصص سازمان حفاظت محیط زیست; گفته در محل های کاری امریکا یک تا دو پوند ضایعات کاغذی روزانه تولید می شود. او می گوید که با یک حساب سرانگشتی کارمندان روزی سه بار بطری های نوشابه را بالا می کشند.
چند ماه بعد از اینکه برنامه بازیافتتان را راه اندازی نمودید, همکاران شما آگاهی و مشارکت بیشتری خواهند داشت و وقت آن رسیده که به سوی اهداف بزرگتر حرکت نمایید; مثلا می توانید عملیات بازیافت را برای جوهر های کاتریج, کامپیوترها و دیگر وسایل الکترونیکی انجام دهید.

☆سود عایدی

بازیافت این محصولات سود مختصری هم عاید شرکت شما می کند و این علاوه بر هزینه های برداشت زباله است که شما در آنها صرفه جویی هایی به عمل می آورید! زیرا با مراجعه به اینترنت می توانید سایت هایی را پیدا کنید که چنین محصولاتی را خریداری می نمایند.
بعضی از مراکز عمده فروشی برنامه های جامع بازیافت محصولات الکترونیکی را دارند و تخفیف هایی را برای محصولات عمده در نظر می گیرند.

☆شروع بازیافت زباله

موفق بودن عملیات اجرایی نیاز دارد که از بالا به پایین صورت بگیرد تا کارمندان را برای مشارکت تحریک نماید.
مقادیر زیادی از موفقیت را در شرکت هایی می بینیم که عملیات اجرایی بازیافت از رییس آغاز می گردد. برای مثال وقتی دستور اجرایی بودن عملیات بازیافت از ناحیه رییس عملیات اجرایی صادر می شود مردم برای اجرایی کردن آن احساس مسئولیت بیشتری می کنند.”

☆سطل های بازیافت

در این میان جای سطل های بازیافت مهم است.این سطل ها نیازمندند که به جاهایی که بیشترین زباله ها در آنجاها تولید می شوند همچون اتاق های کپی, نزدیک پرینترها, اتاق های استراحت و کافه تریاها برده شوند.
آنها همچنین نیاز دارند که به راحتی قابل شناسایی باشند.این کار با نشانی واضح صورت می گیرد و بر اینکه آنها فقط مخصوص مواد بازیافتی هستند صحه می گذارد.

☆ارزیابی پیشرفت

پیشرفت برنامه های مردمی را با شمردن موادی که بازیافت می شود ارزیابی کنید و به آنها اجازه بدهید که آنچه که به آنها کمک می کند تا بازیافت را جوری که شما می خواهید انجام دهند بدانند.
حتی ممکن است شما مجبور باشید برای آنها پاداش هایی در نظر بگیرید.

☆آموزش کارمندان و کارکنان

شما می توانید به کارکنانتان آموزش دهید و کارها را تا می توانید برایشان ساده کنید اما نباید فکر کنید که کارها در بخش های باقیمانده ای که در معرض دید شما نیست به همان خوبی بقیه جاها پیش می رود.
بنابراین شما نیاز به یک برنامه آموزشی پیش رونده دارید تا به آنها اجازه دهید که جزییات را بدانند و متوجه شوند چه چیزهایی را می توانند و چه چیزهایی را نمی توانند بازیافت کنند.
از سوی دیگر شما می توانید تمامی محصولات کاغذی را در یک سطل و همه محصولات پلاستیکی را در سطل دیگر بیندازید.این امر نیز مطابق با استاندارد است و جمع آوری مخلوط نام دارد.این کار زحمت کمتری دارد ولی وقتی مواد در اختلاط با هم قرار می گیرند به راحتی آلوده می گردند.

☆ایجاد فرآیند بازیافتی

شما ممکن است مجبور باشید که برای انجام کارتان یک سرویس خارجی را به کار بگیرید. این امر وابسته به اندازه شرکت شماست چون خیلی از بازیافت کننده های تجاری نیاز به حجم ویژه ای از زایدات دارند که می تواند بیش از تولیدات شرکت شما باشد.
مشارکت با دیگر شرکت ها کار با شرکت های کوچکتر و یا انداختن مواد بازیافتی در مراکز دفع زباله را از نظر دور ندارید.

☆برداشتن گام های بیشتر

وقتی شما سطل زباله تان را بررسی می کنید, ممکن است باور کنید که در آن مقدار زیادی کاغذ وجود دارد. سعی کنید کارهایتان را بدون استفاده از کاغذ پیش ببرید یا از کاغذهای باطله استفاده مجدد نمایید.
در آخر شما مجبور نیستید که کاغذ ها را استفاده کنید تا آنها را بازیافت کنید شما می توانید اصلا از کاغذ استفاده نکنید. گسترش فعالیت های الکترونیکی و تلاش برای استفاده نکردن از کاغذ ها و وسایل دیگر باعث بهبود روند محیط زیست سبز میشود.

برچسب ها
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن