موزیسین

به این مطلب امتیاز دهید

در این مقاله ابتدا درباره ی رشته ی موسیقی و گرایش ها و زمینه های شغلی آن و نوازندگی اطلاعاتی در اختیار خوانندگان عزیز قرار می دهیم و سپس با مصاحبه ای که با سرکار خانم فرشته فراهانی داشته ایم سعی کرده ایم به سوالات شما در این زمینه پاسخ دهیم و اطلاعاتی تجربی در اختیار شما قرار خواهیم دهیم.

 

موسیقی چیست؟

موسیقی زبان زنده ی دنیاست که احساسات درونی افراد را به غلیان می آورد. موسیقی حس زیبای عاشق شدن است، آرامش نگاه مادر و نوازش دست های پدر است. نقش موسیقی در دنیا آب کردن دل های سنگی و همدل کردن انسان های پنج قاره است.

صدای جیرجیرک پرندگان و موج هایی که در برابر یک خط ساحلی قرار دارند گرفته تا ماشین هایی که در ترافیک بوق می زنند، همه ی این ها صوت هستند. اما گاهی اوقات اصوات برای ایجاد فضایی خاص یا بیان ایده ها یا احساسات به صورت هدفمند کنار هم قرار می گیرند، به چنین صداهای سازمان یافته موسیقی می گویند.

 

موسیقی چیست؟

افرادی که موسیقی خلاقانه ایجاد می کنند، صداها را برای نتیجه دلخواه نظیر سمفونی بتهوون یا یکی از آهنگهای جاز دوک الینگتون تنظیم می کنند. موسیقی از صدا، لرزش و لحظه های بی صدا ساخته شده است و همیشه لازم نیست که دلپذیر یا زیبا باشد. می تواند برای انتقال طیف وسیعی از تجربیات، محیط ها و احساسات مورد استفاده قرار گیرد.

گرایش های نوازندگی سازهای ایرانی و جهانی

رشته موسیقی دو بعد “فن و تکنیک” و “درک هنر موسیقی” را داراست. بعد فن و تکنیک، رشته موسیقی بر این اساس است که دانشجویان به صورت تخصصی در یک زمینه مشخص، یعنی نوازندگی یک ساز ایرانی یا جهانی، آموزش ببینند. سازهای ایرانی شامل یکی از سازهای تار، سه تار، قانون، نی، کمانچه، قیچک، عود، سنتور و رباب می شود و سازهای جهانی شامل پیانو، ویالون، گیتار، کلارینت، آبوا و فلوت می گردد.
موسیقی نظامی نیز یکی از شاخه های موسیقی است که با الهام از فرهنگ و هنر و سنت های هر جامعه و با بهره جویی از علم موسیقی، به تقویت روحیه سلحشوری در مبارزان و مدافعان هر کشور می پردازد. همچنین این موسیقی در مراسم استقبال یا بدرقه میهمانان رسمی یک کشور، در اجرای سرود ملی و در مراسم عزا، اعیاد و جشن های گوناگون حضور فعال و چشمگیری دارد.
در این میان، گرایش موسیقی نظامی با آموزش دروس تئوری و عملی مورد نیاز اعم از تربیت حس شنوایی، رهبری ارکستر سمفونیک و نظامی، گروه نوازی، اصول آهنگ سازی، آموزش پیانو و …. دانشجویان این رشته را برای هدایت یا رهبری ارکسترهای نظامی، آفرینش سرود و تنظیم آهنگ ها و مارش های نظامی آماده می سازد.

موسیقی و نوازندگی در ایران در تمام وقایع مهم زندگی افراد از جمله از بدو تولد تا جشن، عروسی و سوگواری حضور دارد.

امروزه در جهان، نمی توان تنها با استفاده از روش آموزشی گذشته یعنی استاد و شاگردی، نیاز جامعه را به موسیقی تامین کرد و موسیقی سنتی را حفظ نمود و در موسیقی جهانی نیز حرفی برای گفتن داشت، بلکه انجام این کار نیازمند آموزش علمی و آکادمیک این رشته است. به همین دلیل، برای اولین بار رشته موسیقی پس از انقلاب فرهنگی در سال ۶۸ در دانشگاه ها تدریس شد.

معرفی درس های این رشته در طول تحصیل:

دروس مشترک در بین گرایش های مختلف موسیقی:

تحلیل مبانی نظری موسیقی، سرایش، تاریخ موسیقی ایران، پیانوی عمومی، تربیت شنوایی، تاریخ موسیقی جهان، ساز شناسی موسیقی جهانی، شناسایی سازهای ایرانی، هارمونی.

 

دروس تخصصی گرایش نوازندگی موسیقی جهانی:

ساز جهانی (آموزش یک ساز جهانی که در هشت ترم ارائه می شود) مبانی صدا شناسی، ارکستر جهانی،  همراهی، آواز جمعی، فرم موسیقی، اجرای صحنه ای آواز جمعی، اجرای صحنه ای ساز جهانی، همنوازی، دشیفراژ، اجرای پایانی.

توانایی های لازم:

با توجه به ماهیت میان رشته ای مطالعات ارتباطی و فناوری اطلاعات، دانشجوی این رشته باید به مباحث بسیاری از جمله علوم اجتماعی، علوم سیاسی، حقوق، علوم اقتصادی، ادبیات و کامپیوتر علاقه مند باشد و قدرت تجزیه و تحلیل خوبی داشته باشد. همچنین باید همچون یک روزنامه نگار از ذوق نویسندگی، کنجکاوی، صبر و حوصله زیاد برخوردار باشد.

 

زمینه های شغلی موسیقی

موسیقی در جامعه ی امروزی کاربرد زیادی دارد بنابراین دارای زمینه های شغلیِ بسیاری است، که البته در جامعه ی ما موسیقی هنوز جایگاه خویش را پیدا نکرده است. از مواردی که می توان به آن اشاره کرد تدریس موسیقی، آهنگ سازی فیلم، رهبری ارکستر و یا حضور در ارکسترهای مختلف و ضبط آثار متفاوت و موسیقی درمانی است. از جمله کاربرد های موسیقی درمانی نیز می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • مانند بیماری های روانی و اختلالات گفتاری و شنیداری موثر است و باعث کاهش درد و ایجاد آرامش جسمی و روانی می گردد.
  • رشد گیاهان را بهتر و بیشتر می کند و در ازدیاد شیر دام ها موثر است.

تاثیرات موسیقی
موسیقی، در بهبود بسیاری از بیماری ها موثر است.

 

اصطلاحات مربوط به موسیقی

اگر بتوانید آهنگ مورد علاقه خود را بخوانید، ملودی را تجربه کرده اید. Melody مجموعه ای از مراحل هماهنگ است که خط اصلی یک لحن را تشکیل می دهد. ملودی ممکن است یک صدای انسانی باشد یا یک ساز.

با شنیدن یک اثر، ملودی برجسته می شود، اما گاهی اوقات صداها یا صداهای دیگر به آن کمک می کند و موسیقی را پیچیده تر می کند. هارمونی به چندین خط نت موسیقی اشاره دارد که تابع ملودی هستند و مکمل آن هستند. می توانید هماهنگی را بشنوید، اما به اندازه ملودی برجسته نیست. هارمونی غالباً توسط یک سری آکورد، یا سه نت یا بیشتر همزمان پخش می شود.

یکی دیگر از عناصر مهم موسیقی ریتم، یا الگوهای مکرر حرکت در صدا است. اصولاً ریتم قرار گرفتن صدا در زمان است. این شامل واحدهای خاصی از صدا است که به صورت ضربه تنظیم شده اند. همچنین برای ریتم ایده سرعت یا سرعت اجرای ضربات مهم است.

موسیقی اصطلاحات بسیاری نیز دارد که نحوه نواختن یا خوانندگی آن را توصیف می کند. اینها شامل کلماتی مانند alegro به معنی سریع و سرزنده و largo به معنای کند است. اصطلاحات دیگر دستورالعمل هایی برای بلند یا نرم، پررنگ یا آرام ارائه می دهند، یا حتی نشان می دهند که چگونه یادداشت های خاص باید تأکید شوند. همه اینها به ایجاد نتیجه نهایی مطلوب کمک می کند.

 

نوازنده چه کسی است؟

نوازنده کسی است که در نواختن یک یا چند آلات موسیقی استعداد و مهارت دارد. یک نوازنده همچنین می تواند آهنگ سازی، رهبری، آواز خواندن، اجرا، ارکستراسیون و تنظیم موسیقی در انواع سبک های مختلف را انجام دهد. موسیقی را می توان در استودیو ضبط کرد یا به صورت زنده اجرا کرد.

یک نوازنده زمان قابل توجهی را صرف یادگیری و تمرین خواهد کرد تا در دنیای موسیقی شناخته شود یا در یک گروه موسیقی با سایر نوازندگان با استعداد بازی کند.

 

نوازنده چه کسی است؟
نوازنده کسی است که در نواختن یک یا چند آلات موسیقی استعداد و مهارت دارد.

 

یک موزیسین چه کاری انجام می دهد؟

علاقه یک نوازنده نواختن موسیقی است. نوازندگان ممکن است به عنوان هنرمندان انفرادی، در گروه های کر و ارکسترها یا در حضور تماشاگران زنده یا در استودیوی ضبط اجرا کنند. نقش های مختلفی وجود دارد که می تواند با یک نوازنده حرفه ای همراه باشد از جمله:

مهارت یک نوازنده می تواند شامل اجرا، آواز، آهنگسازی، رهبری و تنظیم در بین طیف گسترده ای از ژانرها مانند آلترناتیو، بلوز،  راک، کلاسیک، جاز، R&B، ایندی، هیپ هاپ، کانتری و موارد دیگر باشد. شغل یک نوازنده بسته به ژانر، شرایط و اهداف فرد متفاوت است. این که آیا تولید آلبوم، تورهای مسافرتی یا بازی در بارهای محلی است، کار می تواند در هر زمان تغییر کند. بسیاری از نوازندگان شغل نیمه وقت دیگری دارند تا از آنها در کار حرفه ای حمایت کنند.

 

نوازنده کسی است که در نواختن یک یا چند آلات موسیقی استعداد و مهارت دارد.
نوازنده کسی است که در نواختن یک یا چند آلات موسیقی استعداد و مهارت دارد.

 

 

آیا شما برای نوازندگی مناسب هستید؟

نوازندگان شخصیت متمایزی دارند. آنها تمایل دارند افراد هنری باشند، به این معنی که خلاق، شهودی، حساس، بیانگر و گویا هستند. آنها بی ساختار، اصلی، ناسازگار و مبتکر هستند. برخی از آنها نیز مبتکر هستند، به این معنی که ماجراجو، جاه طلب، قاطع، برونگرا، پرانرژی، مشتاق، با اعتماد به نفس و خوش بین هستند.


محل کار یک نوازنده چگونه است؟

محل کار یک نوازنده می تواند متفاوت باشد. آنها می توانند در استودیو کار کنند یا قبل از تماشاگران زنده بازی کنند. آنها ممکن است به عنوان هنرمند مستقل یا نوازنده حقوق بگیر برای ارکسترها، گروه های کر، تئاتر یا گروههای موسیقی کار کنند. بسیاری از نوازندگان در مدارس، کالج ها یا دانشگاه ها و یا به تنهایی در خانه خود موسیقی را به دانش آموزان آموزش می دهند. تدریس اغلب درآمد یک نوازنده را به عنوان مجری تکمیل می کند.

 

مصاحبه با سرکار خانم فرشته فراهانی ترانه نویس و نوازنده ی کلاسیک متبحر ایرانی

 

سرکار خانم فرشته فراهانی ترانه نویس و نوازنده ی متبحر پیانو
سرکار خانم فرشته فراهانی ترانه نویس و نوازنده ی ایرانی

 

۱- لطفا از بیوگرافی خودتان برای ما بگید؟

– من فرشته فراهانی هستم، بیست و هشت سالمه و فارغ تحصیل رشته ی آهنگ سازی از دانشکده ی هنر تهرانم و یک ساله که به صورت خصوصی تدریس می کنم.

۲- از چه سالی این حرفه را شروع کردین؟

– من سال ۹۴ فراگیری این مهارت را  شروع کردم.

۳- چه چیزی باعث علاقه شما به نوازندگی شد‌؟ و از کجا این حرفه را شروع کردین؟

– من هنر را دوست داشتم و از بچگی هم گیتار می زدم ولی زمانی که تصمیم گرفتم به رشته ی آهنگ سازی برم، متوجه شدم که  پیانو ساز مادریه و نیاز هستش، و به خاطر علاقم این رشته را ادامه دادم.

۴- یعنی شما قبل از اینکه در سال ۹۴ پیانو را شروع کنید با ساز های دیگری هم کار کردید؟

– بله من ۱۰ – ۱۲ سالم بود که گیتار را شروع کردم و یکی دو سالی گیتار زدم و از سال ۹۴ حرفه ای شروع کردم.

۵- از چه سالی وارد بازار کار شدین؟

– تقریبا یک سال یعنی از ۹۸ وارد بازار کار شدم.

۶- آیا تنها آموزش داشتید و یا کنسرت هایی هم برگزار کردید؟

– من فعلا فقط آموزش داشتم و در زمینه ترانه هم چند تا کار انجام دادم اما در آن ها تنها ترانه نوشتم و آهنگ سازی نکردم.

۷- آلبوم هم داشتید؟

– نه تک آهنگ بودم.

۸- گرایش شما چیه؟

– بیشتر کلاسیک ولی پاپ هم هست.

۹- شما در ساز بندیتون بیشتر از چه سازی استفاد می کنید؟

– از پیانو بیشتر

۱۰- آیا گروهی دارید که با هم کار کنید؟

– نه

۱۱- جایزه دریافت کردید؟

– نه

۱۲- اولین هنرجوهاتون چه کسانی بودند؟ و چگونه اعتماد اولین هنرجو هاتون را به دست آوردید؟

– من اولین هنرجوهایم از آشناها و دوستانم بودند و این آدم ها نوازندگی من را به صورت حضوری و مجازی در پیج اینستاگرامی ام دیدند و می دانستند که من در دانشگاه موسیقی درس خوانده ام، پس دانش موسیقیایی من آنقدر هست که بتوانم آن را انتقال دهم. اولین هنرجوهایم این طوری جذب شدند. و اینکه هنرجوها یک جلسه پیش من می آمدند و کار منو می دیدند و ماندگار می شدند و بعدش منو به اطرافیان معرفی کردند. به هر حال دانشگاه هنر به من اعتبار داد و در کارم تاثیر زیادی داشت.

۱۳- مزیت رقابتی کار شما نسبت به سایر رقباتون چی هستش؟

– من چون موسیقی نواختن پیانو را آکادمیک یاد گرفتم و کاملا آکادمیک کار می کنم، حس می کنم این مزیتی است که خیلی از افراد در ایران ندارند، به این علت که همه فکر می کنند زمانی یک هوش موسیقایی داشته باشند، پس می توانند موسیزین باشند، ولی اصلا این طوری نیست موسیقی را باید آکادمیک یاد گرفت. آکادمیک بیس و پایه ی کار هستش خیلی ها آن را ندارند.

۱۴- برتری و مزیت تدریس شما نسبت به سایر مدرسین  چیه؟

– تاکید من بر اینکه هنرجوهایم موسیقی را بدانند و صرفا نوازنده نشوند. مثلا بعضی افراد می گویند: ” این آهنگ را میشه من بزنم؟” “آره میشه ولی قبلش باید اصولی را بدانید” این دانستن اصول باعث می شود پایه ی هنرجو قوی شود و بعد از آن بتوانند هر نوتی را که جلوی آنها بزنید، بزنند. برای همین ترجیح می دهم هنرجوهایم از بین بچه ها و نوجوانان باشند که آن پایه به دردشان هم بخورد. شاید همین تکنیکی تر بودن باعث جذب آن ها شود و باز هم می گویم اعتباری که دانشگاه به من داده بی تاثیر نبود.

۱۵- آیا به جایگاهی که می خواستید رسیده اید یا نه و اینکه عامل موفقیت شما چیه؟

– نه به جایگاهی که می خواستم نرسیده ام و به نظرم معمولا آدم ها کمال گرا هستند و هیچ موقع به جایگاهی که می خواهند نمی رسند. اما زمانی که به چند سال پیش خودم نگاه می کنم، می بینم که حرکت کردم و آن حرکت رو به جلو برای من مهم هستش. نرسیدم به سمت چیزی که مد نظرم هست، اما دارم به سمتش حرکت می کنم.

 

موسیقی
موسیقی یعنی جاری شدن نت های زندگی

 

 

۱۶- مقصد  و هدفی که مد نظرتون هستش را امکان داره بگید؟

دلم می خواهد یک آهنگ ساز خوب باشم و اینکه بتوانم آن مفهوم و فکری که در ذهنم هست را با موسیقی انتقال بدهم و شنیده شوم و خوب این خیلی مستلزم تلاش و زمان هستش. اینکه بتوانم سطح سلیقه ی مردم را تغییر دهم. قطعا نمی توانم به تنهایی این کار را انجام دهم ولی خوب دلم می خواهد که در این کار سهیم باشم.

برای آگاهی اطلاعات بیشتر درمورد چگونه بهینه انجام دادن کارها می توانید به مقاله ی “نکاتی که باید قبل از شروع هر کاری بدانیم” مراجعه کنید.

۱۷- الگویی هم برای خودتان در نظر گرفتید؟

– از بین آهنگسازان و خواننده های معروف فرهاد مهراد و از بین اساتید خودم خانم عاشوریان که بهشون اشاره کردم و آقای شیرکوهیان. به نظرم این ها افرادی هستند که سعی می کنند این جریان را رو به جلو حرکت دهند.

۱۸- شما گفتید نسبت به قبلتون پیشرفت کردید و موفق تر هستید، عامل این موفقیت شما چی بوده؟

– من قبلا رشتم اصلا موسیقی نبود و چهار سال مهندسی کامپیوتر خواندم و بعد حتی سر کار رفتم اما وسطش به طور ناگهانی حس کردم که من نمی توانم واقعا بدون موسیقی ادامه دهم و نمی توانم شغل این شکلی داشته باشم. به نظرم همین که آن فرمان را چرخاندم و چهار سال به عقب برگشتم و دوباره از کارشناسی موسیقی خواندم و الان نسبت به چهار پنج سال پیشم که در حد خیلی کم از موسیقی می دانستم و فقط دو سال کلاس موسیقی رفته بودم، هوش موسیقایی ام واقعا تغییر کرده. من استادی داشتم که می گفتند زمانی که کارشناسی را تمام کنید تازه به نقطه ی صفر آهنگ سازی می رسید و این را با تمام وجودم الان درک می کنم، من الان زبان موسیقی را می شناسم و در نقطه ی صفر آهنگ سازی خودم هستم.

۱۹- آیا در کنار دانشگاه موسیقی که می رفتید، برای افزایش مهارت آموزشگاه هم می رفتید؟

– نه آموزشگاه نمی رفتم. من فقط دانشگاه می رفتم و کلاس پیانو در منزل با استادی که در دانشگاه باهاشون داشتم، می رفتم.

۲۰- شما با نوازنده های معروف هم فعالیت داشتید که مثلا در کنارشون اجرا داشته باشید و یا آموزش دیده باشید؟

– من خوب چون در دانشگاه هنر درس خواندم با نوازنده های معاصر به اصطلاح در ارتباط بودم ولی خوب نه آنقدر نزدیک اما استاد پیانو خودم خانم ربکا عاشوقیان بودند که نوازنده ی فوق العاده پیانو هستند و الان مدیر گروه آهنگ سازی دانشگاه هنر هم هستند و در مستر کلاس خانم حکیم آقا هم شرکت کردم که ایشان هم مولف کتاب هایی برای آموزش پیانو و هم نوازنده ی خیلی فوق العاده ای هستند.

۲۱- به نظر شما دانش آکادمیک و دانش تجربی کدامشون تاثیر گذارتر هستن؟

– هر دوشون به هر حال به اندازه ی خودشان تاثیر گذارند، ولی به نظر من آکادمیک باید حتما جود داشته باشد و صرف تجربی نمی توان راه به جایی برد.

۲۲- می توان گفت دانش آکادمیک پایه های موسیقی و دانش تجربی آن را می سازد و آن را محکم کند؟

– بله دقیقا. اصلا تجربه در این کار خیلی مهمه و اصلا این شکلی نیست که بگوییم فقط آکادمیک و تجربی هیچی.

ولی خوب آدم باید آکادمیک را بداند و تجربه ی زیادی هم داشته باشد و واقعا موسیقی رشته ای هستش که هر دو این دانش را کنار هم می طلبه.

۲۳- جایگاه موسیقی در ایران را چگونه می بینید؟

– در ایران همه تقریبا به سمت موسیقی پاپ گرایش دارند و وضیعت موسیقی یکم خوب نیست، به خاطر اینکه بیشتر از هنر تبدیل به صنعت شده. به گونه ای که هر کسی که فکر می کند پول دارد یه تهیه کننده ای پیدا می کند و موسیقی پاپ می دهد که هیچ می شود و مردم چند روز گوش می کنند و بعدش فراموش می شود. ولی  به نظرم موسیقی ماندگار خیلی در قسمت پاپ نداریم، حالا شاید یکم موسیقی ایرانی و سنتی ما جایگاه  بهتری داشته باشد ولی موسیقی پاپ ما که طرفداران زیادی دارد و بیشتر شنیده می شود، زیاد جایگاه خوبی ندارد.

 

سرکار خانم فرشته فراهانی ترانه نویس و نوازنده ی متبحر پیانو
سرکار خانم فرشته فراهانی ترانه نویس و نوازنده ی متبحر پیانو

 

۲۴- تفاوت جایگاه این حرفه در ایران و خارج از کشور از نظر شما در چی هستش؟

– به نظرم خیلی جاها چون به هنر زیاد اهمیت می دهند، به طبعش به موسیقی هم اهمیت می دهند. ولی در ایران به این خاطر که اصلا در یک برهه ای از زمان موسیقی جز چیز هایی بود که به  لحاظ عرف و سیاست و مذهب و غیره حرام حساب می شده یا مشکل داشته و یا حتی الان که نشان دادن ساز در صدا سیما مشکل دارد و همه ی این شرایط باعث شده موسیقی حالت منزوی پیدا کند. ولی در کشور های دیگر موسقی یک رشته ی تاپ محسوب می شود و هنر جایگاه خوبی دارد و در مدراس موسیقی مانند درس هایی همچون ریاضی، فیزیک، علوم، هنر و غیره درس می دهند و باید بچه ها موسیقی را هم تا حدی بگذرانند. این باعث می شود که رشد بهتری اتفاق بیافتد.

– الان خیلی از بچه ها هستند که مجبور می شوند در رشته های دیگر تحصیل کنند چون اطرافیان فکر می کنند موسیقی رشته ی خوبی نیست که البته برای خود من هم اتفاق افتاده و من در دبیرستان در رشته ی ریاضی درس خواندم. ولی اگر امروزه اتفاقی بیفتد که موسیقی جایگاه خوبی داشته باشد، چون هنر هم یک رشته هستش، مثل ریاضی مثل فیزیک و غیره، خیلی بهتر می شود.

۲۵- میزان رقابت موسیقی در ایران را چگونه می بینید؟

– رقابت در موسیقی کلاسیک خیلی شدید نیست، به این علت که تعداد افرادی که موسیقی کلاسیک را دنبال می کنند، کم هستش.

– ولی در زمینه ی موسیقی پاپ خیلی شدید هست و سطحش از نظر من خیلی پایینه، به این خاطر که آدم هایی که خیلی موسیقی را نمی دانند دنبال موسقی پاپ هستند و دارند موسیقی کار می کنند.

 

۲۶- موسیقی کلاسیک وضعیش چگونه است؟

موسیقی کلاسیک آن طور که من متوجه شدم در ایران خیلی طرفدار ندارد، یعنی اصلا خیلی ها آهنگ سازان ایرانی را نمی شناسند و اصلا خیلی به سمت موسیقی کلاسیک گرایش ندارند. و آن را به اسم آهنگ بی کلام می شناسند و یا خیلی مواقع شنیدم که مردم می گویند:”اع این آهنگ آسانسوره “، ” یا آهنگ انتظار تلفنه”، می دانید اصلا به اسم موسیقی آن را نمی شناسند و این خیلی ضعف بزرگیه.

۲۷- موانع و مشکلاتی که این رشته دارد چی هستش؟ یعنی شما به عنوان یک نوازنده چه موانع و مشکلاتی بر سر راه شما هست؟

– واقعیتش این است که جو در کار ما زیاد خوب نیست، از این لحاظ  پارتی بازی خیلی مهم هست و اینکه تهیه کننده است که تصمیم می گیرد که کدام نوازنده را انتخاب کند که کار برایش انجام دهد، خارج از آن توانایی که دارد، صرف ظاهر و یا حتی اینکه آهنگ آشناتر می زند، حتی اگر ساده تر باشد و تکنیک نداشته باشد. تهیه کننده ترجیح می دهد آن فرد کار را انجام دهد و خیلی از کارهای پلی بک و غیره انجام می دهند و صداگذاری می کنند تا آن اهنگ درست شود. این باعث می شود که آن آدم هایی که استعداد بیشتری دارند کناره گیری کنند و افرادی که اعتماد به نفس کاذب دارند، کار کنند. مورد بعدی این که این کار برای من به عنوان یک خانم سخت تر از یک آقاست. مثل خیلی از رشته ی های دیگر اما فکر می کنم در موسیقی به خاطر مسئولیت هایی که داریم، برای ما سخت تر هستش.

۲۸- آیا نوازنده ها در ایران حق کپی رایت دارند؟

خیر، واقعیتش این هست که افراد به علت دردسری که گرفتن حق کپی رایت دارد، زیاد به دنبال دریافت حق کپی رایت نیستند.

– به عنوان مثال یکی از مشکلاتش اینکه در ارشاد مجوز نمی دهند و غیره که اصلا فرد ترجیح می دهد کارش را بدون مجوز منتشر کند و حالا به خاطر اینکه بدون مجوزه و ثبت نشده، هر کسی اجازه دارد از روی آن کپی کند. و همان طور که گفتم آدم هایی که با استعداد هستند کنار هستند و آن آدم هایی که تقلید کرده اند و یا تهیه کننده پشتش هست و با همان کار مجوزش را می گیرد و کار را انجام می دهد.

۲۹- شما گفتید تهیه کننده هستش که نوازنده را انتخاب می کند، از نظر شما باید کی باشد؟

– به نظرم باید تهیه کننده ای باشد که خودش موسیقی می داند، یعنی می دانید جو به شکلی شده که، نمی دانم البته که شنیده اید مصاحبه ها را، مثلا تهیه کننده برای خواننده اسم مستعار انتخاب می کند، بعد می گوید این برند منه و یا اصلا می گوید این خودش صنعته و هنر نیست و این خوب خیلی بد هستش و خیلی کار را خراب می کند. به نظرم تهیه کننده باید به جز داشتن پول حداقل کمی سواد موسیقی داشته باشد و سطح سلیقه ی موسیقی اش کمی بالاتر از مردم عادی باشد، الان همان تهیه کننده ها دارند کمک می کنند سطح سلیقه ی موسیقی مردم پایین بیاید.

 

 

مشکلاتی که برای یک خانم در این رشته وجود دارد
مشکلاتی که برای یک خانم در این رشته وجود دارد.

 

۳۰- لطفا درباره ی مشکلاتی که برای یک خانم در این رشته وجود دارد، توضیح دهید؟

– اول از همه اینکه در این فضا اعتماد کردن برای خانم ها یکم سخته، به خاطر اینکه شما باید آن آدم را بشناسید و یا کسی به شما این اطمینان را دهد که به عنوان یک خانم قرار نیست از شما سو استفاده شود و به جز آن این شکلی نگاه می شود که کارهای مهارتی را آقایان بهتر از خانم ها انجام می دهند، مثل رانندگی.

۳۱- لطفا از مشکلاتی که در وزارت ارشاد برای نوازندگی در کنسرت ها و یا هم نوازی برای خانم ها وجود دارد، توضیح دهید؟

– چند وقت پیش یک کاری بیرون آمده بود که در آن خانم صفدری که یکی خواننده های خوب کلاسیک هستند به عنوان همخوان درکنسرت در گروه چهارتار بودند، از عمد قسمتی از کار را دادند به ایشون که به صورت تک خوان بخوانند و از آن موقع به بعد اجراشون به مشکل برخورد. مثلا اون خانم به عنوان خواننده صدایش نباید خیلی شنیده شود و یا به عنوان نوازنده نباید در صحنه خیلی دیده شود، باید همیشه یک نقش مکمل، آن کنار، داشته باشد. ترجیح می دهند کل آن بندی که اجرا می کنند آقا باشد، مخصوصا در موسیقی پاپ اگر نگاه کنید بیشتر آقایون هستند، انگار سخت تر هستش که بخواهند به خانم ها مجوز دهند. دلیلش را نمی دانم، چون من خودم هم به خاطر شرایطی که گفتم برای یک خانم وجود داره نیستم، ولی این شکلیه دیگه که خانم ها اجازه احرا در صحنه را ندارند.

۳۲- در حوزه ی موسیقی اگر کسی بخواهد به موفقیت برسد کدام سبک و ساز بهتر است؟

– به نظرم این سلیقه ای هستش و ما نباید نگاه کنیم که بدانیم سلیقه ی مردم چیه و دنبال آن رویم و آن را به مردم انتقال دهیم، ما باید ببینیم رسالت هنر چیه!، رسالت هنر بالا بردن سطح سلیقه ی موسقیه مردم و مفهومی را به آن ها انتقال دادن هستش. انتخاب خودم و سلیقه ی خودم موسیقی ای هستش بین موسیقی کلاسیک و پاپ، به طوری که آنقدر کلاسیک نباشد که مردم عادی متوجهش نشوند ولی آنقدر هم سطح پایین نباشد که فقط به درد داخل ماشین و مهمانی گوش دادن بخورد. ارزشش را داشته باشد که من بشینم بهش گوش کنم و فکر کنم. موسیقیه پاپی که ما الان داریم نیازی به فکر ندارد، اصلا پیچیدگی ندارد که بخواهیم بهش فکر کنیم. به همین دلیل من انتخاب خودم و ترجیحم، اگر کارهایی بودند که من می خواستم موسیقی بسازم و توانایی این را داشتم که موسیقی ای را به اصطلاح تیک کنم، یک موسیقی بین موسیقی کلاسیک و پاپ را انتخاب می کردم؛ مثل کارهای محمد نوری یا فرهاد مهراد، از این قبیل که یک حرفی برای گفتن و ارزش موسیقایی داشته باشند.

 

پیانو ساز مادری
نظر تکنیکی به نظر شما کدام ساز کامل تر است

 

۳۳- از نظر تکنیکی به نظر شما کدام ساز کامل تر هستش؟

پیانو قطعا. به خاطر اینکه اصلا برای آهنگ سازی آدم لازمه که حتما پیانو بداند.

۳۴- زمینه های شغلی برای هنرمندان چگونه هستش؟

خوب نیست. به هر حال هنر نیاز اولیه ی انسان نیست قطعا نیاز اولیه ی انسان خوراک و پوشاک و آرامش روانیه، که چون ما هنوز از این مرحله رد نشده ایم نمی توانیم انتظار داشته باشیم که هنر جایگاه خیلی فوق العاده ای داشته باشد. به خاطر اینکه افراد هنوز نیاز های ابتدایی تر نسبت به هنر دارند و خیلی خواستار هنر نیستند.

۳۵- الان جوانان ما دغده ی زیادی برای برطرف کردن نیازهای اولیشان ندارند و وقت آزادی تری نسبت به بزرگ سالان دارند وضعیت موسیقی در بین جوانان ما چطور هستش؟

– اتفاقا به نظر من این هم یک مشکلی هستش که آنقدر این موسیقی های سَبُک و دمِ دستی زیاد شده که همه ی آن کسایی که سنشان کمتر می باشد و با پدر مادرشان زندگی می کنند و دغده ی زیادی ندارند، به دنبال آن موسیقی می روند و به دنبال استایل هنری هستند، مثل اینکه چگونه لباس بپوشم و یا برخورد کنم که هنری به نظر بیام و این طوری نیست که من چه تفکری داشته باشم که آدم هنرمندی حساب شوم. خب مطالعه به نظرم خیلی مهمه که الان خیلی مطالعه نداریم. چون حوصله ی بچه ها و نوجوانان الان  در حد کپشن های اینستاگرامه، اصلا حوصله ندارن یک کتاب طولانی  را بخوانند و یا اصلا حوصله ندارند که یک موزیک طولانی را گوش کنند، ترجیح می دهند یک موزیک دو دقیقه ای باشد که سریع تمام شود. این حوصله هست که باید ایجاد شود و دقیقا این حوصله به نظرم این شکلی به وجود می آید که سطح شلیقه ی آن آدم ها را از بچگی و نوجوانی عوض کنیم. یک مسئله ای در موسیقی به اسم بهداشت شنوایی داریم، به نظرم بهداشت شنوایی در ایران اصلا خیلی در خطره یعنی واقعا وضعیت مناسبی ندارد. آدم ها انقدر موسیقی های سطح پایین گوش دادند که به آن ها عادت کردند و زمانی که موسیقی فاخر را می گذاریم، حوصله ی گوش دادن به آن را ندارند. به نظرم همان تلفیق مومسیقی پاپ و کلاسیک که گفتم می تواند کمک کند که یکمی از آن فضای پاپِ سطح سه کنده شوند و یکمی به موسیقی آکادمیک نزدیک شوند. آرام آرام،! اصلا تغییر ناگهانی قرار نیست اتفاق افتد.

۳۶- وضعیت امنیت شغلی هنرمندان در ایران به چه شکل است؟

– فکر می کنم خیلی خوب نیستش، به خاطر اینکه من که حالا خودم آموزشم را به صورت خصوصی انجام می دهم اما کسانی که در آموزشگاه ها کار آموزشی انجام می دهند، خیلی این طور نیست که قرارداد جدی یا حالا تعداد خاصی هنرجو را تا پایان سال داشته باشند، اصلا این گونه نیست. یا مثلا کسی که نوازنده است حتی اگر در مسابقات شرکت کند و جایزه ببرد، این امنیت را ندارد که به خاطراستعدادش، همیشه کار برای او وجود داشته باشد، چون در هنر دنبال آدم با استعداد خیلی نیستند.

۳۷- شخصی که می خواهد وارد این حرفه شود باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟

علاقه و استعداد به نظرم که هر دو هم خیلی لازمه. به خاطر اینکه من در بین هنرجو هایم افرادی را می بینم که خیلی علاقه دارند ولی چون استعدادش را ندارند، هر چقدر هم تلاش می کنند، مهارت زیادی به دست نمی آورند. در واقع یک حد استعداد لازمه. کسی که گوشش اصلا آماده ی موسیقی نیست، نمی تواند تلاشی هم برای آن کند.

البته موسیقی چون یک مهارته نیاز به تلاش دارد اما استعداد تاثیر گذار هستش. یک فردی باید ۸ ساعت برای تمرین وقت بگذارد و کسی هست که با دو ساعت همان مهارت را به دست می آورد.

۳۸- کسی که می خواهد وارد این رشته شود از کجا متوجه شود که این استعداد را دارد؟

– به نظرم خیلی سخت نیست فهمیدنش، مثلا چیزی که می شنوند را به راحتی روی پیانو اجرا کنند، یا خوب صدای خواننده را تقلید کنند. جدای از آن اگر پیش استاد بروند در همان دو سه جلسه ی اول مشخص می شود که آن آدم در چه حد مستعده.

و به سن هم خیلی ربط دارد معمولا کسانی که سنشان کمتره راحت تر و با تلاش کمتری مهارت را به دست می آورند.

۳۹- خوب در مواردی که هنرجو استعداد ندارد و تنها علاقه دارد، بهتره که استاد از همان ابتدا به فرد بگوید که دیگر ادامه ندهد یا  تشویقش کند؟

نه نه! به نظرم این شکلی نیست، به خاطر اینکه موسیقی را خیلی ها به خاطر دلشان یاد می گیرند، یعنی اگر یک نفری بیاید پیش من و بگوید که من می خوام پیانو یاد بگیرم و من ببینم که خیلی استعداد زیادی هم ندارد، هیچ وقت بهش نمیگم نه تو انجام نده، چون می بینم این فرد اصلا هدفش این نیست که موسیزین شود، هدفش اینه که حالا مثلا توی جمع دوستاش پیانو بزنه و یا برای دل خودش، خوب قطعا لازم نیست خیلی مستعد باشد. اما اگر فردی بخواهد که جدی وارد فضای موسیقی شود و به من بگوید که من می خواهم بروم دانشگاه و آکادمیک موسیقی را دنبال کنم، آن موقع من حتما در مورد فضای دانشگاه و استعدادش باهاش صحبت می کنم که قراره با چی مواجه شود و چه قدر لازمه تلاش کند. ولی اگر تنها برای دل خودش باشد نه تو ذوقش نمی زنم.

۴۰- اگر کسی بخواهد موسیقی را شروع کند شما پیشنهاد می کنید که از کجا شروع کند؟ آموزشگاه یا کلاس خصوصی و یا دانشگاه؟

– خیلی فرقی نمی کند به چه صورتی شروع کند، آدم زمانی که کلاس می رود متوجه می شود که استادش بهش چیزی اضافه می کند یا نه!، فوقش استادش را عوض می کند. موسیقی رشته ای هستش که اگر از بچگی و نوجوانی شروع شود و ادامه پیدا کند، خیلی اتفاق خوبی می افتد، من خودم چون یکم دیر شروع کردم، مجبور شدم دانشگاه بروم. اما پیشنهادم این هستش که قبل از شروع دانشگاه شروع کنند چون هر چه سن کمتر باشد یادگیری موسیقی راحت تر هستش.

۴۱- فردی که می خواهد وارد این رشته شود باید چه مهارت هایی داشته باشد؟

– به نظرم اول از همه مهارت شنیدنه در واقع چون موسیقی اصلا هنر شنیدنه. اول از همه اون آدم باید خوب بشنود و بعد از آن بتواند خوب تقلید کند، حالا چه با صدایش و یا چه با دستانش روی پیانو. این واقعا اولین مرحله است. و به لحاظ فیزیکی کسی که می خواهد نوازنده شود، باید آمادگی در دستانش داشته باشد، که قطعا با تمرین زیاد به وجود می آید و حتی مهارت هوشی هم می تواند با تمرین به دست آید. ولی خوب مهارت شنیدن و نواختن ساز با دست خیلی مهمه. خیلی از افرادی که نابینا هستند خیلی شاید بهتر از ما انجام دهند، به خاطر اینکه حواس شنواییشان خیلی فعاله.

۴۲- برای افزایش این مهارت ها شما  پیشنهاد می کنید چه کارهایی انجام دهند؟

– تمرین فقط، تمرین زیر نظر استاد. به خاطر اینکه نواختن هر ساز تکنیک های خاص خودش را دارد و استاد آن ساز اگر به همه ی تکنیک ها واقف باشد، می تواند تمرین هایی بدهد که واقعا در طول یه مدت تغییر خیلی جدی در دستانِ نوازنده ایجاد کند.

مثلا در پیانو بحث انتقال وزن مطرحه.  هنرجو باید یاد بگیرد که وزن دستش را روی انگشتانش بندازه و بین آن ها منتقل بکند و خوب این چیزی هستش که با تمرین به دست می آید. یا برای شنیدن مفهوم ها را به او  یاد می دهند و می گویند که طبق این تقلید کن. مثلا نتی را بزنند و بخواهند تقلید کند و یا دوتا نت را بزند و بگویند که تفاوت آن را تشخیص دهد. هر کلاسی برای خودش مهارت های جداگانه دارد که هنرجو با تشخیص استاد باید آن تمرین ها را انجام دهد.

۴۳- شما گفتید که تقلید کنند، ولی ما همه جا شنیده ایم که تقلید درست نیست، منظور شما از تقلید کردن چی هستش؟

– من منظورم از تقلید در انتشار آثار نیستش، منظورم  اینه که مثلا آدم یک صوت، نوت و یا فرکانسی را که می شنود باید بتواند با هنجره اش آن را تولید کند. ارسطو می گوید: “هنر اصلا تقلیده” به خاطر اینکه ما نمی توانیم بدون تقلید خلاقیت داشته باشیم، ما یک نقاشی را از یک فرد دیگری می بینیم و یا یک موسیقی را از فرد دیگری می بینیم، از آن الهام می گیریم و با ایده های ذهنی خودمان ادغام می کنیم و به چیز دیگری تبدیلش می کنیم. الهام گرفتن با تقلید کردن فرق می کند. در ابتدای کار به نظرم، تاکید می کنم صرفا برای تمرین نه برای انتشار!، از چیزی تقلید کند. ناگفته نماند که الگویی که انتخاب می کند خیلی مهم است.

تاثیرات احساسات بر موسیقی
تاثیرات بر موسیقی

 

۴۴- در مورد تاثیر احساسات بر موسیقی لطفا  توضیح دهید؟

– بحث احساسات در موسیقی مهمه، ما بحثی داریم در موسیقی به اسم موزیکالیته و سونولیته که یعنی چگونگی موزیکال بودن، حالا چه موسیقیِ کلاسیک و چه پاپ، آن احساس که باعث موزیکال بودن موسیقی می شود و استعدادی که در موردش صحبت کردم، باعث می شود فرد بداند چگونه موزیکال اجرا کند. وگرنه تبدیل به رباتی می شود که یاد می گیرد نوتی را بخواند و  بر روی صحنه، ساز را اجرا کند. دقیقا آن احساس است که باعث تفاوت بین یک موسیزین پیانو و انسان نوازنده پیانو می شود.

۴۵- لازمه ی موسیزین بودن چیه؟

– لازمش اینه که واقعا آن آدم موسیزین باشد، یعنی اینکه کارش و بلد باشه و انتقال احساسات داشته باشد و اگر تدریس می کنند نحوه ی انتقال مفاهیم را هم بداند. من در مورد آن تواناییِ انتقال خیلی تلاش می کنم، یعنی سرچ می کنم مقاله می خوانم که چطور آن را انتقال دهم. انتقال مفاهیم در امر آموزش خیلی مهمه، مخصوصا آموزش موسیقی که یک چیز انتزاعی هست و یاد دادنش به فردی که خیلی موسیقی نمی داند سخته.

۴۶- میزان سرمایه اولیه ای لازم  برای اینکار چه قدر است؟

برای هر ساز خوب متفاوته اما مثلا برای پیانو خوب حتما باید پیانو داشته باشید، چون هنرجو نمی تواند پیانو را با خودش بیاورد، که همین پیانو البته فکر می کنم الان ۳۰ تومان باشد.

۴۷- حداقل و حداکثر درآمد چه قدر است؟

– حداکثری که نمی توان در نظر گرفت به این خاطر که به تعداد هنرجوهای مدرس و نوع تدریسش بستگی دارد. اگر برای مثال ۵ هنرجو داشته باشید خوب ۵ تا هفتاد هزار تومان در روز درآمد دارید. برای درآمد حداکثر خب، از کارآهنگ سازی و ترک بیرون دادن می توان مبالغ هنگفتی به دست آورد، مخصوصا با این فضایی که الان وجود دارد.

 

۴۸-: آدرس پیج اینستاگرام و شمارتون رو می فرمایید که در وب سایت قرار دهیم؟

– البته

– آدرس پیج اینستاگرامی من fereshtefarahani و  artcafe2020شماره ی کاری من ۰۹۳۳۶۱۹۴۶۹۱ هستش.

۴۹-: خیلی ممنونم که مصاحبه با ما را پذیرفتید، لطف کردید، امیدوارم که هر روز شاهد پیشرفت چشمگیر شما باشیم.

-: خواهش می کنم،به همچنین

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

برچسب ها
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن