اینترنت نسل پنجم یا ۵G

اینترنت نسل پنجم یا ۵G
5 امتیاز از ۱ رای

اینترنت نسل پنجم یا ۵G

اینترنت نسل پنجم یا ۵G یک شبکه اینترنتی بدون سیم ایجاد می کند که می توان بوسیله آن اشیاء و دستگاه های دارای قابلیت ۵G را بهم متصل کرد و این فناوری زندگی و کار مردم را با تغییر رو به رو می کند.

اینترنت نسل پنجم یا 5G
اینترنت نسل پنجم یا ۵G

 

 

نسل ۵، اینترنت را با سرعت بالا، پهنای باند بیشتر و تأخیر ناچیز ارائه می دهد و بر روی اکثر صنایع چون حمل و نقل، کشاورزی، پزشکی و غیره اثرگذار خواهد بود.

 به گفته شبکه خبری CNN شرکت ها بر سر این که اینترنت نسل ۵ سریع تر و بزرگتری داشته باشند در حال رقابت با یکدیگر هستند.

اینترنت نسل پنجم چگونه کار می کند؟

در اینترنت ۵G با امواج رادیویی جدید رو به رو می شویم و اپراتور های ارائه خدمات اینترنتی باید تجهیزات جدیدی را بکار ببرند.

سه روش برای ارائه ی اینترنت ۵G وجود دارد که اختلاف آن ها در نوع تجهیزات می باشد.

در روش اول شبکه باند کمتری وجود دارد که مساحت بیشتری را پوشش می دهد اما سرعت آن تقریبا ۲۰ درصد از اینترنت ۴G بیشتر است.

در روش دوم شبکه باند بالا است و سرعت زیادی وجود دارد اما سیگنال ها به سختی از سطوح عبور می کنند.

در روش سوم شبکه باند متوسط می باشد و از لحاظ سرعت و پوشش متوسط است.

در این نسل باید تقویت کننده ها و تجهیزات با فاصله کمتری با یکدیگر قرار داشته باشند تا بتوانند اینترنت ۵G را بدون مشکل ارائه دهند.

 

مزایای اینترنت ۵G

یکی از مهم ترین مزایای ۵G پهنای باند بیشتر آن می باشد و اگر در یک محدوده دستگاه های زیادی به آن وصل باشند در آنجا خبری از سرعت پایین و مشکلات اینترنتی نخواهد بود.

سرعت اینترنت به قدری بالا است که اگر سفارش آنلاین دهید در کمتر از کسری از ثانیه انجام خواهد شد.

سرعت ۵G اکنون می تواند تا ۱۰ برابر بیشتر از ۴G بشود. کارشناسان می گویند که پتانسیل اینکه تا ۱۰۰ برابر هم بیشتر شود را دارد.

 

 

 

این سرعت بالا و پهنا باند گسترده باعث می شود که کار هکر ها راحت تر شود و باید در کنار ارائه خدمات اینترنتی توسط اپراتور ها، امنیت فضای مجازی را به موازات آن بالا برد.

شایعاتی هم در مورد ارتباط شیوع کوید ۱۹ یا همان کورنا با گسترش ۵G اینترنت وجود دارد.

در سال ۲۰۱۸ استارت زیر ساخت ۵G شروع شد و در اواخر سال ۲۰۱۹ ارائه شد، دقیقا زمانی که در ووهان چین کورنا شیوع کرد. در بریتانیای کبیر مردم با گسترش شیوع کورنا و دکل های اینترنت ۵G بر این شایعه دامن زدند و زیر ساخت ها و دکل های مربوط به اینترنت ۵G را ازبین بردند.

زیر ساخت های نسل پنجم توسط کشور چین ساخته و به فروش می رود و کشورهای آمریکا، کانادا، ژاپین، تایوان، نیوزلند و استرالیا این تکنولوژی را تحریم کرده اند. دلیل آنها بر این کار حفظ امنیت اطلاعاتی از چین می باشد.

جالب است که بدانید تحریم های هواوی توسط آمریکا و متحدانش بر سر جنجال های اطلاعاتی ای است که آمریکا بر این باور است که، شرکت هواوی با ارتش و دولت چین همکاری می کند و حریم خصوصی را ازبین می برد. این مطلب تأمل بر انگیز می باشد که شرکت هواوی از پیشران های اینترنت ۵G است که توسط آمریکا تحریم شده است.

اینترنت اشیا چیست و چه ارتباطی با اینترنت ۵G دارد؟

اینترنت اشیا یعنی هر چیزی که به اینترنت وصل می شود، به این معنا که تمام وسایل و اشیا اطراف ما می توانند به اینترنت وصل شوند و از راه دور کنترل شوند.

این بحث در سال ۱۹۹۹ توسط کوین اشتوین، بنیانگذار خود کار شناسی در موسسه تکنولوژی ماساچوست، مطرح شد. در سال های گذشته به دلیل عدم وجود پهنای باند گسترده ای که در نسل های اینترنتی وجود داشت نمی توانست بطور کامل به حقیقت بپیوندد. اما با ارائه ی اینترنت ۵G و پهنای باند وسیع آن می توان اینترنت اشیا را به حقیقت در آورد.

با این وجود که مزایا های بسیاری که در آن وجود دارد، اما از لحاظ امنیتی مضر است. وقتی اشیا به اینترنت وصل می شوند، طبیعتا امکان هک آن ها وجود دارد. هکر ها تنها تهدید نیستند، حریم خصوصی و حفظ آن یکی دیگر از نگرانی های آن می باشد که شرکت ها با استفاده از اطلاعات شخصی می توانند درآمد زائی داشته باشند.

 در این مقاله به مزیت و معایب اینترنت ۵G پرداخته ایم، حال اینکه از آن استفاده کنید یا نه را به شما می سپاریم.

برچسب ها
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن