تجزیه و تحلیل نسبت های مالی

Financial Ratios Analysis

به این مطلب امتیاز دهید

تجزیه و تحلیل نسبت های مالی

سلام هومانی ها با دیگر مقاله هومان در زمینه آموزش علم مالی در خدمت شما عزیزان هستیم در این مقاله قصد داریم نحوه تجزیه و تحلیل نسبت های مالی را مورد بررسی قرار دهیم

برنامه ریزی کلید موفقیت مدیر مالی به شمار می رود. برنامه های مالی ممکن است به اشکال مختلف تنظیم گردد اما برنامه ای موفق خواهد بود که با توجه به نکات ضعف و توانایی های موجود شرکت طرح ریزی شود.

به منظور ارزیابی شرایط مالی و نحوه عملکرد یک موسسه تحلیل گر نیاز به معیار و یا محکی برای سنجش و مقایسه دارد. به معیاری که برای این منظور تهیه می شود نسبت های مالی یا شاخص می گویند.

تحلیل گر با تفسیر نسبت های مالی مختلف که از صورت های مالی استخراج می کند به اطلاعات مفیدی دست خواهد یافت که از صورت حساب های مالی به تنهایی قابل استخراج نیست.

بنابراین به طور کلی آنالیز نسبت های مالی، ابزاری برای شناخت و ارزیابی عملکرد مالی شرکت در گذشته و چگونگی روند آتی آن می باشد.

صورت های مالی یک موسسه اطلاعات خلاصه ای از دارایی ها، بدهیها و حقوق صاحبان سهام در ترازنامه (balance sheet) و درآمد ها و هزینه ها در صورت سود و زیان (profit and loss statement) ارائه می دهد. در صورتی که این اطلاعات تجزیه و تحلیل نشوند امکان قضاوت نادرست وجود دارد.

در نتیجه یکی از روش هایی که برای ارزیابی وضعیت مالی شرکت بکار می رود آنالیز نسبت های مالی است. در این روش ارقام حساب های مختلف با یکدیگر مورد مقایسه قرار می گیرد. البته بررسی نسبت های مالی وقتی می تواند بهتر نتیجه دهد که با نسبت های مشابه آن که به صورت میانگین از نسبت های نظیر کلیه شرکت هایی که در آن صنعت فعالیت دارند تهیه گردد تا با شاخص میانگین صنعت مقایسه شوند.

نسبت های مالی به پنج دسته متمایز تقسیم می شوند که عبارت اند از:

نسبت های نقدینگی (liquidity ratios)

 

نسبت های اهرمی یا پوششی (leverage or gearing ratios)

 

نسبت های فعالیت یا گردشی یا عملیاتی (activity or operating ratios)

 

نسبت های بازدهی یا سودآوری (profitability ratios)

نسبت های ارزش بازار (market price ratios)

تجزیه و تحلیل نسبت های مالی
تجزیه و تحلیل نسبت های مالی

 

سایر مقالات مشابه

مدل ۶C ارزیابی اعتبار مشتریان بانک ها 

پاسخ سوالات متداول بورس 

افزایش سرمایه چیست و چند نوع افزایش سرمایه داریم؟ 

دلایل کاهش ارزش پول

 

برچسب ها
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن