تکنیک های خلاقیت و ایده یابی

تکنیک های خلاقیت و ایده یابی
۵ امتیاز از ۱ رای

تکنیک های خلاقیت و ایده یابی

وقتی در مورد خلاقیت صحبت می شود فکر می کنید که خلاقیت برای آثار هنری می باشد ولی در تمامی زمینه، خلاقیت و ایده پردازی مهم تلقی می شود.

موفقیت شما در کسب و کار، وابسته به این است که ایده پرداز و خلاق باشید.

توانایی خلق و آفرینش ایده چیزی است که اشخاص موفق را از سایرین متمایز می کند. اگر ایده پردازی شما ضعیف می باشد و می خواهید به موفقیت برسید حتماً برای بهبود این توانایی تلاش کنید.

 

موفقیت شما در کسب و کار، وابسته به این است که ایده پرداز و خلاق باشید.
موفقیت در کسب و کار های نوین به چند عامل بستگی دارد که ایده پردازی یکی از آن ها می باشد.

تولید ایده چیست؟

تولید ایده یک فرآیند خلاقانه است که شامل تولید، توسعه و برقراری ارتباط بین مفاهیمی است که بهم مرتبط نمی باشد. به زبان ساده می توان گفت، فرایندی است که نیاز به یافتن راه حل های جدید برای مشکلات عملی و نظری در تمامی زمینه های جهان هستی دارد.

چرا تولید ایده و خلاقیت در کسب و کار مهم بشمار می آید؟

همه ی نو آوری ها و کار آفرینی های موفق، از یک ایده شروع می شود.

از طرفی شرکت ها و کسب و کار ها برای پیروزی در رقابت، به ایده و خلاقیت نیاز دارند تا نسبت به دیگران متمایز شوند. این تمایزی که بوجود می آید کلید موفقیت می باشد.

خلاقیت در کسب و کار اولین قدم مهم و اساسی است که باید در اولویت های مدیران ارشد باشد. در نظر سنجی IBM  که با بیشتر از ۱۵۰۰ مدیر ارشد اجرایی انجام شده است، نشان می دهد که خلاقیت به عنوان عاملی مهم، برای موفقیت یک تجارت و کسب و کار به شمار می آید.

پس برای اینکه به موفقیت در کسب و کار یا زمینه های دیگر برسید، باید خلاقیت و ایده پردازی داشته باشید.

اگر ایده پردازی و خلاقیت شما ضعیف می باشد، می توانید آن را با چند تکنیک تقویت کنید.

تولید ایده یک فرآیند خلاقانه است
تولید ایده یک فرآیند خلاقانه است

 

 

در ادامه به ۹ روش و تکنیک می پردازیم که موجب تقویت ایده پردازی و خلاقیت شما می شود.

۱- روش ۵W + H

اگرچه ممکن است در نگاه اول مانند اعداد تصادفی به نظر برسد، اما روش ۵W + H روشی معنی دار برای مقابله با عدم خلاقیت و ایده پردازی است. این تکنیک سؤالات اساسی را نشان می دهد که باید هنگام فکر کردن در مورد یک موضوع خاص بپرسید: چه کسی، چه چیزی، کجا، چه زمانی، چرا، و چگونه؟

جیسون ریچاردسون ، خالق محتوا در قالب مقاله، افکار خود را با ما در میان گذاشت: “اگر بدون در نظر گرفتن موضوع به هریک از سؤالات ۵W + H پاسخ دهید ” ، می توانید یک قدم به حل مسئله خود نزدیک شوید. این پاسخ ها باید مغز شما را مجبور به تجدید نظر در کل موضوع کرده و زاویه دید شما را تغییر دهد.

۲- توجه به نیاز جامعه هدف

ایجاد ایده به معنی ارائه یک پیشنهاد عالی بصورت یک دست نمی باشد. در عوض گاهی اوقات کافی است مخاطب هدف در یک موضوع را بشناسید و با توجه به نیاز آن ها ایده پردازی کنید. می توانید از شبکه های اجتماعی مانند اینستاگرام یا توییتر استفاده کنید تا ایده های گرانبهایی از طرف کاربران نهایی پیدا کنید.

۳- نقشه برداری ذهن

نقشه ذهن یکی از تکنیک های تولید ایده می باشد. این تکنیک که برای ارائه کلیه اطلاعات مهم پیرامون ایده و خلاقیت شما است، می تواند به شما در شروع ترکیب ایده ها به روش های جدید و مفید کمک کند.

نقشه ذهن
نقشه ی ذهن در ایده پردازی عنصر مهمی می باشد.

وقتی موضوع اصلی خود را گسترش می دهید، موضوعات به یکدیگر مرتبط  خواهند شد و به شما در رسیدن به نتیجه گیری غیر منتظره کمک می کند. به علاوه، نقشه های ذهن به شما امکان می دهد چندین رشته فکری را همزمان دنبال کنید، به این ترتیب ایده ها راحت تر جریان می یابند.
برای اینکه نقشه‌های ذهنی خود را به سطح بعدی برسانید، حتماً از یک تخته بزرگ و متن کوچک برای بزرگنمایی فضای استفاده کنید. رنگ ها و تصاویر به تحریک تخیل شما کمک می کنند، بنابراین به جای نوشتن، سعی کنید ایده ها را ترسیم کنید.

۴- نوآوری مشارکتی

هیچ وقت دو نفر به یک مسئله با یک دید نگاه نمی کنند و در دید آن ها تفاوت هایی وجود دارد. به همین دلیل همکاری هنگام تولید ایده بسیار مهم است.

با تلفیق بینش های مختلف، می توانید به نتیجه گیری برسید که طیف گسترده ای از اولویت ها و دیدگاه های مختلف را در بر می گیرد. این روش همیشه به یک راه حل قوی تر و فراگیر تر منتهی می شود.
با این حال اغلب، همکاری با افراد اطراف شما کافی نیست. برای کشف ایده های خلاقانه، باید از منطقه امن خود خارج شوید و با افراد دیگری هم همکاری کنید.

نوآوری مشارکتی بسیار شبیه به شبکه سازی است، اما شما به جای اینکه به دنبال شغل یا راهنمای خرید و فروش جدید باشید، در جستجوی ایده های جدیدی هستید که می تواند به شما در درک موضوع خود در سطح متفاوت کمک کند.

برای به چالش کشیدن ذهنیت خود، سعی کنید با پرسنل ادارات مختلف و واحدهای تجاری چه در داخل و چه در خارج از سازمان خود کار کنید.

کار گروهی
کار گروهی باعث می شود که سریع تر به هدف رسید، حتی در ایده پردازی.

 

 

۵- طوفان مغزی

طوفان مغزی روشی شناخته شده است که، مردم در سراسر جهان از گذشته تا کنون آن استفاده می کنند.

این روش دقیقا چگونه انجام می شود؟

این واقعیت است که هیچ کس به خاطر یک ایده احمقانه مورد تمسخر قرار نمی گیرد. در اینجا درست یا غلطی وجود ندارد. شما فقط باید اولین چیزی که به ذهنتان می رسد را بگویید. پس از یک جلسه سریع طوفان مغزی، فقط باید تمام پیشنهادات را فیلتر کنید و مواردی را پیدا کنید که بیشترین پتانسیل را برای موفقیت دارند.

۶- از ابزارهای آنلاین استفاده کنید

اینترنت پر از ابزارهای جالبی است که می تواند در شناسایی ایده های جایگزین به شما کمک کند. می توانید گزینه های مختلفی را انتخاب کنید، اما تصمیم نهایی به ماهیت و ویژگی های شغلی شما بستگی دارد.

با این حال، ما قطعاً می توانیم چند برنامه ارزشمند را در اینجا پیشنهاد کنیم:

Evernote: بزرگ ترین ضرر در ایده پردازی ها، فراموشی ایده هایی است که در ذهنتان داشته اید. این برنامه از فرامشی جلوگیری می کند، چرا که به شما امکان این را می دهد که در ذهنتان هر ایده ای را که دارید فوراً بنویسید.

 

بیشتر ایده ها به دلیل از یاد رفتن، فراموش شده اند.
بیشتر ایده ها به دلیل از یاد رفتن، فراموش شده اند. پس با نوشتن آن ها از یاد رفتن جلو گیری کنید.

 

Ninja Essays: این یک تیم از نویسندگان فوق العاده خلاق است که می تواند به شما کمک کند در طوفان مغزی و ایجاد موضوعات با کیفیت بالا برای وب سایت ها، وبلاگ ها یا مقالات تحقیقاتی خود استفاده کنید.

۷- اندیشه آسمان آبی

در این نوع طوفان مغزی، شما به جایی می روید که تصورات شما را به خود جلب کند. با ایجاد فضایی که در آن هر ایده ای مورد استقبال قرار میگیرد و در ابتدا مهم نیست که چقدر غیرممکن به نظر برسد.

سعی کنید خودتان را در حالی که ایده دارید قضاوت نکنید، و در عوض از خود بپرسید “اگر …؟” این پرواز کوچک فانتزی، به شما کمک می کند تا از خودآگاهی که انگیزه های خلاقانه را خفه می کند جلوگیری کند تا خلاقیت خود را باز کنید. شما زمان زیادی برای ارزیابی ایده های خود خواهید داشت، اما در حال حاضر تصور کنید هر چیزی ممکن است و از آنجا کار کنید.

۸- بله و…

یک روش گرفته شده از کمدی بداهه است. این عبارت کوچک ابزاری قدرتمند در خزانه ایده شما می باشد. در حالی که شما طوفان مغزی هستید، به جای پریدن به ایده خود، سعی کنید که همیشه از عبارت “بله و …” استفده کنید.

ممکن است در ابتدا شما را به مسائل نامرتبط به ایده برساند، اما بهتر است از آن استفاده کنید تا به زودی متوجه می شوید که اگر یک قدم مثبت و منطقی را همزمان انجام دهید، به نکات مهمی دست می یابید.

۹- شکستن تفکرات قدیمی

ممکن است که همه ی ما در مسیر های فکری قرار بگیریم که این مسیر ها از خلق ایده و تقویت خلاقیت جلوگیری کنند.

برای اینکه این خط فکری را از ذهنتان بیرون کنید، می توانید آن را به چالش بکشید. ممکن است که در هر موقعیتی مجموعه ای از فرضیات، که هم مثبت هستند و هم منفی در ذهن شما بوجود آید. فرضیاتی که منفی می باشند، سدی برای پیشرفت شما به حساب می آیند. می توانید با شکستن این تفکرات و فرضیات به نتایج خوبی برسید.

برای مثال می خواهید کسب و کارتان را گسترش دهید و نیازمند به یک سرمایه می باشد. می دانید که اگر سرمایه گذاری کنید و کارتان نتیجه دهد، به یک سود بالایی می رسید؛ اما به دلیل این که فرض می کنید نمی توانید هزینه های آن را بپردازید، هیچ وقت دست به آن نمی زنید. در این لحظه وقت آن رسیده است که این فرض را به چالش بکشید و به مرور زمان این تفکر را ازبین ببرید.

ممکن است که شما فردی خلاق باشید اما این استعداد را در خود نیابید. اگر از این ۹ روش استفاده کنید، به افزایش خلاقیتتان کمک می کند. اگر از این راه و روش ها خوشتان نیامده، یکی از آن ها را امتحان بکنید تا اثر و ارزش آن را ببینید.

برچسب ها
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن