چگونه خودمان قیمت طلا را به صورت واقعی محاسبه کنیم؟

نحوه محاسبه قیمت طلا

به این مطلب امتیاز دهید

مقدمه

عزیزان زیادی هستند که در کشور حالا به هر منظوری قصد خرید طلا را دارند اما در خصوص آینده آن نگران هستند. این نگرانی از نظر من از آنجایی ناشی می شود که ندانیم روند قیمت طلا به چه عواملی وابسته است. من سعی می کنم خیلی ساده توضیح بدهم که طلا و روند قیمتی آن چگونه است.

قیمت طلا به ۲ فاکتور مهم وابسته است:

Foundation For Economic Education Blog | The Great Gold Racket ...
قیمت طلا

۱) قیمت طلای جهانی (انس)
۲) قیمت دلار در داخل کشور

تغییرات دو فاکتور بالا عامل تغییر قیمت طلا در داخل کشور است. خیلی ها با دیدن ریزش قیمت دلار و عدم تغییر قیمت طلا در داخل کشور تعجب می کنند و دلیل این تعجب به این خاطر است که تصور می کنند عامل اثر گذار بر قیمت طلا تنها دلار است. ما همیشه ابتدا قیمت طلا در داخل کشور را به صورت دلاری محاسبه می کنیم و سپس در نرخ دلار ضرب می کنیم.

طلای ۱۸ عیار یک ضریب دارد که برحسب وزن و عیارش به دست می آید و آن ضریب ۰.۰۲۴۱۱ است(همیشه هم ثابت و به همین میزان است). حالا با داشتن این ضریب می توانید با هر قیمت انس جهانی اقدام به محاسبه ارزش دلاری طلای ۱۸ عیار کنید.

یک مثال کاربردی :

برای مثال اکنون قیمت انس جهانی ۱۷۲۷ دلار است، بنابراین قیمت دلاری طلای ۱۸ عیار برابر با ۴۱.۶۳ دلار است( ۱۷۲۷ * ۰٫۰۲۴۱۱ ) . حالا قضیه ساده تر شد و کافی است از خود بپرسید نرخ دلار چند ؟ ۱۰ تومان؟ ۱۵ تومان؟ ۱۸ تومان؟ ۲۵ تومان ؟ و…

اگر شما تصور دارید نرخ دلار قرار است ۲۰ هزار تومان شود پس کافی است که این نرخ را در نرخ دلاری طلای ۱۸ عیار ضرب کنید. برای مثال حالا که نرخ انس جهانی ۱۷۲۷ دلار است دیدیم که نرخ دلاری طلای ۱۸ عیار ۴۱.۶۳ دلار به دست آمد و با ضرب این نرخ در تصورات آتی از نرخ دلار (مثلا ۲۰ هزار تومان) می توانیم قیمت آتی طلای ۱۸ عیار را محاسبه کنیم که در حدود ۸۳۲ هزار تومان است.

 

 

نتیجه گیری :

بنابراین اگر قصد خرید، فروش یا نگهداری طلا را دارید باید بدانید روند آتی نرخ طلای جهانی و نرخ دلار چگونه است. امروز نرخ طلای ۱۸ عیار حدود ۷۷۰ هزار تومان است که از نظر من طی یک بازه یک ساله امکان رسیدن به ۱ تا ۱.۲ میلیون را دارد و در صورت بروز یک اتفاق مهم (توافق سیاسی) می تواند در محدود ۶۰۰ تا ۶۵۰ هزار تومان باشد.

ضریب سکه چقدر است ؟

ضریب سکه نیز ۰.۲۳۵۳ است که با داشتن این ضریب و طی کردن تمام مراحل بالا (اثر طلای جهانی و نرخ دلار) می توانید قیمت سکه را محاسبه کنید. این بخش بیشتر به درد مهریه می خورد.

وزن سکه بهار آزادی : ۸.۱۳۳ گرم / عیار ۲۱.۶
وزن نیم سکه : ۴.۰۶۶ گرم / عیار ۲۱.۶
وزن ربع سکه: ۲.۰۳۲۲۵ گرم / عیار ۲۱.۶
وزن طلای ۱۸: ۱ گرم / عیار ۱۸

وزن انس جهانی: ۳۱.۱ گرم
عیار انس جهانی: ۲۴

مرجع قیمت طلا ، دلار  :

وبسایت https://www.tgju.org/ یک مرجع به روز تمام و کمال است که میتوانید در ان مراجعه فرمایید.


در هومان ،مطالب حوزه مالی و سرمایه گذاری را بخوانید :

نسبت های هرمی و نسبت بدهی چیست ؟

نسبت سریع چیست ؟

 

 

برچسب ها
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن