طراحی لباس و صنعت مد

به این مطلب امتیاز دهید

برنامه نویسی رایانه، فرآیند نوشتن دستورالعمل هایی است که توسط رایانه ها اجرا می شوند.صنعت مد

در این مقاله در ابتدا به معرفی صنعت مد و زمینه های شغلی آن پرداخته ایم و سپس با مصاحبه ای با سرکار خانم مریم مرادی، طراح لباس ایرانی سعی کرده ایم که به سوالات شما پاسخ دهیم. طراحی مد، استفاده از هنر برای طراحی لباس و زیورآلات،  تحت تاثیر فرهنگ و نگرش های اجتماعی است.

زمینه های شغلی صنعت مد:

صنعت مد زمینه های شغلی بسیاری دارد و تنها محدود به طراحی لباس، مدلینگ و فشن بلاگرها نمی شود. افراد زیادی در جایگاه های مختلفی در این صنعت کار می کنند که نتایج آن را در فشن شو ها و بر تن مدل ها می بینیم.

شغل ها در صنعت مد، به سه گروه اصلی تقسیم می شوند:

۱_ طراحی و تولید

 • طراح لباس
 • الگوساز لباس
 • گروه دوخت و تولید لباس
 • طراح و سازنده لباس کوتور
 • تصویرساز لباس

 

۲_ بازاریابی و تجارت

 • خریدار
 • بازاریاب بصری
 • مشاور و بازاریاب اصلی

 

۳_ رسانه و تبلیغات

 • استایلیت مد
 • ویراستار مد
 • عکاس مد
 • نویسنده مد
 • طراح گرافیک
 • فشن بلاگر

 

۱- طراحی و تولید

 

 • طراح لباس
طراح لباس
طراح لباس

 

طراحی مد یک زمینه هیجان انگیز و مداوم در حال تحول است. همچنین کار زیادی را می طلبد و می تواند بسیار رقابتی باشد. 

از زیرشاخه های طراحی لباس می توان طراحی کیف و کفش، طراحی اکسسوری، طراحی لباس عروس، طراحی لباس کودک و طرراحی لباس ورزشی اشاره کرد.

اگر می خواهید یک طراح مد موفق باشید ، مسیری طولانی را پیش روی خود دارید ، اما برخی مراحل ساده وجود دارد که می توانید برای شروع روند طراحی لباس انجام دهید.

۱_در مورد نقاشی اطلاعات کسب کنید و هر روز سی دقیقه برای تمرین آن وقت بگذارید. آگاهی از نقاشی باعث می شود دید بصری شما افزایش یابد.

۲_ در مورد خیاطی یاد بگیریدحتی اگر نمی خواهید که دوزندگی کنید، باید در مورد خیاطی بدانید. این می تواند توانایی شما برای خلق ایده های جدید و خلاقانه را افزایش دهد.

۳_ در مورد طراحی اطلاعات کسب کنید. اگر می خواهید طرح های خلاقانه ای تولید کنید، باید در مورد تئوری طراحی بدانید.

۴_ در مورد مد اطلاعات کسب کنید.

۵_ در مورد فن آوری جدید اطلاعاتی کسب کنید. در حال حاضر ابزارهای بیشتری در دسترس طراحان از قبل وجود داشته است. علاوه بر اینکه درباره ی اسکچ بوک و چرخ خیاطی و دوزندگی باید اطلاعات داشته باشید، باید از فناوری های جدید مانند adob photoshop و Illustrator

 

ابزار مورد نیاز طراحی لباس:

۱_کاغذ مخصوص

۲_مداد رنگی و سیاه

۳_ماژیک و مارکر

۴_ پاک کن ها

۵_تراش ها

۶_اسپری فیکس کننده ی اثر

۷_ محو کننده ی بی رنگ

۸_رنگ های مختلف مانند آب رنگ یا گواش

۹_ سایر ابزار های کمکی و وسایل طراحی لباس از جمله: متر خیاطی

 

 

 • الگو ساز لباس

 

الگو ساز لباس، طرح های طراح لباس را زیر نظر طراح لباس و بر اساس جدول استاندارد، الگو سازی می کند.

مدارک مورد نیاز این حرفه طراحی لباس، گرایش دوخت و الگو سازی می باشد.

 

الگو ساز
الگو ساز لباس

 

 

 

 • طراح پارچه

طراح پارچه متناسب با طرح لباس به طراحی و تولید پارچه می پردازد. مدرک مورد نیاز برای این حرفه طراحی پارچه و منسوخات می باشد.

 

 

 • گروه دوخت و تولید لباس:

 

گروه دوخت
ازالگوی طراحی شده، نمونه اولیه را تولید می کنند.

 

این گروه ازالگوی طراحی شده، نمونه اولیه را تولید می کنند. پس از ساخت نمونه ی اولیه اشکالات آن توسط الگو ساز و طراح  برطرف می شود و بعد از آن به صورت عمده تولید می شود.

لوازم مورد نیاز دوخت و تولید لباس

 • کاغذ الگو
 • سوزن ته گرد
 • سوزن خیاطی
 • صابون خیاطی
 • رولت
 • متر
 • خط کش گونیا
 • قیچی

 

 • طراح و سازنده ی لباس کوتور

لباس کوتور، لباسی با اکسسوری های ظریف و دست ساز است که حتی پارچه و مواد اولیه ی آن به صورت دست ساز تولید می شود. این نوع لباس به تعداد محدود و در صورت تقاضای مشتری ساخته می شود. به علت منحصر به فرد بودن این حرفه و دشواری تولید این لباس ها، طراح باید تجربه ی زیادی داشته باشد.

 • تصویر ساز لباس

معمولا طراحی لباس و تصویر سازی یک شغل در نظر گرفته می شود، در صورتی که این طور نیست و کاز طراحی لباس و تصویر سازی با هم متفاوت است. طراح لباس، لباس جدید را طراحی می کنند اما تصویر سازان لباس، لباس طراحی شذه ی سلبریتی ها را به سبک خاص خود تصویر سازی می کنند.

 

۲- بازار یابی و تجارت

مشاور و بازاریاب اصلی:

کار بازاریاب اصلی انتخاب لباس و جنس های مناسب برای رونمایی از آنها در فشن شو ها می باشد. بازار یاب ها باید به ترندهای جدید و مد آشنا باشد.

برای اطلاعات بیش تر روی این کلمه (بازار یابی موفق) کلیک کنید 

۳- رسانه و تبلیغات

تبلیغات نقش مهمی در افزایش فروش و کسب درآمد دارند. زمینه های اصلی معرفی برند ها، محصولات جدید و ترند ها رسانه ها هستند. از زمینه های شغلی صنعت مد می توان، استایلیست مد، ویراستار مد، نویسنده ی مد، طراح گرافیک و فشن بلاگر ها نام برد. 

 

مصاحبه با مریم مرادی، طراح و تولید کننده ی لباس

 

مریم مرادی، طراح لباس ایرانی، که با شناسایی استعداد ذاتی خود و علاقه ای که به طراحی لباس داشتند، به صنعت پوشاک  وارد شدند و مزون ماریا را تاسیس کردند و در این صنعت شروع به فعالیت کردند.

 

سرکار خانم مریم مرادی، طراح و تولید کنندهی لباس شب و مانتو
سرکار خانم مریم مرادی، طراح و تولید کنندهی لباس شب و مانتو

در میان لباس های مزون  ماریا که رنگ ها و ایده های ناب و جذاب چشم هر بیننده ای را به خود جذب می کند، کیفیت حرف اول را می زند

از خانم مریم مرادی تقاضا کردیم که وقت با ارزششون رو در اختیار ما قرار بدهند تا رمز موفقیت در این زمینه را با علاقه مندان به طراحی پوشاک در میان بگذارند.

۱-: شغل شما چیه؟

-: شغل من  طراحی و دوخت لباس شب، عقد، عروس و مانتو هستش

۲-: از کجا شروع کردین؟

-: من از اول استعداد و علاقه به طراحی و ترکیب رنگ ها را داشتم، البته زمانی که وارد این حیطه ی کاری شدم، این استعداد به من در شناسایی رنگ ها و پارچه ها و الگو زدن و دوخت خیلی کمک کرد.

از سال ۹۳ آموزش های خیاطی رو دیدم و در حین آموزش کارهای دوخت و دوز هم انجام می دادم. بعد از اتمام آموزش های پایه، در دوره های دوخت لباس عروس شرکت کردم.

با اتمام آموزش ها، در منزل با دوخت لباس های خانواده و بستگان شروع به فعالیت کردم و بعد از دوسال تصمیم به گسترش کارم گرفتم و مزون ماریا را در سال ۹۷ تاسیس کردم.

 

راز موفقیت در شغل طراحی لباس و موانع و مشکلات موجود در این حرفه

 

یکی از نمونه مانتو های تولید شده توسط خانم مریم مرادی
از نمونه لباس های شب تولید شده توسط خانم مریم مرادی

 

 

۳-: شما روزانه برای این کار چند ساعت وقت میگذارید؟

-: بستگی دارد، در زمان هایی فشار کاری کم و زمانی زیاد هستش، اما به طور میانگین ۱۰ ساعت کار می کنم.

۴-: مدت زمانی که روزانه برای این کار می گذارید به چی بستگی دارد؟

-: در زمانی که مراسم باشد، قبل از محرم و ماه رمضان زمان پرفشار کاری مزون هست اما به تازگی با شیوع کرونا به کار تولید مانتو مشغول هستیم، زمان پر کار ما قبل از هر فصل هست؛ برای مثال: شهریور، ماه پر کار ما هست که باید برای پاییز و زمستان پالتو و مانتوهای پاییزی طراحی کنم.

۵-: برای جلب اعتماد مشتری در ابتدای کار خود چه کاری انجام دادید؟

-: اولین مشتری های من کسانی بودند که کار دوخت من و تو تن بقیه دیده بودند و به طور کلی عامل موفقیت من در ابتدا دوخت خوب بود که باعث جذب و افزایش مشتری برای من شد.

الان هم که کارم و گسترده کردم و به صورت آنلاین کار می کنم و مشتری های غریبه دارم، شعار پیشرفت من “کیفیت خوب” هستش. من اگر روی پارچه شناختی نداشته باشم و از کیفیتش مطمئن نباشم امکان نداره کار را برای مشتری ارسال کنم.

فکر می کنم رمز موفقیت من ضمانت کاری من هست، یعنی روی کارم سرمایه گذاری می کنم که کار خوبی باشه.

۶-: یعنی رمز موفقیت شما کیفیت و دوخت خوب شما هست؟

-: بله دقیقا

 

یکی از نمونه مانتو های تولید شده توسط خانم مریم مرادی
از نمونه مانتو های تولید شده توسط خانم مریم مرادی

 

۷-: مزایا و مشکلات شغل شما چیه؟

-: مشکلاتی که این شغل در حاضر دارد، متریال کار هستش که گران شده و از طرفی نمی توان دست مزد دوخت را بالا برد چون مردم در فشار اقتصادی قرار دارند.

از طرفی چون کار ما شخصی دوزی هستش، مشتری ها اذیت های خاص خودشون و دارند، به عنوان مثال در مزون مدل انتخاب می کنند و بعد در منزل نظرشان تغییر می کنه و در خواست دیگه ای دارند.

از لحاظ بدنی همچنین آسیب زیادی به همراه دارد، ضعف چشم، کمر درد و غیره، برای مثال نزدیک یک ماه هستش که پای من خار پاشنه اورده و به سختی برش میزنم.

و از فواید کار ما این هستش که مشتری اگر مدلی را دوست داشته باشد که در بازار موجود نباشد، ما برای مشتری طرح را به مرحله ی اجرا می رسانیم.

۸-: یکی از مورد هایی که من شنیدم این بود که طراحان ما حق کپی رایت ندارند؟ درسته؟

-: در این مورد خوب باید بگم که متاسفانه کپی توی این کار خیلی باب شده اما من در مزون ماریا، ایده ها و پارچه هایی که استفاده می کنم، معمولا الهام گرفته از ذهن خودم هست اما گاهی طرح هایی را می بینم که دوست دارم، این طرح ها را با ایده های ذهنی خودم ادغام می کنم و یک طرح جدید می زنم.

البته در حرفه ی ما برای اینکه طرح شما حق کپی داشته باشد، باید کد شیما بگیرید، که در اینصورت با داشتن کد شیما، اگر کسی طرح های شما را کپی کند، جریمه می شود و در صورت داشتن پیج و یا سایت و یا کانال تلگرامی، بلاک می شود.

۹-: در مزون شما کار ها به صورت گروهی انجام می شود یا فردی؟

-: الگو سازی را خودم انجام می دهم ولی برای برش و دوخت دوزنده دارم.

 

یکی از نمونه مانتو های تولید شده توسط خانم مریم مرادی
یکی از نمونه مانتو های تولید شده توسط خانم مریم مرادی

 

۱۰-: در این صورت ایجاد ارتباط ذهنی بین شما که طراح هستین و دوزنده ها سخت نیست؟

-: نه، کسی که این جا استخدام می شود اگر دوزنده باشد، باید تجربه ی دوخت و اگر برش کار باشد باید تجربه ی برش کاری داشته باشد.

۱۱-: شما کارآموز هم می پذیرید؟

-:کارآموز در سال قبل داشتم اما در شرایط جدید که بیماری کرونا گسترش پیدا کرده، و مجالس خیلی کم شده و بیشترین کار ما طراحی و دوخت مانتو هستش، وقتم خیلی پر شده و کارآموز نمی پذیریم و استخدام هم نداریم. البته در زمانی که بیماری کرونا به پایان برسد، کارآموز قبول می کنم.

۱۲-: میزان رقابت در کار شما در چه سطحی هست؟

-: رقابت خیلی نزدیک هست و از لحاظ قیمتی همکار ها خیلی به هم نگاه می کنند، اما هر کسی نرخ کاریش با توجه به کیفیت کاری هست که ارائه می دهد و خیلی مهم که رضایت مشتری را جلب کنید.

۱۳-: افرادی که در این کار هستند زیاد هستند یا نه؟

-: خیاط زیاد هست اما کسی که بخواد همه ی تکنیک های مد روز را پیاده کند فکر نمی کنم، همه این تجربه را داشته باشند.

 

 شرایط لازم برای شروع طراحی لباس

۱۴-: اگر کسی بخواهد وارد این حرفه شود باید چه شرایطی داشته باشد؟

-: تخصص و سرمایه

۱۵-: برای طراح شدن و فراگیری این حرفه فرد باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟

-: اولین مورد مهم علاقه هست، اگر فرد به خیاطی علاقه نداشته باشد،به دلیل سختیه زیاد این شغل، کار برای او خسته کننده می شود و فرد اذیت می شود.

بنابراین کسی که می خواهد وارد این حرفه شود باید صبور و با حوصله و علاقه مند باشد، اگر علاقه به این حرفه نباشد، پیشرفت نیز نخواهد بود.

۱۶-: این مهارت را کجا می توان کسب کرد؟ و چگونه می توان کسب کرد؟

-: اگر دختر من بخواهد وارد این حرفه شود و آموزش ببیند، صرف نظر از اینکه من خودم آموزش داشته باشم، استادان خصوصی  را نسبت به آموزشگاه ها ترجیح میدهم.

آموزش آموزشگاه ها در سطح پایین قرار دارد، از نظر من استادان خصوصی که تجربه زیادی دارند، برای فراگیری این مهارت بسیار مناسب تر هستند.

من خودم نیز دوره های آموزشی برای فراگیری این حرفه، در کلاس های خصوصی و با استادانی که تجربه و تخصص داشتند، گذراندم.

۱۷-: مقدار سرمایه لازم اولیه برای ورود به این کار چه قدر هست؟

-: برای تاسیس یک مزون بدون در نظر گرفتن هزینه مکان و تنها با محاسبه ی سرمایه مورد نیاز برای خرید وسایلی مانند: چرخ سردوز، چرخ راسته دوز، میز برش، اتو، دستگاه مکش، قیچی و پارچه و غیره

در صورتی که تنها دوزندگی انجام دهید، شما حداقل نیاز به سرمایه ی اولیه ی پنجاه میلیون دارید،

و اگر بخواهید تولید کننده باشید با در نظر گرفتن سرمایه ی لازم برای تهیه ی حداقل پارچه شما به صد میلیون تومان نیاز دارید.

۱۸-: درباره ی درآمد در این کار توضیح بدین لطفا؟

-: با این میزان سرمایه اگر لباس شب طراحی و دوخت کنید حداقل باید چهارده و اگر مانتو تولید کنید، باید هشت میلیون دخل شما باشد.

و خرج در این کار هزینه ی مکان، وسایل، پارچه، چرخ، نخ، برق، حقوق برش کار، حقوق دوزنده و غیره هستش.

۱۹-: شما کسب و کار دیجیتالی هم دارید؟

-: بله من در اینستاگرام پیج دارم و از تمام لباس ها و کارهای مزون در پیج قرار داده ام

۲۰-: آدرس پیج اینستاگرام و شمارتون رو می فرمایید که در وب سایت قرار دهیم؟

-: البته…

آدرس پیج اینستاگرامی من mezon.mariya و شماره ی کاری من ۰۹۱۲۳۷۷۹۵۷۳ هستش.

-: خیلی ممنونم که مصاحبه با ما را پذیرفتید، هم صحبتی با شما باعث افتخار بنده هست و امیدوارم که هر روز شاهد پیشرفت چشمگیر شما باشیم

-: خواهش می کنم عزیزم، به همچنین

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

برچسب ها
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن