چگونه به یک کارمند موفق تبدیل شویم?
۵ امتیاز از ۱ رای

چگونه به یک کارمند موفق تبدیل شویم?

 

همه ی ما میدانیم که تنها یک مدیر خوب برای موفقیت یک شرکت یا تجارت کافی نیست. کار شرکتی همانطور که از نامش هم پیداست، یک کار تیمی است و تمام اعضا باید تا حد ممکن تلاش کنند که نتیجه ی خوبی حاصل شود. با قطعیت میتوان گفت که یک مدیر موفق کسی است که کارمند موفق داشته باشد.
همه ی ما دوست داریم یک کارمند موفق باشیم اما آیا تا به حال از خودتان پرسیده اید چه عواملی کارمندان موفق را از سایرین متمایز میکند?
به نظر شما یک کارمند موفق چه ویژگی هایی دارد؟
چگونه به یک کارمند موفق تبدیل شویم؟
کارمندان موفق همیشه سعی میکند به شکل های مختلف به اهداف خود دست یابند. این افراد خصوصیت هایی دارند که باعث میشود از سایرین متمایز باشند.

عادت های که کارمند موفق را از سایرین متمایز میکند

۱_ برقراری ارتباط کلامی:

مهم ترین و کارآمد ترین مهارت یک کارمند موفق، داشتن مهارت در برقراری ارتباط کلامی مطلوب است. فرد تقریبا در همه ی مشاغل نیاز دارد تا با همکاران یا مشتری ها صحبت کندو منظور و مقصود خود یا جوانب کار را به درستی برای طرف مقابل توضیح دهد و به متقاضیان شرایط از بهترین روش برای این کار استفاده کند. برقراری درست ارتباط فقط در خوب صحبت کردن خلاصه نمیشود.

بلکه کارمند موفق باید بتواند به خوبی به سخنان طرف مقابل گوش کند و سعی داشته باشد تا منظور و خواسته های او را درک کند، آن را تجزیه تحلیل و بر طبق آن عمل کند.

۲_ کار گروهی:

بسیاری از موسسات از کارکنان خود میخواهند به صورت تیمی روی پروژه ای خاص کار کنند، یا در برخی از موسسات که کمتر به سلسله مراتب اهمیت داده میشود، به صورت گروه های خود سازمان یافته به فعالیت بپردازند.

برای موفقیت در این گونه محیط ها فرد باید مشارکت با همکاران را یاد بگیرد و به ابراز عقاید و به اشتراک گذاشتن ایده هایش برای پیشرفت هرچه بهتر کار بپردازد.

در این محیط ها رفتار منفعانه و یا سلطه جویانه باعث ایجاد اختلال یا کاهش سرعت پیشروی پروژه میشود. کارمند موفق همیشه در تلاش است با کار های متفاوت به ارزش سازمان بیفزاید.

کار گروهی
کارگروهی موجب افزایش کیفیت در کار و رضایت شغلی میشود.

۳_ هوش تجاری:

اگر کارمند از فضای کسب وکار خود آگاهی و درک خوبی داشته باشد، با توجه به شرایط و مشتریانی که با آن ها در ارتباط است، میتوانید پایبندی و اهمیتی را که برای کارش قائل است، به مدیران نشان دهد.نظر سنجی های CBIانگلستان نشان میدهد، درشرایطی که نیاز به نوآوری است یا در چالش های پیش بینی نشده، بیش از یک سوم مدیران از کارمندان جدیدی که استخدام کرده اند، ناراضی اند.

۴_ تجزیه و تحلیل و برسی:

ممکن است در فضای کاری هر لحظه با مشکلات جدید رو به رو شوید، در نتیجه مدیران دوست دارند کارمندانی را استخدام کنند که توانایی دست و پنجه نرم کردن با مشکلات به روش های درست و اثر بخش را داشته باشند.

در مقابل برخی از کارکنان هنگام مواجه با این قبیل مسائل به سرعت وحشت زده میشوند یا برخی از آن ها بی تفاوت از آن میگذرند اما یک کارمند موفق همیشه مسئولیت پذیر است و سعی میکند در این مواقع با ایده پردازی مناسب به ارزش خود بیفزاید و با اندکی درایت تهدید ها را به فرصت تبدیل کند.

تجزیه و تحلیل
با تجزیه و تحلیل کردن برنامه های کاری میتوان روشهای اجرایی کارآمدتر را بوجود آورد.

۵_ برنامه ریزی و سازماندهی:

برای اینکه یک کارمند بتواند با حداکثر توانش کار کند و بهترین کارایی را داشته باشد باید برای انجام کارهای روزانه اش برنامه ریزی کند . برای انجام وظایفمان در موعد مشخص و نزدیک شدن به اهدافمان ناچاریم برنامه ریزی مناسب داشته باشیم. داشتن برنامه یکی از اصولی ترین کارهای کارمند موفق است که باعث میشود به بهترین نحو از زمانی که در اختیار دارند بهره ببرند.

برنامه ریزی
یکی از عوامل موفقیت یک کارمند موفق، داشتن برنامه ریزی مناسب و روزانه است.

۶_ مدیریت زمان:

مدیریت زمان از اساسی ترین مهارت های مورد نیاز هر فرد است و این مهارت در محیط کاری به ما کمک زیادی میکند. زمان همیشه ارزش یکسانی برای ما ندارد گاهی اوقات از دست دادن وقت برای ما عواقب جبران ناپذیری دارد

مثلا وقتی برای آزمون استخدامی آماده میشوید هر چه به آزمون نزدیک تر میشوید مایلید زمان بیشتری برای مطالعه یا افزایش مهارت در اختیار داشته باشید و در این برهه، زمان برای شما بسیار ارزشمند است اما بعد از پشت سر گذاشتن این مرحله میتوانید به استراحت بپردازید. یک کارمند موفق زمان را مدیرت میکند واین امر برایش ارزشمند است.

سایر مفالات مرتبط

۱-رابطه ی شخصیت و شغل

۲-رضایت شغلی واحساس خشنودی در کار

برچسب ها
نمایش بیشتر