معرفی شغل وکالت

معرفی شغل وکالت
۳٫۵ امتیاز از ۲ رای

معرفی شغل وکالت

در ابتدای این مقاله با ارائه ی مطلبی کوتاه شغل وکالت را به شما معرفی خواهیم کرد و سپس با مصاحبه ای با سرکار آقای سید صمد ایرانشاهی وکیل حاذق و با تجربه ایرانی، سعی کرده ایم به سوالات شما در این زمینه پاسخ دهیم، لطفا تا آخر این مقاله با ما همراه باشید.

نقش وکالت در جامعه

قانون به عنوان زمینه فعالیتهای انسانی به دلیل نیاز اساسی جامعه ای منظم و بدست آوردن یک آیین نامه از قوانین و رویه ها برای برقراری روابط انسان با یکدیگر به وجود آمده است.

هر ایالت برای تصحیح نقایص خاص، قانونی مشترک را برای برآورده کردن شرایط و نیازهای اجتماعی تصویب کرده است.

وکلا و کسانی که به عنوان وکیل آموزش دیده اند کارهای مختلفی انجام می دهند. وکیل هم به عنوان کارمند عمومی و هم به عنوان مأمور دادگاه فعالیت می کند. وظیفه اصلی وی ارائه کمک های حقوقی در حل و فصل مسالمت آمیز درگیری ها است.

 

ویژگی های و مهارت های مشترک یک وکیل
مهارت های ارتباطی و نویسندگی
مهارت های تحلیلی
همدلی و دلسوزی

 

در این نقش، او ممکن است به عنوان یک مشاور و مشاور عینی عمل کند، یا ممکن است از وی خواسته شود که به عنوان یک طرفدار قوی حزب در پرونده موکل خود خدمت کند.

وکلا ممکن است یک روز را برای انجام تحقیقات در یک کتابخانه حقوقی، در یک جلسه با موکلان، در دادگاه و یا در بازدید از صحنه ی حادثه بگذارند و یا ممکن است ساعتهای زیادی به نوشتن استدلال های حقوقی، گزارش ها یا اسناد بپردازند.

یک اصل اساسی نظام حقوقی این است که هر شخص تا زمان اثبات مقصر، نباید بی گناه فرض شود. وکیل وظیفه دارد از فرد متهم به جرم، صرف نظر از نظر شخصی وی در مورد گناه متهم دفاع کند.

قانون اساسی مستلزم یک دادرسی عادلانه، نه تنها برای بی گناهان بلکه برای کسانی که در واقع مرتکب جرمی شده اند، است. وکیل موظف است نه تنها در این چارچوب قانونی عمل کند بلکه از این سیستم در برابر هر کس که تضمین های قانون اساسی را کاهش یا تحریف کند نیز محافظت کند.

تعدادی از ضمانت ها برای اطمینان از صحت دادرسی (یا محاکمه) تنظیم شده اند. یک وکیل دادگستری به دلیل آموزش تخصصی خود، این قوانین و رویه ها را درک می کند و می داند که چگونه آنها را اعمال کند تا کار موکل به خوبی انجام شود.

انتظار می رود علاوه بر کارکرد اصلی خدمت به موکل، وکیل مقداری از وقت خود را برای بهبود حرفه خود اختصاص دهد. بعضی اوقات وکلا در طول مشاغل خود، به صورت پاره وقت یا تمام وقت در خدمات عمومی شرکت می کنند. ممکن است از وکیل خواسته شود که قاضی باشد، در دولت مشغول به کار شود، برای کرسی سیاسی فعالیت کند یا به امور جامعه مشغول شود.  هیچ کس نباید به فکر ورود به حرفه حقوقی باشد مگر اینکه بخواهد سهمی از این مسئولیت های مدنی را بپذیرد.

 

مهارت ها و شایستگی های وکالت

در حالی که وکلا گروهی متنوع با سوابق و شخصیت های مختلف هستند، تعدادی مهارت در اکثر وکلا موفق وجود دارد.

  • مهارت های ارتباطی و نویسندگی: بسیاری از پرونده ها بر اساس ارسال نامه های کتبی به دادگاه قبل از حضور وکیل در مقابل قاضی بررسی می شود. مهارت های ارتباطی و نویسندگی برای حضور در دادگاه لازم است.
  • مهارت های تحلیلی : تعیین اینکه آیا یک پرونده از همان ابتدا قابل برنده شدن است و توصیه به مشتریان در این زمینه بسیار مهم است.
  • همدلی و دلسوزی: مشتری ها به سمت شما می آیند زیرا مشکلی دارند که برای رفع آنها به شما نیاز دارند. به ندرت در بهترین زمانهای زندگی با آنها ملاقات می کنید.
  • صداقت و اعتماد به نفس: وکلا نیز باید از دستور العمل های دقیق اخلاقی و قوانین محرمانه بودن مشتری پیروی کنند.

مصاحبه با سرکار آقای سید صمد ایرانشاهی، وکیل حاذق و با تجربه ی ایرانی

۱- لطفا خودتان را معرفی کنید و یک بیوگرافی از خودتان به ما بدهید؟

– من سید صمد ایرانشاهی، سی و هفت ساله هستم، در ابتدا فارغ تحصیل رشته ی عمران بودم ولی به لحاظ شرایطی که پیش آمد، با وجود شور و انگیزه ای که برای ادامه ی آن رشته و استعدادی که در کلیه ی دروس مرتبط با آن را داشتم و از طراحی یک ساختمان لذت می بردم اما متاسفانه شرایط به گونه ای چرخید که من به رشته ی خانوادگیم که حقوق بود گرایش پیدا کردم. ده، پانزده سال در دفترخانه به عنوان دفتریار مشغول بودم. که درواقع همان معاون دفترخانه بود.

من از کار مهندسی اشباع شده بودم و دیگر برایم انگیزه، جذابیت و چیز جدیدی نداشت، شخصیت من شخصیت کاشف بود و دوست داشتم هر بار مطالب جدید یاد بگیرم و دیگر رشته ی عمران برایم فرسایشی شده بود.

از طرفی علاقه ی زیاد به دادخواهی و استعدادی که در صحبت کردن خداوند به من داده بود، اعتماد به نفس بالا و همچنین جسارتی که در مواجه با شرایط مختلف با آدم های مختلف داشتم، همه ی این شرایط  باعث شد تا رشته ی وکالت را انتخاب کنم.

 

 

سرکار سید صمد ایرانشاهی
سرکار سید صمد ایرانشاهی وکیل حاذق مدنی

 

 

۲- شما فرمودید که طی مدتی در ابتدا مهندسی عمران می خواندید و بعد از آن وکالت را انتخاب کردید، آیا این به خاطر دغدغه و علاقه ی کودکیتان بود که به این شغل برگشتید یا به خاطر اینکه شغل خانوادگیتان بود؟

– در دوران نوجوانی که ۱۵ سالم بود، زمانی که می خواستم انتخاب رشته کنم علارغم اینکه اولویت ریاضی فیزیک داشتم، برای رشته ی ادبیات پذیرفته نشدم و چون واقعا به بعضی از دروس ادبیات و همچنین رشته های مهندسی علاقه نداشتم، مجبور شدم که به هنرستان بروم و آن جا در رشته ی عمران شروع به تحصیل کنم.

شاگرد اول مدرسه بودم و در استان مقام دوم را کسب کردم و با یک رتبه ی بسیار بسیار خوب در دانشگاه پذیرفته شدم، پس از اینکه درسم تمام شد، شرایط  و اقتضای مسائلی که برایم به وجود آمده بود، باعث شد که بعد ازخدمت، مهندسی عمران را ادامه دهم و تمام کنم.

ناخواسته که نه! چون من خود خواسته و با یک لجبازی وارد عمران شدم. پدرم همیشه اسرار داشت که کار خانوادگی ما کار حقوقیه! اما خب آن غرور جوانی و مسائلی که آن زمان برای من به وجود آمده بود، که معمولا برای همه نوجوانان در آن سن وجود دارد، با یک لجبازی گفتم که من می خواهم مسیر خانواده را عوض کنم، در صورتی که یک اشتباه بزرگ بود، من مسیر زندگی خودم را به بیراهه بردم.

بعد از چیزی حدود ۲۷- ۲۸ سالی که از سنم می گذشت به حقوق برگشتم و از ابتدا شروع به مطالعه کردم و به دلیل شاغل بودن در دانشگاه علمی کاربردی تحصیل کردم و عموما درس هایم را به صورت خودخوان مطالعه می کردم و درنهایت به لطف  خداوند این افتخار نصیب من شد که در مسیر عدالت بتوانم کمکی به جامعه ی بشریت و مردمم کنم و از حق آن ها به واقعیت، در دادگاه ها دفاع کنم.

 

۳- شما گفتید که نوعی لجبازی بوده، البته من نمی دانم شما فرزندی دارید یا نه اما اگر فرزندی داشته باشید، حق انتخاب رشته را به خودش می دهید یا به انتخاب وکالت اجبارش می کنید؟

– نه. من نمی توانم به شما پاسخ صحیح دهم، چون در آن سن سرد و گرم زندگی را نچشیده بودم  و متوجه بعضی مسائل بیرونی نبودم و شاید در واقع استعداد های خودم را نمی شناختم. اما پدرم از بیرون می دانست که چه کاره هستم و شخصیت من را می شناخت. بنده اول این را بگم که در آزمون قضاوت هم پذیرفته شدم اما تصمیم گرفتم وکالت را انتخاب کنم و ادامه دهم و امروز از این تصمیمم پشیمان نیستم. اگر چندین بار به گذشته برگردم باز هم وکالت را  انتخاب می کنم. یک روزی با استادم برای انتخاب وکالت و قضاوت مشورت کردم و

“گفتم: استاد، با توجه به این که من هر دو را پذیرفته شدم، شما چی تشخیص می دهید؟ قضاوت یا وکالت؟

گفت: شما تیپ شخصیتت به وکالت می خوره.

گفتم: خوب این نظر شماست.

گفت: کاری را انجام دهید که افرادی که شما را از نزدیک می شناسند، به شما پیشنهاد می دهند.

 

سرکار سید صمد ایرانشاهی
سرکار سید صمد ایرانشاهی وکیل حاذق مدنی

این سخن، به این دلیل است که دیگران ما را از بیرون می شناسند و ما گاهی مواقع شاید زیاد به درون خود توجه نکنیم ولی دیگران از بیرون، درون ما را خیلی راحت تر می بینند. من دو دختر دارم به لطف خداوند یکی دوازده ساله و یکی پنج ساله، خیلی دوست دارم یکی از آن ها وکیل شود و در آینده از تجربیات امروز من استفاده کند اما نمی توانم به اینکه حتما این کار را انجام دهند الزامشان بکنم، چون قرار نیست بعدا با شغلی ارتباط برقرار بکنند که دوستش ندارند و در شغلی قرار بگیرند که آن را نخواهند.

همان طور که یکی از تنیس باز های مطرح جهان، هیچ گونه علاقه ای به تنیس نداشته اما پدرش به اجبار هر روز او را به زمین تنیس می برد و الان نفر شماره یک جهان هستش، اما هیچ وقت با علاقه این کار را انجام نداده. شاید اگر به اختیار خودش قرار می دادند، با وجود اینکه امروز در راس آن ورزش قرار دارد، یک فوتبالیست می شد. ما زندگی می کنیم که لذت ببریم، این یک گمشده ایست که خیلی ها نسبت به آن بی تفاوت هستند و شاید سرسری بگیرند.

 

۴- از چه سالی شروع کردید؟

وکالت را سه ساله شروع کردم اما کار حقوق را از ابتدای کودکی در دفترخانه ای که پدرم در آن اشتغال به کار داشتند، تردد داشتم و با علم حقوق شاید چیزی بالغ بر ۲۵ ساله که جدل می کنم و از این رشته می آموزم. شاید یک روزی تحصیل کرده ی آن رشته نبودم و به طور عامیانه و کاری بعضی موارد را می دانستم ولی از زمانی که تغییر رشته دادم و از سال ۹۰ شروع به خواندن رشته ی حقوق و مطالعه دروس آن کردم، در نهایت سعی کردم به شکل سیستماتیک آن کار را یاد بگیرم و به قول علمای حقوق مدرسه ای آن را یاد بگیرم.

 

۵- گرایش شما در رشته ی وکالت چیه؟ آیا پرونده های جزایی و کیفری هم می پذیرید؟

– من عمده ی پرونده هایی که دارم پرونده های حقوقی هست و پرونده های جزایی و کیفری علارغم علاقه ای که به آن ها دارم در تخصص من نیست. به این دلیل  حقوق خصوصی و مدنیِ علم حقوق را انتخاب کردم که در دفتر خانه ای که سال های سال در آن اشتغال به کار داشتم، غالبا با مسائل حقوقی، مدنی و عمومی ارتباط داشتم تا جزایی. و به لطف کارِ در دفتر خانه، تخصصا ملک و مسائل ملکی را خوب آموزش دیدم و به همین دلیل آن اطلاعات را امروز استفاده می کنم. درواقع مدیون کارهایی هستم که آن سال ها در دفتر خانه انجام دادم.

 

معرفی شغل وکالت
یک باید از اعتماد به نفس کافی برخودار باشد تا در دادگاه بتواند از موکل دفاع کند

 

 

۶- شما وکالت قضایی انجام می دهید یا غیر قضایی؟

– ببنید ما دو دسته وکالت داریم در ایران یک دسته وکلای دادگستری هستند و یک دسته وکلای مدنی.

وکلای دادگستری صرفا حق حضور در دادگاه ها و دفاع از موکل خودشان را دارند ولی وکلای مدنی اشخاصی هستند که وکالت نامه های آن ها از طریق دفاتر اسناد رسمی تحت عنوان وکالت اداری و یا وکالت فروش تمدید می شود.

ما حدود و اختیارات مختلف داریم، اگر شخصی که وکالت مدنی دارد و وکالت آن در دفتر خانه تنظیم شده باشد، در وکالتش گنجانده شده باشد که شما حق ورود به محاکم قضایی و انجام کلیه تشریفات دادرسی، طرح دعوا دفاع از موکل یا اقامه علیه شخصی که حق موکلتان نسبت به آن مورد تعرض قرار گرفته باشد، را داشته باشید، با وجود این قید هم وکیل مدنی حق حضور دردادگاه را ندارد. می تواند آن وکالت را به وکیل دادگستری توکیل بکند تا وکیل دادگستری مراجعه بکند.

و همان طور که وکلای مدنی حق حضور در محاکم را ندارند، وکلای دادگستری هم برای انجام امور اداری با وکالت دادگستری عموما نمی توانند در دادگاه ها حاضر شوند، مگر واقعا کارمندانِ آن اداره ای که وکیل دادگستری به آن ها مراجعه کرده است، غفلت کنند. چون اسمش با خودش هست، وکیل دادگستریه و فقط حق حضور در دادگاه ها را دارد و وکالت رسمی نیست. وکالتی است که تنها در  دادگاه ها پذیرفته می شود. وکیل مدنی اختیاراتی در دادگاه ها ندارد اما وکیل رسمی است.

 

۷- در طی این چند سال چه نوع پرونده هایی به شما ارجاع داده شده؟

– به خاطر تخصصم در آن رشته، آشنایی و اشتغالی که در دفترخانه داشتم و اشخاصی که من را می شناختند و دوستان گذشته و امروز بنده هستند، پرونده های حقوقی را به بنده ارجاع می دادند. خدا را شکر در آن پرونده ها موفق تر بودم تا پرونده هایی که به لحاظ جزایی گرفتم و وکالت آن ها را عهده دار بودم. ولی شاید به این خاطر که تخصص زیادی در آن رشته نداشتم، بعضاً موفقیت آمیز نبودند. البته به نوع پرونده هم مربوط می باشد. پرونده هایی هستند که بهترین وکلای ایران هم وکیل آن پرونده شوند، خود جرم حادثه یا هر آن چیزی که امروز موضوع آن دعوا هست، به گونه ایست که دفاع از آن سخت می باشد.

وکیل شاید خیلی مواقع بتواند از محکومیت کم کند نه اینکه شخص متهم را تبرئه کند.

 

۸- آیا قوانین کافی هستند یا نقص در قوانین وجود دارد؟

مهم ترین مساله ای که در نظام قانون گذاری ما وجود دارد، این است که متاسفانه قانون گذارهای ما حقوقدان نیستند!

قوه ی مقننه عملا برای تنظیم قوانین است. اسمش با خودش است، قانون گذاری می کند.

این قانون گذاران چه کسانی هستند؟ اشخاصی هستند که نماینده ی همین مردم هستند و در مجلس شورای اسلامی جمع می شوند و تشکیل یک مجلس را تحت عنوان قوه ی مقننه می دهند. یکی  از آن ها ممکن است مهندسی عمران خوانده باشد، یکی ممکن است تجربی خوانده باشد یا بدون تخصص حتی در رشته ای که خوانده وارد مجلس شود. افرادی که این قوانین را وضع می کنند که تخصصی در خصوص شرایط جرم انگاری یا شرایط تئوری آن ندارند و حتی شرایط تعریف آن را نمی توانند داشته باشند.

به همین خاطر در نهایت با یک قانون مواجه می شویم، علارغم آن که از فیلتر کمیسیون فوقی مجلس می گذرد، که آنجا هم حقوقی هستند، اما نظارت کامل را ندارند. در نهایت از آن فیلتر هم می گذرد و یک قانونی وضع می شود که پس از تصویب با چند اصلاحیه مواجه می شود. این یعنی آن قانون از روز اول به درستی تصویب نشد.

نه! قوانین ما، متاسفانه قوانین خوبی نیستند. ما به شدت و به تعداد بسیار زیادی قانون داریم و این اصلا خوب نیست. وقتی برای هر چیزی یک قانون داریم به این معنا است که در آن رشته تخلفات زیادی وجود دارد و ما الزاما برای آن باید قانونی وضع کنیم که این ناشی از فرهنگ ماست. کشوری مثل انگلیس با نظریات و رویه های حقوق و قضائی کشورشان را اداره می کنند و یک قانون و یا چند قانون جزئی بیشتر ندارند.

 

۹- آیا به روز بودن در این حرفه لازم است؟

تفاوت بسیاری که بین یک وکیل و یک قاضی وجود دارد این است که فراغ بال یک وکیل برای مطالعات و به روز شدن خیلی بیشتر است.

منظورتان از به روز بودن چی بود؟ شما یک بار دیگه سوالتان را بگید؟ منظورتون به روز شدن قوانینه؟

 

۱۰- بله

– خوب در این صورت باید بگم که به فراخور زمان قوانین باید تغییر کند.

قانون مدنی ما در سال ۱۳۰۷ و ۱۳۱۱ و ۱۳۰۹  نوشته شده اند. چیزی بالغ بر ۹۲ سال پیش. آیا قانون هایی که نوشته شده که آخرین اصلاحات آن برای ۱۰ – ۲۰ سال پیش است ( که اصلا چند ماده اصلاح شده است و آن در زمینه های خیلی محدود، مانند ماده ی ۲۱۸ قانون مدنی و یا مقررات ارث که چه مقدار از ارث همسر به یکدیگربرسد.) خوب به اقتضای آن زمان آن قانون نوشته شده.

امروز اقتضای زمانه به گونه ایست که ما  قانون بهتری باید داشته باشیم.

شاید جایش اینجا نباشد، اما ما مجلس قوی ای نداریم و تمرکز لازم بر روی قانون گذاری وجود ندارد و به همین دلیل است که امروز ما قانون مفیدی مثلا در خصوص حقوق مدنی نداریم و قوانین ما زمانیکه وضع می شوند، با اصلاحات بعدی بی شماری مواجه می شوند، این هم فکر می کنم ادعای بنده است که قوانین ما خیلی سال از آن ها باید بگذرد که به روز شوند.

 

معرفی شغل وکالت
یک وکیل باید همدرد موکل باشد

 

۱۱-  یک وکیل موفق چه خصوصیاتی باید داشته باشد؟

زمانی که شخصی به دفتر وکالت مراجعه می کند، برای یک درد مراجعه می کند و هیچ کس مثلا برای ازدواج به دفتر وکالت مراجعه نمی کند.

البته این را در پرانتز بگویم که من با یک خانومی مشاوره داشتم که آمده بود از حقوق خودش در ازدواج پیش رو مطلع شود و من بسیار لذت بردم. از بین تمام مراجعینی که داشتم، این خانوم سرآمد بود واقعا! چون می خواست از چیزی اطلاع پیدا کند که حقوق خودش هست و نمی خواست چشم بسته وارد یک زندگی شود.

ولی در  کل هیچ کس به خاطر خوشی به دفتر وکالت مراجعه نمی کند، مردم با روحیات و حالت های مختلف وارد دفتر می شوند، با اعصاب های مختلف، یکی واقعا اعصابش خیلی خرابه، آن جا وکیل باید شرایط را مدیریت کند. باید موکل را طوری نگاه بکند یا به گونه ای با او صحبت کند که از آن آتش درونش بتواند کم کند. همدلی با مراجع یکی از مهم ترین خصوصیاتی است که یک وکیل باید داشته باشد.

هم چنین مواردی مانند مطالعه به اندازه ی کافی، توانایی خوب گوش دادن، قدرت انتقال مطالب و دفاع مناسب دردادگاه روابط عمومیه بالایی از خصوصیات یک وکیل موفق است.

 

۱۲- آیا لازم است یک وکیل برای رسیدن به موفقیت مهارتی همچون نویسندگی، زبان انگلیسی خوب و عربی داشته باشند؟

– ببنید ما متون ادبی در لوایح نمی نویسیم اما نیاز به این داریم که سواد ادبی خوبی داشته باشیم چون دسته بندی کردن مطالب در لوایح دقیقا تعیین کننده ی سطح سواد وکیل است. وقتی یک لایحه ای از نظر اصول نگارشی دقیق نوشته شود و دست مخاطبش که قاضی هست قرار بگیرد، قاضی هم به میزان سواد وکیل پی می برد منظور از نویسندگی اصول نگارش لوایح است.

در خصوص زبان انگلیسی، ما به دلیل اینکه در کشور اسلامی زندگی می کنیم که قوانین ما تحت تاثیر دین ما عملا نگاشته شده است، ارتباط زیادی با قوانین خارج نداریم. به فرض قانون مدنی ما قسمتی از آن از شرق گرفته شده و قسمتی از فرانسه و فکر می کنم بلژیک گرفته شده است.

ببینید ما قوانین کشوری مانند فرانسه را نمی توانیم با قوانین بلژیک تطابق دهیم، درست است که قبلا قوانینمان از روی آن ها نوشته شده است ولی عملا با شرع ما متعادل شده اند و بنیه اش آن هست، اما شرع را در درونش قرار داده ایم و قوانینمان را اسلامی کرده ایم. خوب قوانین بسیاری از کشورهای اروپایی شرایط ما را ندارند.

پس دانستن زبان انگلیسی علارغمی که برای زندگیِ شخصی که می خواهد به روز باشد بسیار واجب است ولی در کشور ما و حداقل در قانون حقوق ما و وکالت متاسفانه، خیلی کارایی ندارد.

اما زبان عربی! خب ناحواسته این زبان وارد ادبیات ما شده است. بسیاری از کلماتی که امروزه ما در حقوق استفاده می کنیم از کلمات عربی است. به فرض در قانون مدنی، خیارات، منظور اختیاراته و یا خیلی از کلماتی که امروز در قانون حقوق وجود دارد. زبان فارسی با زبان عربی آمیخته شده. خیلی از وقت ها جایگزین مناسبی هم که عرف آن را قبول داشته باشد را نمی توانید برای آن قرار دهید، حتی اگر فارسی ترین کلمات باشند.

 

 

۱۳- فرمودید که خودتان را آدم موفقی می بینید، عامل موفقیت شما چی هست؟

– چیزی که بیشتر از همه در درون خودم به چشم می بینم، اراده است. من اراده ی قوی ای در به دست آوردن یک سری مسائل دارم. همچنین انسان انتقاد پذیری هستم.

فراموش نمی کنم، روزهای اولی که وارد این حرفه شدم در دادگاه با اخطار و تذکراتی  از سمت قضات مواجه می شدم که من آن ها را به عنوان پیام های الهی در این مسیر نگاه کردم.

از همان ابتدا از خداوند درخواست کردم که خدایا هر آنچه که فکر می کنی من لازم است دراین مسیر یاد بگیرم را از زبان بنده هایت بشنوم. وقتی این دیدگاهم باشد، خب مطمئنا انتقاد ها به عنوان هدیه ها به من داده می شوند و من بابت همه ی آن ها سپاسگذاری کردم و همه ی تلاشم را کردم که در همه ی آن ها بهترین خروجی را عملا تحویل بدهم.

یکی دیگر از عوامل موفقیتم روابط عمومیه بسیار بالایی است که در ارتباط با مردم دارم و این به خاطر که امروز وکیل هستم، نیست!، در کل یک سری مسائل اکتسابیه و یک سری خصوصیات ذاتی. بعضی موارد هستند که شما نمی توانید تحت هیچ شرایطی آن ها را به دست آوردید، چون در درون شما وجود ندارند و بعضی را نمی توانید خارج کنید چون مال شما هستند، مانند خوبی ها.

 

۱۴- حداقل میزان سرمایه ی اولیه ای که برای این شغل کافی است چه قدر است؟

– وکالت از دوره ی کارآموزی شروع می شود. شما زمانی که در حدود ۱۸ ماه حداقل دوره ی کارآموزی را می گذرانید، در آن دوران نیاز به تهیه ی دفتر و خرید تجهیزات ندارید و اجاره ای نمی خواهید پرداخت بکنید.

تحت عنوان کارآموز زیر نظر شخصی به عنوان وکیل سرپرست قرار می گیرید و آن کلیه ی امورات وکالتیه شما را رصد می کند. البته متاسفانه امروزه وکلای سرپرست یک مقدار کم رنگ هستند و آن طور که باید و شاید نظارت و دلسوزانه به کارآموز هایشان نگاه نمی کنند.

ولی در کل وکالت کردن یک هنر است که خودتان باید بیاموزید، پس از اینکه دوره ی کارآموزی را رد بکنید، اگر استعداد وکالتی در درون شما وجود داشته باشد، در دوران کاراموزی می توانید منبع درآمدی داشته باشید که بلافاصله پس از اینکه دوره ی اختبار( یعنی میزان سواد شما در دوره ی کارآموزی می سنجند) می گذرانید، عملا وارد حرفه ی وکالت به طور عملی می شوید و به شما وکیل پایه ۱ می گویند، آن موقع سرمایه ای به دست می آورید که راحت می توانید یک دفتر را مدیریت کنید.

ولی خوب میزان سرمایه ای که باید وجود داشته باشد، هزینه ی حداقل اجاره ی یک دفتر و خرید مایحتاج اداری آن می باشد که متفاوت است. موکلی که در درون دفتر شما قرار می گیرد، باید به غیر از این که با صحبت های وکیل آرام می شود، با فضای دفتر ارتباط برقرار کند و باید فضا هم به گونه ای باشد که از بار روانی او کم کند. به هر حال این ها هزینه ای دارد که متغیر خواهد بود.

 

۱۵- میانگین درآمد یک وکیل چه قدر است؟

– در این خصوص به خود وکیل مربوط می شود. یعنی بر می گردد به شم وکیل بودن یا نبودن یک شخص. شاید ما همگی اسم وکیل را یدک بکشیم اما واقعا وکیل نباشیم. زمانی که شخصی درآمد بالایی از یک حرفه دارد، هر حرفه ای، نشان از تخصص آن شخص در آن حرفه دارد و مردم به او اعتماد می کنند و به قول معروف می گویند: “شخص سرش شلوغه” آن تعیین کننده ی درآمد است.

 

۱۶- آیا درآمد در وکالت حداقل یا حداکثری دارد؟

حداکثری ندارد، شغل وکالت، حداقل در حیطه ی شغل های حقوقی، تنها شغلی است که هیچ سقفی برای آن قائل نمی شوند. قراردادی تحت عنوان قرارداد خصوصی بین وکیل و موکل می تواند منعقد شود و یک رقم نجومی تحت عنوان حق وکاله در درونش قرار بگیرد و هر دو طرف زیر آن را امضا کنند که البته برای هر دو طرف لازم اجرا است و هر دو طرف مکلّف به رعایت مفاد آن قرارداد هستند. اما به همان نسبت وکیل باید مالیات حق وکاله ای که از موکلش می گیرد را به اداره ی امور مالیاتی پرداخت کند.

 

معرفی شغل وکالت
نقش وکیل در جامعه

 

 

۱۷- حدود این مالیاتی که باید پرداخت شود چه قدر هستش؟

– علی حساب ۵ درصد از حق وکاله. وکیل هر مبلغی که حق وکاله بگیرد، باید ۵ درصد آن را در زمان ابطال تمر، یعنی در زمان ورود به پرونده بپردازد و سر سال هم با دادن اظهار نامه نسبت به پرداخت مابقی مالیاتش که توسط اداره ی امور مالیاتی تعیین می شود، اقدام کند. اگر مورد پذیرش وکیل بود که باید پرداخت کند و اگر نه اعتراض کند. در کل وکیل مبلغی را به عنوان مالیات باید پرداخت بکند.

 

۱۸- آیا برای دریافت پروانه وکالت باید مبلغی پرداخت شود؟

بله برای صدور پروانه مبلغی را وکلا دریافت می کنند، ان مبلغ برای ارائه ی خدمات هرچه بیشتر به وکلای مجموعه ی کانون خواهد بود که خرج خود کانون، هیئت مدیره و ساختمان آن جا می شود.

 

۱۹- شما کارآموز می پذیرید؟

– خدمت شما عرض کنم که باید ۵ سال از پایه یک شدن ما بگذرد که این اتفاق هنوز نیافتاده و من باید آن را پشت سر بگذارم.

البته که کارآموز گرفتن یک مسئولیت خطیر است. کسی که کارآموز قبول می کند باید کامل به او آموزش دهد و این یک کار انسانی و وجدانی است. امیدوارم که خداوند لیاقتش را به من بدهد.

 

۲۰- وظایف یک وکیل چیست؟

یک وکیل در ابتدای کار باید حق را رعایت بکند. درست است که یک وکیل در قبال کاری که انجام می دهد پولی را دریافت می کند اما هر پولی هم خودش قیمت کند. این اعتقاد بنده است.

وکیل در همان ابتدای کار با توجه به البته اظهارات موکلش با هم پیش می روند، موکل تمام وجودش صداقت است و شما خیالتان راحت است که دارید حق را مطالبه می کنید. برای حقوق موکلتان در دادگاه به عنوان یک جنگجو از حق موکل دفاع می کنید و آن موکل خیالش راحت است که یک نفری هست که حقش را بگیرد. البته که میثاق مشترک وکیل و قاضی قانون هست و وکیل بر مبنای قانون از موکلش دفاع می کند.

اما گاها پیش میاد که شما حقیقت را حتی از موکل خودتان تا انتهای کار متوجه نمی شوید و سردرگم می شوید کی راست می گوید. اگر شخص وکیل در این میان یک درصد تخشیص دهد که حق با موکل نیست، اخلاق حرفه ای، ماورای آن اخلاق انسانی، حکم می کند که وکیل از پرونده کنار بکشد چرا که می داند از ناحق دفاع می کند و دقیقا دفاع از ناحق خود باطل است. وکیل گاها هم گناه و هم جرم موکل خواهد شد. شغل وکالت شغل بسیار سختی است و با حقوق مردم ارتباط دارد و وکیل باید تمام تلاشش را بکند که حق موکلش را بگیرد. نه اینکه یک چیزی با اسم حق موکل ضمیمه ی پرونده ی موکلش بکند.

بنده پرونده هایی بوده که علارغم حق وکاله های سنگینی که داشتند، خیلی راحت از آن ها کنار کشیدم زیرا با دروغ شروع می شدند. اولین پرونده ی وکالتی من ۶۰۰ میلیون حق وکاله اش بود این را میگم، چون به شما بگم قبولش نکردم.

پرونده دو قسمت بود، طبق توافق ۶۰۰ میلیون تومان توافق شد، در زمان مطالعه ی پرونده، متوجه یک سری مسائل شدم و متوجه شدم دروغش بیشتر از صداقتش است و پرونده را پس دادم. یک قسمتش را جدا کردیم که موکل گفتش خب آن یک قسمتش را شما انجام بده، گفتم چون می دانم نقص شما در این قسمت چی هست، پس درآن یک قسمتش هم مطمئنا حالت خوبی نخواهد داشت. و با افتخار و شجاعت چشمم را روی آن مبلغی که خیلی آن روز ها به کارم می آمد بستم.

 

صداقت و اعتماد به نفس
صداقت و اعتماد به نفس یک مهارت بسیار مهم در شغل وکالت

 

 

۲۱- جایگاه شغل وکالت در ایران را میشه توضیح دهید؟

– به لطف اشراف و اطلاع کامل نه!، نسبیه وکلا نسبت به قوانین، خیلی از کارها توسط وکلا انجام نمی شود. آداب معاشرت وکلا نسبت به دیگران متفاوت است. علارغم اینکه همه ی ما انسانیم و در یک اجتماع هستیم و همه قابل احترام هستند، اما خود مردم برای وکلا به دلایل خاصی احترام قائل هستند و وجاهت زیادی در بین مردم دارند و همان طور شغل هایی مانند سر دفتری و قضاوت، به جرعت می توانم بگویم که پس از سران یک کشور که بسیار در چشم مردم بُلد هستند، وکلا و قضات و سران دفاتر رسمی که هر سه از رشته های علوم انسانی و رشته ی حقوق هستند، این افراد از وجاهت بیشتری از نظر اجتماعی برخوردارند. با احترام به تمام شغل ها!

 

۲۲- خیلی ممنونم لطف کردید بابت وقت و اطلاعاتی که در اختیار ما قرار دادید. امیدوارم که در تمام حیطه های زندگیتان موفق و سر بلند باشید. فقط اگر لطف کنید آدرس پیج اینستاگرامی و شمارتون را لطف کنید که ما در وب سایت قرار دهیم، ممنون میشم.

– خیلی ممنونم از شما. به همچنین شما هم موفق باشید. شماره ی من ۰۹۱۲۵۲۴۷۷۴۲ و آدرس پیج seyed_samad_iranshai_23 هستش.

 

 

 

 

برچسب ها
نمایش بیشتر

1 نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن