چگونه میان کار و زندگی تعادل ایجاد کنیم؟

به این مطلب امتیاز دهید

چگونه میان کار و زندگی تعادل ایجاد کنیم ؟ برای پاسخ به این سوال با ما همراه باشید. تعداد بسیار زیادی از افراد برای پیدا کردن شغل مناسب سالها درس می خوانند و مهارت های مختلفی می آموزند تا شغل مورد نظر خود را بیابند اما پیدا کردن شغل، تازه ابتدای کار است چراکه نقشی به نقش های گذشته فرد افزوده می شود.

چگونه میان کار و زندگی تعادل ایجاد کنیم؟؟

هر یک از ما در هر برهه و یا جایگاه که از زندگیمان باشیم دارای نقش های مختلفی مانند همسر، فرزند، کارمند، دانشجو وغیره هستیم که نمی توان این مسئولیت ها و نقش ها را را از هم جدا کرد اما می توان میان آن ها تعادل برقرار کرد. عدم تعادل به خصوص میان زندگی شغلی و زندگی شخصی می تواند بسیار اضطراب آور و فرسایش دهنده باشد.

در گذشته افراد در زمان مشخصی مشغول به کار بودند و پس از آن به دیگر نقش های خود می پرداختند. اما امروزه با رشد سریع تکنولوژی و همینطور شرایط رقابتی در کسب و کار ها، افراد ساعات بیشتری را در گیر کار کردن هستند تا حدی که مرز میان کار و زندگی شخصی برداشته شده است و نتایجی چون کاهش رضایت شغلی و همینطور کاهش رضایت فردی در زندگی را به دنبال دارد.

این موضوع سبب بی خوابی، افسردگی، مشکلات مدیریت خشم و احساس ناامیدی و غیره می شود که سلامت روانی و فیزیکی را تحت تاثیر قرار می دهد. این عدم تعادل، حاصل تعارض هاست که در ادامه به آن ها می پردازیم.

تعارض کار و زندگی

پیش از هر چیز می بایست با تعریف تعارض ها آشنا شویم و بدانیم چه زمانی رخ می دهند تا بتوانیم با آنها مقابله کنیم. تعارض ها هنگامی رخ می دهند که انتظارات مرتبط با یک نقش  با توانمندی های شخص در تداخل باشدپس مهم است که بدانیم چگونه میان کار و زندگی تعادل ایجاد کنیم.

۳ تعارض اصلی میان کار و زندگی

تعارض مبتنی بر زمان: این تعارض هنگامی رخ می دهد که فرد زمان بسیار زیادی را صرف کار می کند و عملا زمانی برای انجام نقش های دیگر پیدا نمی کند. ساعات کاری طولانی و درگیری های کاری حتی در ساعات استراحت موجب بر هم خوردن تعادل زندگی فرد می شود و فرد را با تعارض رو به رو می کند که این تعارض تاثیرات منفی روحی روانی بسیاری در پی دارد.

تعارض مبتنی بر توان فردی: فشار زیاد چه در محیط کار و چه در زندگی شخصی سبب یک روند فرسایشی می شود. هنگامی که فرد نتواندبه تمامی مسئولیت های خود رسیدگی کند، احساس گناه و سرخوردگی می کند و دیگر انرژی کافی برای انجام کارهای خود ندارد.

تعارض مبتنی بر رفتار: این تعارض هنگامی پیش می آید که محیط کاری نیازمند سبک رفتاری به خصوصی باشد که در محیط خانواده پذیرفته نیست و یا بلعکس. به طور مثال فردی که دارای نقش مدیریتی است با توجه به نیاز های این شغل، می بایست کمی جدی باشد و می توان گفت شوخ طبعی در محل کار از او انتظار نمی رود.

حال آنکه به عنوان والد می بایست خوش مشربی و شوخ طبعی را چاشنی روابط خود با فرزندان و همسر خود کند.

در ادامه به چونگی برقراری تعادل میان کار و خانواده می پردازیم.

اولویت بندی و برنامه ریزی

صادقانه و آگاهانه لیستی از اولویت های زندگی خود تهیه کنید. ازخود بپرسید در حال حاضر کار شما در اولویت قرار دارد و یا رابطه ی عاطفی که در حال آغاز آن هستید.

با شناخت اولویت هایتان می توانید به درستی بر روی کارهایتان تمرکز کنید. پس قبل از هر چیز به شناخت اولویت های خود و برنامه ریزی بپردازید و از اتلاف وقت جلوگیری کنید. داشتن برنامه ریزی منظم به شما کمک می کند تا برای نقش های مختلف خود زمان کافی پیدا کنید.

قبل از هر چیز به شناخت اولویت های خود و برنامه ریزی بپردازید و از اتلاف وقت جلوگیری کنید.

در ساعات غیر کاری وسایل ارتباطی را کنار بگذارید

پیشرفت تکنولوژی موجب دسترسی ۲۴ ساعته شده است. اما به خاطر داشته باشید که درگیری با مسائل کاری در تمام طول روز کیفیت زندگی شخصی شما را به شدت تحت شعاع قرار می دهد.

از همکاران خود بخواهید تا در زمان های غیر کاری با شما تماس غیر ضروری نگیرند. آخر هفته ها را به خود اختصاص دهید و به چشم تعطیلات به آن نگاه کنید. این استراحت انرژی مناسب برای هفته کاری پیش رو را فراهم می کند و بر سطح رضایت شما از زندگی تاثیر بسزایی دارد.

کار خود را به خانه نیاورید

سعی کنید مسائل مربوط به کار را پشت در خانه بگذارید و سپس وارد شوید. این بدان معناست که در هر یک از نقش های خود که قرار دارید تماما بر آن تمرکز کنید.

تمرین کنید هنگامی که با فرزندان یا هر کدام از عزیزان خود وقت می گذرانید هم زمان به کار های دیگر نپردازید و یا در صورت امکان ذهنتان را نیز از فکر کردن به کار منحرف کنید چراکه در غیر این صورت نه از بودن با عزیزانتان لذت می برید و نه از انجام کارتان بهره ای حاصل می شود و در نتیجه احساس خستگی و نامیدی می کنید.

پس تمام انرژی خود را در لحظه به کارتان اختصاص دهید و از انجام چند کار به صورت هم زمان خودداری کنید. در آخر اگر به صورت دورکاری در منزل کار می کنید، فضایی جداگانه برای کار خود در نظر بگیرید و کار خود را به اتاق خواب نبرید زیرا اینکار موجب می شود که حتی هنگام استراحت نیز به کار های خود فکر کنید.

مسئولیت ها را تقسیم کنید

با اعضای خانواده تان در مورد شرایطتتان سخن بگویید و از آنها کمک بگیرید. به علاوه هنر نه گفتن را بیاموزید تا در محل کار و در مواقع مختلف گرفتار مسئولیت های دیگران نشوید. بیش از حد مسئولیت پذیری موجب سرخوردگی و نا امیدی شما می شود و شما را تحت فشار قرار می دهد و در نهایت از توان شما خارج می شود.

زندگی شخصی و زندگی کاری دو بخش جدا ناپذیر از یکدیگرند اما با برنامه ریزی و تلاش می توان بین آن ها تعادل ایجاد کرد و از هر دوی آنها نهایت لذت را برد.

برچسب ها
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن