نکاتی مهم برای افزایش خلاقیت

به این مطلب امتیاز دهید

نکاتی مهم برای افزایش خلاقیت

 

در این مقاله به نکاتی مهم برای افزایش خلاقیت میپردازیم.

تا مدت ها قبل کشورهایی که دارای نیروی کار ارزان و مواد خام بودند از مزیت خوبی نسبت به کشورهای فاقد این سرمایه برخوردار بودند. اما به تدریج با گذر از انقلاب صنعتی به انقلاب اطلاعات و بروز جامعه مبتنی بر دانش، تا حد زیادی این مزیت را از دست دادند و عرصه ی رقابت در بازار های منطقه ای و جهانی با توسعه ی فناوری شکل خاصی به خود گرفت.
در حال حاضر تغییر و تحولات به قدری شتابان و سریع در حال وقوع است که سازمان های امروزی را با عرضه ی محصولات و خدمات نوآورانه که دارای فناوری پیشرفته هستند واداشته است.

خلاقیت در استفاده بهینه از سرمایه های فردی و سازمانی بسیار موثر است وهمیشه می‌تواند فرمول های رقابتی بین رقبا را به صورت شگفت انگیزی تغییر دهد.

سه عامل مهم برای داشتن محصولات و خدمات نوآورانه:

 

۱. خلاقیت یک توانایی فردی است که میتواند به یک اختراع یا ایده ای بکر توسط فرد خلاق منجر شود.
۲. نوآوری فرآیندی است که اختراع یا ایده را به محصول یا خدمتی که قابل عرضه در بازار است تبدیل می کند.
۳. کارآفرینی فرآیندی است که با عزمی راسخ و با وجود موانع بسیار در رساندن یک محصول و یا ارائه ی خدمت جدیدی به بازار، فرآیند نوآوری را با موفقیت هدایت می کند.

نظر به اینکه کارآفرینی مستلزم نوع ویژه ای از خلاقیت است و همچنین در تمامی مراحل کارآفرینی، از ایجاد ایده ی اولیه تا تامین مالی و فروش، همه مستلزم خلاقیت است، لذا در این قسمت به تشریح خلاقیت پرداخته می شود.
واضح است که انسان قبل از آنکه در یک زمینه خلاق شود باید دارای مهارت باشد که اکثر ما آن را نادیده می گیریم. اما چه کسی شنیده است که دانشمندی بدون فراگیری شیمی بتواند در این زمینه کار خلاقانه ای انجام دهد؟

اگرچه افرادی ک به تازگی وارد یک موضوع می شوند و از سختی ها و پیچیدگی های آن اطلاع ندارند، بهتر از افراد آگاه می توانند ایده بدهند، حتی عده ای معتقدند که بیشترین مانع خلاقیت از داشته هایتان است نه از نداشته هایتان؛ پس اینجا یک چالش مطرح می شود و آن اینکه اگر مهارت های مربوط به موضوع افزایش یابد، آیا خلاقیت کاهش می یابد یا افزایش؟

اهمیت مهارت های مربوط به خلاقیت:

 

اگر فردی از بالاترین حد مهارت نسبت به موضوع برخوردار باشد، اما از مهارت خلاقیت بی بهره باشد، هرگز قادر به انجام کار خلاقانه ای نخواهد بود.

بلکه مهارت های موضوعی او بزرگترین مانع خلاقیت خواهند بود ولی اگر مهارت های خلاقیت را بدست آورد، می تواند از مهارت موضوعی در راه جدیدی استفاده نماید و یا آنها را افزایش داده و شیوه های بهتری برای به کار گیری آنها اتخاذ کند.

حال به چند مورد از ارزش های فکری می پردازیم که مهارت خلاقیت را تقویت می کنند:

_ عادت های خود را بشکنید، شیوه های فکری و عملی پیشین خود را گنار بگذارید و از روش های جدید استفاده کنید.
_زود قضاوت نکنید و برای جلوگیری از ضایع شدن،  ایده هایی که در ابتدا ممکن است جالب و مفید به نظر نرسند را ارزیابی کنید.
_سعی کنید مسائل پیچیده را به هنگام مواجه شدن با آنها درک کنید و برای حل این مسائل تلاش کنید.
_دیدگاه متفاوتی به مسائل داشته باشید و امور را به شیوه ای مشاهده کنید که قبلا به آن توجه نشده است.

انگیزه:

یکی از مهمترین اجزای خلاقیت، انگیزه است ک با وجود آن، کار برای افراد جالب و لذت بخش خواهد بود. بدیهی است توانایی یادگیری موضوعات جدید در کل به وضعیت ذهنی انسان بستگی دارد نه به یک استعداد ذاتی و خدادادی.

این توانایی یادگیری هنگامی به اوج می رسد که فرد نسبت به آن چه انجام می دهد علاقه ای کامل و بی قید و شرط داشته باشد؛ درست مانند علاقه ای که کودک در حین یادگیری راه رفتن نشان می دهد.

اگر به دقت نگاه کنیم، می بینیم که او تمام وجودش را برای راه رفتن به کار می گیرد فقط در پرتو چنین علاقه ای است که انرژی ذهنی لازم برای درک موضوعات نو و متفاوت پدید می آید.

۸ نکته مهم که باعث افزایش خلاقیت شما می شود:

 

۱)در وقت آزادتان نقاشی های ساده بکشید

دیدگاه اکثر افراد به نقاشی کشیدن، کاری برای گذراندن اوقات بیکاری کودکان است در حالی که این کار حتی در بزرگسالی هم باعث افزایش خلاقیت افراد می شود.
نقاشی کشیدن با افزایش توجه شما به محیط اطراف و افزایش ارتباط شما با دنیا، خلاقیت شما را افزایش می دهد.
سعی کنید یک دفترچه ی مخصوص داشته باشید و زمانی که احساس خستگی و کسالت می کنید یا تمرکزتان به هم ریخته نقاشی بکشید.

زمانی که احساس خستگی و کسالت می کنید یا تمرکزتان به هم ریخته است، نقاشی بکشید.
۲)موسیقی گوش کنید

گوش دادن به موسیقی یکی از روش های ساده ای است که باعث افزایش خلاقیت می شود. تحقیقات نشان داده که گوش دادن به موسیقی به افزایش قدرت عملکرد مغز کمک می کند.
این کار به شما کمک می کند بهتر تمرکز کنید و تمرکز شما را روی موضوعات مختلف افزایش می دهد، به خصوص موسیقی های کلاسیک.
اما این نکته قابل توجه است که هر کس باید موسیقی مناسب روحیه ی خود را پیدا کند.

گوش دادن به موسیقی به افزایش قدرت عملکرد مغزتان کمک می کند.

 

۳)با دستان خود چیزی بسازید

زمانی که از دستان خود برای ساخت اشیاء و وسایل جدید استفاده می کنید در واقع از تمام حواس خود استفاده کرده اید، این کار باعث می شود تفکر خلاق را در وجودتان تقویت کنید.
اگر میخواهید فرد خلاق تری باشید کار های هنری را دنبال کنید که در آنها از قدرت دستانتان استفاده می کنید. مثل:بافتنی، خیاطی و…

اگر میخواهید فرد خلاق تری باشید کار های هنری را دنبال کنید.
۴)انعطاف پذیر باشید

توانایی سازگاری با تغییرات و تفکر خارج از الگو های معمولی، بخشی از تفکر خلاق است. به همین دلیل است که انعطاف پذیر بودن یکی از صفات شاخص برای افرادی است که تفکر خلاق دارند، آنها از تغییرات استقبال می کنند و از تغییر دادن روش کار خود نمی ترسند.

۵)بیشتر مطالعه کنید

کتاب خواندن یکی از نکات مهم برای افزایش خلاقیت است.

بزرگترین تفاوت بین مطالعه و تماشای تلوزیون این است که خواندن به شما امکان می دهد خلاقیت خود را آزاد کنید. هر چه بیشتر بخوانید، بیشتر چیز های جدید یاد خواهید گرفت. افکار جدید همیشه ذهن ما را به کشف راه های جدید و بهتر هدایت می کنند و ما شروع به دیدن جهان به شیوه ای متفاوت می کنیم و به این ترتیب راه حل خلاق جدیدی برای مشکلات خود پیدا میکنیم.

کتاب خواندن یکی از نکات مهم برای افزایش خلاقیت است.

۶)با افراد خلاق در ارتباط باشید

اگر می خواهید فرد خلاق تری بشوید همواره تلاش کنید با افراد بیشتری در ارتباط باشید، به خصوص افراد خلاق، سعی کنید بخشی از زمان خود را با افرادی بگذرانید که سبک زندگی و دید آنها نسبت به دنیا با شما تفاوت دارد.
داشتن گروهی خلاق شما را در مسیرتان، با انگیزه و مستحکم حفظ خواهد کرد و سیستم پیشتیبانی قوی را برایتان به ارمغان می آورد.

۷)وقتی را به تفریح و سرگرمی خود اختصاص دهید

فراموش نکنید که از کاری که انجام می دهید لذت ببرید، خلاقیت با تفریح و سرگرمی است که معنی پیدا می کند، اجازه بدهید تصوراتتان به عمل بیایند. در اوقات فراغت خود کار هایی را که از آنها لذت می برید انجام دهید، این کار باعث افزایش خلاقیت شما می شود.

در اوقات فراغت خود کار هایی را که از آنها لذت می برید انجام دهید، این کار باعث افزایش خلاقیت شما می شود.
۸)در محیطی خلاق قرار بگیرید

<<ارنست ویل>> معتقد است که یکی از روش های مهم متبلور کردن خلاقیت، ایجاد فضای محرک و مستعد و به طور کلی خلاق است. او بر این باور است که بوجود آوردن محیط خلاق و نوآور مهم ترین عامل برای عرضه ی اندیشه های جدید و بکر است. محیط مناسب برای بروز خلاقیت، انگیزش را در افراد برای ابزار جدید و خلاق افزایش می دهد.

در محیط خلاق، انعطاف پذیری محیط به قدری بالاست که شخص احساس می کند از استعداد ها و ایده های خلاق او استفاده ی صحیح می شود و توانایی و مهارت های خلاق او در ایجاد اندیشه های جدید و روش های نوین هدر نمی رود و مورد تشویق و ترغیب قرار میگیرد.

از دیگر خصوصیات محیط خلاق آن است که، افراد به یکدیگر اعتماد و اطمینان دارند و میتوانند ریسک های روانی را برای ابراز کردن ایده های خود بپذیرند. زیرا در این محیط به دلیل ارائه ی یک ایده ی خام و هرچند مضحک، نه تنها تحقیر نمی شوند بلکه مورد تشویق نیز قرار می گیرند.

شاید این مقاله به شما کمک کرده باشد تا جواب سوال (چگونه به یک انسان خلاق تبدیل شوم؟) را بیابیدو یا نکاتی مهم برای افزایش خلاقیت را دریابید، ولی فراموش نکنید که در نهایت این تلاش و تمرین شماست که باعث می شود خلاقیت شما بیدار شده و شما را در مسیر پیشرفت و موفقیت قرار دهد. شاید شما هم برای تحول در زندگیتان نیازمند یک تغییر در کسب و کار خود باشید.

برچسب ها
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن