چگونه میتوانیم در یک بازار رقابتی مشتری پیدا کنیم؟

چگونه میتوانیم در یک بازار رقابتی مشتری پیدا کنیم؟
۵ امتیاز از ۱ رای

چگونه میتوانیم در یک بازار رقابتی مشتری پیدا کنیم؟

سلام هومانی های عزیز در این مقاله قصد داریم به سوال چگونه میتوانیم در یک بازار رقابتی مشتری پیدا کنیم؟ پاسخ دهیم. رقابت،‌ یک روی تجارت و زندگی است اما وقتی کسب و کار و یا یک فعالیت تجاری را راه اندازی میکنید میتواند هراس آور باشد و همه جنبه های برنامه ریزی شما از جمله قیمت گذاری را تحت تاثیر قرار بدهد. حضور ‌در ‌بازار ‌پرتلاطم ‌رقابت،‌ سازمانها‌ را‌ به‌ استفاده‌ از‌ رویکردهای‌ نوین‌ جهت‌ نگه داشتن مشتریان ‌جاری،‌ شناسایی ‌و‌ جذب‌ مشتریان‌ جدید‌ سوق‌ داده‌ است.

حال برای جذب مشتری در ابتدای راه اندازی یک کسب و کار در بازاری که محصولاتی عرضه میشوند که ما هم همان محصولات را میخواهیم به مشتریان ارائه دهیم،‌ باید چه اقداماتی انجام دهیم؟

پیدا کردن مشتریان همیشه در زمان راه اندازی یک فعالیت مهمترین فاکتور است. راه حل های متعددی برای انجام این کار وجود دارد: مانند بازاریابی در شبکه های اجتماعی، سئو و فروش در ایونت ها و پاپ آپ ها، اما در نهایت به محصول شما، مشتریان شما و خود شما بستگی دارد.

باید سعی شود تا به طور خاص به رفع این مشکل بپردازیم.
زمانی که رقابت زیادی برای محصولات مانند شما، وجود دارد وقتی مشتران شما انتخاب های زیادی دارند، چگونه متقاعدشان میکنید تا محصول شما رو بخرند ؟
به عنوان مثال طراحی یک محصول منحصر به فرد به دلیل اینکه درصد رقابت آن در بازار صفر است میتواند به جذب مشتری در وهله اول کمک کند اما حتی جدیدترین محصولات نوآورانه در نهایت با عناوین دیگر وارد بازار رقابت می شوند. حال راهکار چیست؟ چه باید کرد؟

۱- اهداف فروش را مشخص کنید.
۲- رضایت مشتریان فعلی خود را جلب کنید.
۳- فروش اینترنتی محصولات خود را شروع کنید.
۴- تنوع محصولات را کاهش دهید تا قدرت خرید مشتریان را آسان تر کند.
۵- تبلیغات گسترده در بسترهای مختلف شبکه های اجتماعی انجام دهید.
۶- از سیستم همکاری در فروش استفاده کنید.

امروزه در راستای افزایش اثربخشی و کارآمدی فعالیت ها بسیاری از مطالعات پژوهشگران علم مدیریت به سمت تیم های کاری کارآمد و تعریف پروژه های مختلف برای تیم ها با توجه به توان و تخصص آنها، اصلی گریز ناپذیر در مدیریت و کنترل فرآیندها و فعالیت های کاری است.

تیم های کاری کارآمد
تیم های کاری کارآمد

مزیت تیم فروش چیست و ترکیب و ساختار آن به چگونه است؟

تیم های کاری در یک مجموعه، شکل تکامل یافته ای از مدیریت مشارکتی هستند که بر مبنای میزان نفوذی که در فرآیند تصمیم گیری دارند، به گروه های مختلف تقسیم میشوند. مهم ترین مزیت تیم ها این است که میتوانند در رابطه با نیازهای محیط به سرعت از خود واکنش نشان دهند و سریع تر تصمیم بگیرند و باعث رضایت هر چه بیشتر مشتریان و ارتقای عملکرد رقابتی مجموعه کسب و کار شوند.

ترکیب و ساختار تیم فروش:

١- وجود مدیری توانمند برای رهبری تیم فروش

بهره وری یک تیم ارتباط مستقیم با توانایی ها و صلاحیت مدیر تیم دارد. مدیر شایسته باید در زمینه های مدیریت، فروش و بازاریابی، ارتباطات و همه مهارت هایی که به نوعی با فروش در ارتباط هستند، دانش و تجربه داشته باشد تا بتواند در موقعیت های مناسب برای تیم فروش و افراد، انتخاب های درستی کند.

مدیر شایسته باید در زمینه های مدیریت، فروش و بازاریابی، ارتباطات و همه مهارت هایی که به نوعی با فروش در ارتباط هستند، دانش و تجربه داشته باشد.

 

۲- اعضای شایسته تیم فروش

در این مرحله لزوما به استخدام فردی مسلط بر دانش و تئوری های حوزه فروش نیاز ندارید؛ بلکه باید بدنبال جذب افرادی باشید که از نظر شخصیت و شایستگی های رفتاری، مناسب عضویت در تیم فروش سازمان شما باشند.

 

۳- فرآیند فروش

اگر فرآیندی مشخص و هوشمندانه نداشته باشید، هر چقدر مدیر فروش و تیم فروش سازمان شما شایسته و مستعد باشند، بازهم به موفقیت شما و کسب نتایج چشمگیر در سازمانتان امیدی نخواهد بود. به کمک تیم فروش میتوانید فرآیند فروش را براساس استراتژی سازمان و ماهیت محصول و رفتار مشتریان خود طراحی کنید. فرآیند فروش را طوری طراحی کنید که بر ایجاد ارزش برای مشتری و روابطی سازنده و سودآور تمرکز داشته باشد.
وجه تمایز ما با رقبا چه عواملی میتواند باشد؟
فرآیند قدرتمند فروش در کنار مدیر و اعضای شایسته میتواند وجه تمایز شما از سایر رقبا باشد.

 

۴- سیستم پاداش و انگیزش

پس از تشکیل یک تیم موفق فروش باید به فکر خوشنود سازی اعضای تیم فروش و جبران تلاش ها و خدمت های آنها باشید.
برای انگیزه دادن، از روش های گوناگونی میتوان استفاده کرد؛ اما پیش از آن، داشتن یک برنامه جامع، اهمیت خاصی دارد. ترکیبی از پاداش های مادی و غیرمادی به شرط داشتن برنامه ای جامع و مرتبط بودن پاداش ها با نتایج عملکرد افراد، میتواند آثار مثبتی را در عملکرد تیم فروش به همراه داشته باشد.

مهارت های بسیار مهم برای موفقیت تیم فروش:

شاید بتوان گفت بخش فروش مهمترین بخش هر کسب و کاری است؛ زیرا نتایج مدت ها ایده پردازی و بازاریابی یک کسب و کار، محصولی است که بخش فروش باید آن را به دست مشتری برساند؛ از این رو تیم فروش باید در متقاعد کردن مشتری برای خرید و تبلیغ، مهارت های خاصی داشته باشد. در ادامه به معرفی چند مورد از مهارت های فروش که لازم است هر برندی به تیم فروش خود بیاموزد، میپردازیم:

یم فروش باید در متقاعد کردن مشتری برای خرید و تبلیغ، مهارت های خاصی داشته باشد.

 

 

۱- از مشتریان فعلی برای جذب مشتری جدید استفاده کنید

جالب است بدانید مشتریان فعلی شما بهترین گزینه برای کمک به فروش بیشتر محصولات شما هستند؛ بنابراین اگر بتوانید از مشتریان فعلی خود برای جذب مشتریان جدید استفاده کنید. میتوانید در فروش محصول برند خود به نتایج مطلوبی برسید.
این موضوع را هم در نظر داشته باشید که ارائه خدمات پس از فروش و دردسترس بودن، سبب جذب بیشتر مشتری میشود. استفاده از توصیه های مشتریان فعلی، مهارت فروش مهمی برای تیم شما است؛ بنابراین برای تقویت مهارت فروش تیم خود لازم است توجه خاصی به مشتریان فعلی خود داشته باشید.

 

۲- از اطلاعات مشتریان قبلی استفاده کنید

بهترین روش برای معرفی و فروش محصول جدید، استفاده از اطلاعات مشتریان قبلی است. ارسال پیام یا ایمیلی که حاوی اطلاعات تقریبا کاملی از محصول فعلی شما است، با ایجاد حس همدلی سبب ایجاد حس اعتماد و پیشبرد استراتژی بازاریابی میشود.

 

۳- تماس سرد با مشتری برقرار کنید

از انجایی که این تماس با افرادی برقرار میشود که اطلاعات آنها از قبل در دسترس است، با عنوان تماس سرد شناخته میشود. در تهیه پیام این تماس به نکات زیر توجه کنید:

۱- عنوان پیام تا حد امکان کوتاه باشد.
۲- منحصر به فرد بودن محصول و برندتان را به دور از اغراق و در قالب جمله ای ساده بیان کنید.
۳- این پیام باید با پرسشی ساده و بدون پاسخ به اتمام برسد تا مخاطب را ترغیب به برقراری تماس با شما کند.
۴- برقراری ارتباط با مشتری برای پاسخ گویی به پرسش هایشان

تماس سرد با مشتری برقرار کنید
تماس سرد با مشتری برقرار کنید

 

اگر استراتژی بازاریابی شما به درستی پیش رود به مرحله ارتباط با مشتری و مذاکره میرسید.
معمولا برای این کار فردی با روابط عمومی بالا انتخاب میشود که اطلاعات کاملی از محصول موردنظر در اختیار دارد. این مرحله سخت ترین بخش فروش است چون به مهارت خاصی در فروش و متقاعد کردن مشتری در خرید محصول نیاز دارد.

یکی دیگر از راهکارهای افزایش فروش گذاشتن تخفیفات ویژه است اما چه زمانی و چگونه بگذاریم؟

تخفیف یکی از پرتکرار‌ترین سیاست‌های ارزش‌آفرینی است. و سبب جذب مشتری میشود.
تخفیف یکی از پرتکرار‌ترین سیاست‌های ارزش‌آفرینی است. و سبب جذب مشتری میشود.

 

قبل از اشاره کردن به این موضوع باید توجه داشته باشیم که راه اندازی یک سایت و یا یک صفحه اینستاگرامی برای هرنوع کسب و کاری الزامی است چون این قبیل فضاها بستری را فراهم میکنند تا مشتریان بتوانند با آگاهی و اطمینان خاطر اقدام به سفارش محصول نمایند.
حال به موضوعی که در بالا اشاره شد میپردازیم.
تخفیف گذاشتن اگر در جای درست و اصولی انجام شود حتما به نتایج خوبی ختم خواهد شد.

میتوانید از استراتژی های زیر برای تخفیف گذاری استفاده کنید:

۱- ابتدا هدف خود را تعیین کنید : به دست آوردن مشتریان جدید، افزایش فروش و یا فروش کالاهای قدیمی
۲- تخفیفات خود را به شکلی جذاب ارائه کنید که موجب ترغیب مشتریان به خرید از محصولات شما شود.
۳- از حراج های پایان فصل استفاده کنید.
۴- در ازای خرید بیشتر تخفیفات ویژه ای بگذارید.
۵- برای افرادی که برند شما را به دوستان و آشنایان خود معرفی میکنند تخفیفات خوبی در نظر بگیرید.

و در پایان میتوان گفت که تخفیف یکی از پرتکرار‌ترین سیاست‌های ارزش‌آفرینی است. با توجه به اینکه صرفا تخفیفات نمیتوانند کارساز و نتیجه بخش باشند.

روش‌هایی از این قبیل می‌توانند به سیاست‌های فروش شما کمک کنند.

هومانی های عزیز ما سعی داشتیم با توجه به رقابتی بودن بازار با ارایه چند راهکار، تیم فروش خود را برجسته کنید و در این بازار رقابت پیروز و موفق باشید. امیدوارم این مقاله برای شما مفید واقع شده باشد.

 

 

برچسب ها
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن