۷ دلیل اهمیت تحقیقات بازاریابی برای شروع کسب و کار

۷ دلیل اهمیت تحقیقات بازاریابی برای شروع کسب و کار
۵ امتیاز از ۲ رای

۷ دلیل اهمیت تحقیقات بازاریابی برای شروع کسب و کار

سلام هومانی های عزیز در این مقاله به اهمیت تحقیقات بازاریابی برای شروع کسب و کار، میپردازیم. نادیده گرفتن اهمیت تحقیقات بازاریابی آسان است اما به همان اندازه توجه به آن سبب موفقیت شما در بازار رقابتی می شود.
وقتی برای اولین بار به یک ایده ی تجاری فکر میکنید، تحقیق در بازار اخرین موردی است که ذهن شما را به خود مشغول می کند. بیشتر ما ترجیح می دهیم، فورا ساخت و فروش محصولات را شروع کنیم تا اینکه به ارزش تحقیقات  بازاریابی بیندیشیم. برای هر نوع مشاغلی نیاز واقعی به تحقیقات بازار وجود دارد.
این امر خصوصا در مورد مشاغل کوچک اتفاق می افتد. مشاغل جدید به فروش و مشتری نیاز دارند و با تحقیقات بازار می توان اطمینان حاصل کرد که فروش و مشتری کافی دارید. در این مقاله برخی از مفاهیم اساسی تحقیقات بازاریابی و اهمیت آن را توضیح خواهیم داد همچنین برخی منابع را برای کمک به شما در شروع تحقیقات بازاریابی خود به اشتراک میگذاریم.
برای هر نوع مشاغلی نیاز واقعی به تحقیقات بازار وجود دارد.
برای هر نوع مشاغلی نیاز واقعی به تحقیقات بازار وجود دارد.

 

تحقیقات بازاریابی چیست؟

قبل از اینکه بتوانید اهمیت آن را درک کنید، باید بدانید که تحقیقات بازاریابی چیست. تحقیقات بازار، درمورد یک روش یا فعالیت خاص نیست، بلکه اطلاعاتی درمورد مشتریان هدف است. اگر چه مواردی مانند نظرسنجی ها می توانند به شما درمورد بازار آن محصول کمک کنند اما نمی توان تنها خود را به آن محدود کرد.
با مخاطبینی که بخشی از بازار هدف شما هستند مکالمه کوتاه داشته باشید. برای مثال اگر شما قصد راه اندازی سرویس عکاسی عروسی را دارید، با مخاطبینی که ازدواج کرده اند و از خدمات عکاسی استفاده کرده اند، درمورد تجربه ی خود با گروه عکاسی جویا شوید حتی یک مکالمه پنج دقیقه ای میتواند به شما درمورد نحوه اداره کار و نیاز های مشتری کمک کند. گروه های فیس بوک مرتبط با بازار هدف خود را جستجو کنید.
این راهی رایگان و کم تلاش برای دسترسی آنلاین به مشتریان هدف می باشد. در نهایت اگر این گروه ها اجازه بدهند، میتوانید برای تبلیغ کار خود از این گروه ها استفاده کنید. اگر در حال حاضر وب سایتی برای تجارت کوچک خود دارید، یک فرم نظرسنجی به وب سایت خود اضافه کنید تا نظرات و دیدگاه مشتریان خود را ببینید. میتوانید به ازای پر کردن نظرسنجی، به مشتریان بالقوه تخفیف کمی ارائه دهید تا از فرم نظرسنجی شما استقبال کنند.
این آموزش در مورد فرم های تخفیف آنلاین بازار، میتواند به شما در شروع کار کمک کند. فعالیت های فوق فقط تعداد انگشت شماری از وظایفی است که میتواند، بخشی از تحقیقات بازار شما باشد. در حقیقت، شما میتوانید هر کاری را به عنوان یک فعالیت تحقیق در بازار، طبقه بندی کنید به شرطی که در نهایت از نیاز ها، رفتارها و تنظیمات بازار هدف خود مطلع شوید.
با مخاطبینی که بخشی از بازار هدف شما هستند مکالمه کوتاه داشته باشید.
با مخاطبینی که بخشی از بازار هدف شما هستند مکالمه کوتاه داشته باشید.

 

۷ دلیل اهمیت بازاریابی برای شروع کسب و کارهای کوچک

۱- فرصت های تجاری را به راحتی دریابیم:

بعد از اینکه تحقیقات بازار خود را انجام دادید، برای شما مشخص خواهد شد که می خواهید با چه کسانی ارتباط برقرار کنید و جامعه هدف شما چه کسانی هستند، از کجا میتوانید به آن ها و موارد مورد علاقه آن ها دسترسی پیدا کنید. اینگونه شما قادر خواهید بود، فرصت های تجاری را به راحتی دریابید. مثلا با مشاغل دیگر مشارکت کنید.
یافتن مشاغل کوچک دیگری که مشتریان هدف شما از خدمات آن ها استفاده می کنند، به شما کمک می کنند تا برای تبلیغات مشترک به این مشاغل مراجعه کنید. دانستن سایر محصولات و خدماتی که مشتریان شما تمایل به خرید آن دارند، می تواند به شما کمک کند تا با افزونه ها، بسته های محصول و فروش های اضافی همراه باشید که این خود باعث افزایش میانگین ارزش هر سفارش می شود.
دانستن مناطق جغرافیایی که بیشتر مشتریان هدف شما در آن زندگی میکنند به شما امکان می دهد، کمپین های هدفمند و جذابی متناسب بانیاز ها و فرهنگ آن منطقه ایجاد کنید.

 

۲-کاهش ریسک کسب و کار:

طبق داده های اداره آمار کار، حدود نیمی از مشاغل دارای کارمند از سال پنجم زنده نمی مانند. راه اطمینان از ادامه حیات کسب و کار شما این است که اطمینان حاصل کنید فروش مداوم و مشتریان خود را دارید. برای انجام این کار، شما نیاز به تحقیقات بازار دارید.
تحقیقات منظم بازار راهی برای بررسی مشتریان فعلی و مشتریان بالقوه شما خواهد بود تا اطمینان حاصل کنید که هنوز نیاز آنها را برآورده می کنید. در اینجا نحوه استفاده از این روش ارائه شده است:
قبل از عرضه، طرح ها و محصولات جدید را آزمایش کنید. قبل از اینکه بخواهید یک تغییر چشمگیر برای کسب و کار خود انجام دهید، می توانید آن را روی زیرمجموعه کوچکتر مخاطبان خود آزمایش کنید تا ببینید آیا از این تغییر استقبال می شود. به عنوان مثال، اگر قصد دارید یک محصول محبوب را دوباره طراحی کنید، طراحی جدید را به بیشتر خریداران خود نشان دهید.
از آنها کمک بگیرید و بپرسید که آیا احتمال خرید طرح جدید در مقابل، طرح قدیمی وجود دارد. اگر نتیجه منفی بود، علت آن را دریابید، ببینید مشکل کار کجاست و دنبال راه حل باشید. در حالت ایده آل، مشاغل کوچک شما باید مشتری های مکرر داشته باشد در غیر این صورت می توانید از مشتریان قبلی نظرسنجی کنید یا یک گروه متمرکز ایجاد کنید تا بفهمید چرا هیچ فروش مکرر انجام نمی دهید.
درباره مناطق مشکل، بینش کسب کنید. اگر محبوب ترین محصول شما به مدت سه ماه متوالی افت زیادی در فروش داشته است، باید قبل از اینکه سود شما را به طور کامل از بین ببرد، چگونگی اصلاح آن را بیابید. از مشتری های متداول خود در مورد محصول نظرسنجی کنید و بفهمید مشکل از کجاست. این می تواند چیزی از کاهش کیفیت محصول یا اشکال در فروشگاه آنلاین شما باشد. تا وقتی نپرسید، هرگز نمی دانید.

 

۳- ایجاد مواد تبلیغاتی مرتبط:

از آنجا که مشتریان هدف قبلاً همه خواسته ها، نیازها و ناامیدی های خود را با شما ابراز داشته اند، شما با شروع ایجاد مواد بازاریابی خود دقیقاً می دانید که به چه مواردی بپردازید و چگونه آنها را برطرف کنید. مثلا متن یا تصویری را باید در برگه ها، وب سایت یا حساب های رسانه های اجتماعی خود قرار دهید.
نویسنده تیفانی سان، از خوانندگان خود نظرسنجی کرد تا متوجه نیاز آن ها شود. وی به جای اینکه در خلا با عناوین روبرو شود، از نتایج این نظرسنجی برای ایده پردازی موضوعات جذاب استفاده کرد. در اینجا نکات دیگری برای ایجاد مواد بازاریابی شما ارائه شده است:
دانستن اینکه آیا مشتریان، محصولات و خدمات شما را یک ضرورت می دانند یا یک لوکس، می تواند به شما در طراحی برچسب ها، بروشورها و وب سایت های متناسب با برداشت آنها کمک کند.
شناسایی محدوده سنی مشتریان می تواند نوع زبانی را که در مطالب تبلیغاتی خود استفاده می کنید، به شما نشان دهد. هنگامی که جامعه هدف شما از جوانان و نوجوانان تشکیل شده است، باید از نوع بیان و تبلیغات متفاوت تر و جذاب تری نسبت به جامعه هدفی که افراد کهن سال آن را تشکیل میدهند، استفاده شود.

۴- بدانید کجا تبلیغ کنید:

یکی از مشکلاتی که صاحبان مشاغل کوچک با آن روبرو هستند، بودجه محدود است. به همین دلیل، بودجه بازاریابی شما باید بهینه شود تا بهترین بازده ممکن را به شما ارائه دهد. تحقیقات بازار شما، می تواند اطمینان حاصل کند که در کانال هایی که به احتمال زیاد پیام شما را می بینند و به مخاطب مورد هدف خود می رسید، تبلیغ کنید.
اینها برخی از وظایف بودجه ای است که تحقیقات بازار شما می تواند به آنها کمک کند:
خرید تبلیغات در شبکه های اجتماعی:
اگر تحقیقات بازار شما نشان می دهد مخاطبان هدف شما بیشتر وقت خود را در اینستاگرام می گذرانند و تقریباً هرگز از توییتر استفاده نمی کنند، می دانید بیشتر بودجه تبلیغات رسانه های اجتماعی خود را به اینستاگرام هدایت کنید و توییتر را فراموش کنید.
قرار دادن آگهی ها و پوسترها:
دانستن فضاهای فیزیکی که، مشتری شما وقت خود را در آن می گذراند، به شما نشان می دهد که در چه مکان هایی می توانید تبلیغات خود را به بهترین وجه انجام دهید. به عنوان مثال، دانشجویان دانشگاه، احتمالاً در محوطه دانشگاه خواهند بود، بنابراین قرار دادن آگهی برای آن بازار به این معنی است که می توانید تابلوهای اعلانات را در محوطه دانشگاه امتحان کنید که جمعیت آنها تمایل به مراجعه مکرر دارد.
هدف قرار دادن تبلیغات:
 تبلیغات آنلاین مانند تبلیغات رسانه های اجتماعی و تبلیغات پرداخت به ازای هر کلیک اغلب می توانند با دقت هدف قرار بگیرند. این بدان معنی است که شما می توانید نه تنها بر اساس داده های معمول جمعیتی بلکه بر اساس رفتارهای آنلاین، مرحله زندگی و علایق نیز هدف قرار دهید. اگر واقعاً مشتریان خود را بشناسید، می توانید پتانسیل هدف گیری را به حداکثر برسانید.

۵- شناخت رقبا:

مشاغلی که مشتریان خود را بیشتر می شناسند، تمایل بیشتری به برنده شدن دارد. اگر بتوانید رقبای خود را در یافتن نیازهای مشتری خود شکست دهید و هدف شما براورده ساختن این نیازها باشد، شانس بیشتری برای ایستادگی در رقابت دارید.
 در اینجا مطالبی وجود دارد که می توانید از تحقیقات بازار برای فروش بیشتراستفاده کنید:
مشتریان ناراضی را هدف قرار دهید. پرسیدن از مشتریان هدف در مورد محصولات رقبا یا خواندن نظرات مربوط به محصولات آنها، می تواند به شما کمک کند محصولات خود را بهبود بخشید و آنها را به مخاطبان ارائه دهید.
تحقیقات بازار شما ممکن است نشان دهد که بخشی از بازار وجود دارد که رقابت شما از آنها غافل شده است. این به شما بخش جدیدی از مشتری را می دهد تا بتوانید با آن ارتباط برقرار کنید.
نیازهای مشتری رفع نشده را شناسایی کنید. در طول تحقیقات بازار خود، ممکن است برخی از نکات دردناک یا خواسته مشتری را کشف کنید که در مطالب بازاریابی رقبا به آنها توجه نشده است. سعی کنید آنها را در بازاریابی خود بگنجانید و ببینید آیا نتایج نشان دهنده افزایش فروش است.

۶- اهداف بهتری برای تجارت خود تعیین کنید:

وقتی صاحبان مشاغل برای تجارت خود اهدافی تعیین می کنند، این امر معمولاً به رشد فروش یا مشتریان مربوط می شود. اما بدون تحقیقات بازار، نمی توانید بفهمید هدف شما قابل دستیابی است و در وهله اول چگونه می توانید به آن برسید.
ممکن است بگویید که می خواهید تا پایان سه ماه بعدی فروش را دو برابر کنید. اگر نمی دانید اندازه بازار هدف شما بیش از دو برابر اندازه مشتری فعلی شما است، چگونه می توانید این هدف را عملی بدانید؟ بدون دانستن اندازه فعلی بازار بالقوه خود، اهداف دلخواه خود را تعیین خواهید کرد.
با تحقیقات بازار، قادر خواهید بود مسیرهای خاصی را که می خواهید مشتری خود را رشد دهید تعیین کنید.

۷- تصمیم گیری ساده می شود:

هنگام تصمیم گیری های سخت تجاری، اغلب نیاز و اهمیت تحقیقات بازاریابی مطرح می شود. به جای داشتن معیارهای دلخواه برای تصمیماتی که به عنوان صاحب مشاغل می گیرید، همیشه می توانید به گزارش تحقیقات بازار خود برگردید. بر اساس آن گزارش، آیا این تصمیم منجر به مشتری بیشتر خواهد شد؟ آیا می توانید به افراد بیشتری دسترسی پیدا کنید که قصد خرید از شما را دارند؟ آیا برای آنها روشن خواهد شد که تجارت شما می تواند نیازهای آنها را برآورده کند؟
اگرچه همه تصمیمات نباید با تحقیقات بازار حل شوند، اما بسیاری از آنها مانند:
۱-بودجه تبلیغات یا بازاریابی خود را کجا خرج کنید
۲-آیا تقاضای کالای جدیدی که می خواهید بسازید وجود دارد
۳-اگر باید ویترین فروشگاه را در مکان جدیدی باز کنید
۴-کدام محصولات را متوقف کنید و کدام یک را صرفاً بهبود ببخشید
۵-چگونه قیمت تمام پیشنهادات خود را تعیین کنید یک نیاز واقعی به تحقیقات بازار وجود دارد زیرا حقایق محکمی را برای شما فراهم می کند. از طریق تحقیقات بازار، تصمیمات آگاهانه تری خواهید گرفت تا اینکه سرنوشت کار خود را به حدس و گمان بسپارید.
نیازی نیست فوراً همه اطلاعات را بدست آورید. به هر حال، ممکن است احساسات مشتریان هدف شما با گذشت زمان تغییر کند. همچنین، به عنوان یک مالک مشاغل، نمی توانید تمام وقت خود را صرف تحقیق کنید.
پس بهتر است با دید و شناخت وارد بازار کار شوید تا موفقیت خود را حتمی کنید.
امیدوارم این مقاله برای شما مفید باشد.
موفق و سر بلند باشید.
برچسب ها
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن