به این مطلب امتیاز دهید

مقدمه 

اگر به تمدن های قدیم باستان از جمله حکومت بابلی ها ، سومری ها و هخامنشیان  و تا به الان به هر نظام و هر جامعه ای نگاهی بیندازیم و بررسی دقیقی بر آنها داشته باشیم ، این مفهوم به دست می آید که سعادت و پیشرفت و همچنین پسرفت هر قشر و جامعه ای به دست حاکمان و مدیران موفق و رهبران آنها بوده است و عملکرد و خطی مشی آنان تاثیرگذار بوده است.

مدیریت و رهبری یک موضوع بسیار با اهمیت در همه زمان ها بوده است که باید به آن پرداخت. از این رو مطالب و نکاتی را راجب به مدیریت بیان میکنیم که میتواند مورد استفاده مدیران کسب و کار و استارتاپ ها شود.

از نظر بنده یک مدیر موفق و رهبر بزرگ ، میبایست این نکات را در زندگی شخصی و حرفه ای خود جای بدهد.

۱- عامل و الگو باشید.

 

ایلان ماسک - استیو جابز
ایلان ماسک – استیو جابز

یکی از معیارهای مدیر خوب ، تاثیرگذار بودن بر همکاران و هم تیمی های خود میباشد. به این معنی که زمانی شما میتوانید بر کسی تاثیر داشته باشید که خود الگو و یک فرد عامل و مسئولیت پذیر باشید.

یک شخص عامل ، خودجوش است و سایرین را برای یک هدف همراهی و هدایت میکند. کسانی که همکار شما هستند و در مجموعه شما کار میکنند دقیقا به خود شما نکاه میکنند و هر چقدر که سخت کوشی و اشتیاق را در وجود شما ببینند به همان میزان کارایی و اثربخشی خود را افزایش میدهند.

سعی کنید در کار خود مسئولیت پذیر ، خوش قول و پویا باشید و خود را الگوی مجموعه خود قرار دهید.

۲- انگیزش راز موفقیت کار تیمی

 

انگیزش هیتلر
هیتلر

 

یک مدیر خوب ، همواره پرسنل و همکاران خود را به یک هدف عالی تشویق میکند و همواره به بحث انگیزشی تیم توجه دارد. خیلی از اشخاص میگویند که کارمندی که به ازای صرف کار و زمانی دستمزدی میگیرد ، نیازی به هدایت و انگیزش نیست.

در صورتی که به اعتقاد بنده هر چقدر هم که دستمزد و پاداش عالی باشد ، باز دلایلی وجود دارد که انگیزش در بحث مدیریت باید وجود داشته باشد. یک شخص با انگیزه میزان بازدهی بسیار بیشتری نسبت به افراد بی انگیزه دارد و به طبع دلسوزی بیشتری در کار خرج میکند و تولید ایده بیشتری خواهد داشت. بنابراین هر کسب و کاری به یک مدیر پرشور و با انرژی نیاز دارد.

 

۳- ارزش برای ایده و نظرات

 

ایده و کار تیمی
ایده و کار تیمی

محرک و تولیدکننده ایده های یک کسب و کار ؛ کارمندان و پرسنل آن کسب و کار میباشند. یک مدیر باید به نظر و ایده های آنان اهمیت قائل باشد و سیستم پاداش و مزایایی برای خلاقان ایده در نظر بگیرد. یک مدیر باید نوعی فرهنگ سازمانی خوبی در مجموعه ایجاد کند که پرسنل و هم تیمی ها مایل به ارائه ایده خود باشند. یک مجموعه میبایست همانند یک سیستم ، پویا و منعطف باشد و کارکنان خود را سرمایه اصلی کسب و کار خود بدانند.

 

۴- شبکه سازی

 

شبکه سازی
شبکه سازی

 

یک مدیر موفق ، باید به فکر شبکه سازی خوب و موثر باشد و ارتباطات خود را با افراد و شرکت ها به طور مستمر داشته باشد. چرا که بسیاری از زمینه های کاری و همکاری ها از همین شبکه ارتباطی پدید می آید .

یک مدیر موفق ، اخلاق و منش بسیار خوبی با کارکنان و اطرافیان خود دارد. کارکنان و پرسنل باید حس نزدیکی و صمیمیت با مدیر را داشته باشند تا بتوانند به خوبی ارتباط برقرار کنند و نظرات خود را به مدیر انتقال دهند.

 

۵-سخت کوشی

 

سخت کوشی
سخت کوشی

اگر به زندگی تمام کارآفرینان موفق نگاهی بیندازیم متوجه این امر میشویم که سخت کوشی از ویژگی های مشترک آنان بوده است. سخت کوشی شانس موفقیت و همچنین شانس قرار گرفتن در مسیر پروژه های بزرگتر و زمینه های کاری بیشتر را افزایش میدهد.

 

۶-سرمایه گذاری

 

سرمایه گذاری
سرمایه گذاری

مدیران موفق میبایست بدانند منابعی که در اختیار دارند در چه زمینه های صرف نمایند تا بیشترین سود آوری و عایدی را برای مجموعه خود تصاحب کند. این مسئله اصلا ساده نیست و با صرف زمان و کسب تجربه ، مهارت و دانش آن بدست می آید.

منابع انسانی و منابع مالی از مهمترین منابعی هستند که در بخش سرمایه گذاری بیان میشود .

۷- ارتباط نزدیک با کارکنان به طور مستمر

 

کار تیمی
کارتیمی

اعتدال حرف اول را میزند. به این معنی که یک مدیر باید بر حسب شرایط بداند که ارتباط خود را با هر یک از افراد مجموعه در حدی نگه دارد که هم صمیمیت و نزدیکی را القا کند و هم چهارچوب های کاری حفظ شود .

صمیمیت بیش از اندازه ممکن است شرایط را از کنترل خارج کند و همچنین بر عکس آن ، میتواند سبب آن شود که کارکنان به هیچ وجه نتوانند ارتباط نزدیکی با کارفرما خود داشته باشند.

ضمن اینکه این ارتباطات میبایست تداوم داشته باشد و در طول زمان ارتباطات برقرار باشد.

 

نتیجه گیری

 

رهبری leadership
رهبری

 

مدیریت یک مفهوم واقعا گسترده ای است و رسالت بزرگیست برای ارتقای سطح جامعه.

مدیران باید بدانند که وظیفه سخت و پیچیده ای را در قبال این جایگاه دارند و نقش آنان سرنوشت ساز  جامعه  میباشد.

 

به قلم و فکر حسین حائری – مدیر مجموعه هومان

 

برچسب ها
نمایش بیشتر