چگونه ارتقای شغلی بگیریم؟

چگونه ارتقای شغلی بگیریم؟
۱ امتیاز از ۱ رای

چگونه ارتقای شغلی بگیریم؟

سلام هومانی های عزیز در این مقاله قصد داریم به موضوع چگونه ارتقای شغلی بگیریم و در کار خود بدرخشیم؟بپردازیم.

یکی از مسائلی که همواره ذهن بشر را به خود مشغول کرده، مسئله شغل و اشتغال است. تا پیش از بدنیا آمدن انسان هرگز مشخص نیست که وی چکاره خواهد شد. دوران کودکی به سرعت طی میشود و شخصیت انسان شکل میگیرد.

مشاهده لبخند رضایت افرادی که از شغل خوب و پردرآمد بهره مند هستند بسیار خوشایند است ولی باید پرسید این افراد چگونه توانسته اند به مشاغل مورد علاقه خود دست یابند؟

معمولا بسیاری از افراد جامعه به درستی نمیدانند که به چه شغلی علاقه دارند؟ این در حالی است که این افراد احتمالا سال ها درگیر شغلی میشوند که خود نخواسته اند. در صورتی که فردی بخواهد شغلی را به تناسب توانایی های خود انتخاب کند، باید نخست خود را بشناسد و به قابلیت های خود پی ببرد سپس باید مشخص شود که به انجام چه مشاغلی علاقه مند است؟

 

۵ اصل برای انتخاب شغل

 

١. ارزیابی ارزش ها:

چه چیز واقعا برایتان اهمیت دارد؟ با انجام چه کارهایی حوصله تان سر می رود؟ این قبیل سوالات میتواند تا حدودی به شما کمک کند. یکی از مهمترین عناصر انتخاب شغل، یعنی ارزش ها را پیدا کنید.

ارزش های شما تکیه گاه احساسی کاری است که انجام میدهید. در شغل هایی که خوب نتیجه میدهند معمولا بین ارزش های شخصی فرد و کاری که انجام میدهند، هماهنگی وجود دارد. جستجوی کارتان را با ارزیابی ارزشهایتان و نوشتن آنها به دقت و وضوح هر چه تمام تر شروع کنید.

 

فرد لازم است با آگاهی کامل از علایق و سلایق خود در مسیر انتخاب شغل قدم بردارد.

 

٢. تشخیص مهارت ها و استعدادها:

مهارت توانایی است که طریق انجام آن را یاد گرفته اید. استعداد چیزی است که با آن به دنیا آمده اید. درک تفاوت بین این دو توانایی، اهمیت بسیاری دارد. ممکن است در کاری مهارت داشته باشید اما برایتان جالب نباشد.

این احتمال هم وجود دارد که استعداد انجام کاری را داشته باشید و بین آن استعداد خاص و ارزشهایتان تطابق وجود داشته باشد. این یعنی شما از انجام کارهایی که در آن استعداد دارید بسیار بیشتر لذت می برید تا کارهایی که مهارت انجام آن را آموخته باشید.

٣. تعیین اولویت ها:

همه ما اولویت های خاصی در زندگی خود در برخورد با دیگران، طرز فکر و تصمیم گیری هایمان، در ارجحیت دادن به مفاهیم در مقابل انسان ها یا برعکس و میزان راحتی خود با ابهامات زندگی داریم. برای خیلی از افراد، این اولویت ها در سطح ناخودآگاهشان عمل میکند اما شدیدا بر عملکرد ما با دیگران تاثیر میگذارد. شاید این سوالها بتواند در فهم این قضیه کمکتان کند. آیا خودتان را فردی شهودی میدانید؟ آیا اهل رفت و آمد هستید یا دوست دارید بیشتر در خانه بمانید؟ در رویارویی با تصمیم گیری ها آیا به واقعیات تکیه میکنید یا احساساتتان؟ پاسخ شما به این سوالات شما را به کاری که باید انجام دهید نزدیک تر میکند.

 

۴. تجربه:

هیچ جایگزینی برای تجربه وجود ندارد. میتوان گفت تقریبا همه مشاغل از بیرون، متفاوت از درون آن به نظر می رسند. اگر به تازگی وارد بازار کار شده اید یا میخواهید شغلتان را تغییر بدهید،با افرادی صحبت کنید که در آن شغل دست دارند.

شغلی در آن زمینه یا صنعت برای خود پیدا کنید و مطمئن باشید همانی خواهد بود که همیشه میخواستید و به هیچ وجه فقط به یک تجربه کاری تکیه نکنید. تا آنجا که میتوانید در زمینه کاری خود، تجربه کسب کنید. با تجربه درک خواهید کرد که شغلی که مناسب شما است با ارزش ها و اولویت هایتان مطابق میباشد یا خیر؟

 

۵. تخصص اندوزی:

در این دنیای مملو از اطلاعات تکنیکی، کسب تخصص و مهارت آسان هم نیست! باید سعی کنید در کارتان تخصص و مهارت لازم را کسب کنید و از هیچ چیز هراس نداشته باشید و فقط با عزم و اراده قوی در جهت رسیدن به اهدافتان گام بردارید و اجازه ندهید هیچ موضوعی مانع پیشرفت کاری شما شود.
حال فرض کنید با توجه به اصولی که در بالا به آنها اشاره شد، شغل مناسب خود را پیدا کردیم.

حال چگونه میتوانیم در کار خود ترفیع شغلی بگیریم؟ و چه مزایایی دارد؟

ترفیع یا ارتقای شغلی روندی است که طی آن، به یک کارمند علاوه بر محول شدن وظایف جدید و بالاتر، حقوق و مزایای بیشتری نیز تعلق می‌گیرد. ارتقا شغلی هم به نفع کارمندان است و هم به نفع اداره یا شرکت، زیرا موجب افزایش خلاقیت و کارایی کارمندان می شود.

مهم ترین عامل در کسب ارتقای شغلی رفتار و تلاش کارمند در محیط کار است. کارمندان زمانی مستحق ارتقای شغلی هستند که به خلق ارزش ها و ارتباطات ارزشمند دست یابند.

 

ترفیع شغلی
کارمندان زمانی مستحق ارتقای شغلی هستند که به خلق ارزش ها و ارتباطات ارزشمند دست یابند.

 

ارتقای شغلی در سازمان ها میتواند انواع متفاوتی داشته باشد که در ادامه به معرفی چند نمونه از آنها میپردازیم:

١. پیشرفت در حوزه‌ی کاری و پذیرفتن ‌‌سِمت جدید
٢. تشویق کارمندان به علت افزایش حقوق و یا پاداش
٣. در برخی از سازمان‌ها، ارتقا شغلی تنها با تغییر در وظایف و مسئولیت‌ها اتفاق می‌افتد.

چند وقت یکبار کارمندان خود را به خاطر نحوه عملکردشان تشویق کنید، چون درحفظ روحیه‌ی کاری و انگیزه‌ی آنها بسیار مؤثر است.
سعی کنید در کار خود بهترین باشید. هیچ‌گاه برای رسیدن به “حقوق عادلانه” تلاش نکنید. مدیر شما باید بداند در صورتی که نیازهای مادی و معنوی شما را در محیط کار برآورده نکند، ممکن است یکی از نیروهای عالی خود را از دست بدهد.

وقتی مدیر شما مطمئن باشد که شما هیچ‌گاه شغل فعلی را رها نمی‌کنید، تلاشی برای افزایش حقوق شما یا ارتقای جایگاه شما انجام نخواهد داد. تلاش کنید حداکثر حقوق و مزایایی که مدنظر دارید را دریافت کنید.

یکی از اقداماتی که در گرفتن ارتفای شغلی در یک موسسه یا سازمان موثر است این است که برای انجام فعالیت های مختلف به طور خودکار داوطلب شوید و آن را به بهترین شکل انجام دهید. به مدیر خود پیشنهاد دهید که بخشی از فعالیت های پروژه های بزرگ را به عهده بگیرید.
با انجام این فعالیت ها می توانید به طورغیرمستقیم شخصیت خود را به عنوان فرد مستقل با روحیه مدیریتی نشان دهید.

آیا تابه حال به تفاوت و وجه تمایز میان مدیران و کارمندان فکر کرده اید؟

تفاوت اصلی بین مدیران وکارمندان این است که مدیرها نقاط قوت خود را می شناسند و از آن برای پیشرفت کار خود استفاده می کنند ولی اغلب کارمندان از روی آموزش اشتباه فقط در یک زمینه فعالیت می کنند و به فکر پیشرفت خود نیستند.

زمانی می توانید یک رهبر باشید و در کارتان ارتقا و ترفیع یابید که بتوانید کارهای خود را به بهترین شکل برنامه ریزی کنید و هیچ اخلالی در کارتان به وجود نیاید.
لازمه این مورد هم این است که ابتدا شخصیت خود را بشناسید و تمرکز خود را روی فعالیت های تان افزایش دهید و سعی کنید هر چند روز یکبار یک فعالیت جدید به لیست کارهای قبلی خود اضافه کنید.
برترین مدیران افرادی هستند که توانایی کنترل زندگی و کار خود را دارند و از هیچ کدام غافل نمی شوند.

 

مدیران موفق

 

 

کسب چه مهارت هایی سبب ارتقای شغلی و درخشیدن در کار میشود؟

 

۱- همکاری و تعامل:

همکاری بین تیم ها در داخل سازمان همیشه مورد توجه قرار می گیرد. نحوه نگاه سایرین به شما در محیط کار، تأثیر بسیاری بر آینده شغلی تان خواهد داشت.

 

همکاری و تعامل
موفق ‌ترین مدیران کسانی هستند که همان گونه ‌ای رفتار وکار می‌کنند که متوقعند کارکنانشان آن‌گونه باشند.

 

 

۲- قابل اطمینان بودن:

اگر می خواهید در شرکت خود پیشرفت کنید، باید به رئیس خود نشان دهید که همیشه میتواند روی شما حساب کند. عواملی که مدیران برای ترفیع کارکنان در نظر می گیرند: وقت شناسی، داشتن ابتکار عمل، رفتار دوستانه و توانایی در نشان دادن پیشرفت عواملی کلیدی هستند.

 

۳- تلاش:

مدیران به تلاش و زمانی که کارمندانشان برای انجام وظایفشان صرف میکنند توجه میکنند. به عنوان مثال آیا گزارش او نشان دهنده نظم فردی و قابلیت انطباق است؟ آیا متمرکز و خلاق است؟ بنابراین مقدار تلاشی که شما میکنید اهمیت زیادی نزد رئیستان دارد.

 

 

تلاش
مدیران به تلاش و زمانی که کارمندانشان برای انجام وظایفشان صرف میکنند توجه میکنند.

 

۴- یادگیری از شکست ها:

همه ما در نقطه ای از حرفه شغلی خود شکست هایی را تجربه می کنیم. ولی، نحوه برخورد شما با اشتباهات می تواند تبدیل به نتیجه ای مثبت شود. رئیس شما متوجه توانایی شما در عوض کردن اوضاع خواهد شد.

 

۵- خلاقیت:

خلاقیت و فکر کردن خارج از محدوده شما را از دیگر همکارانتان متمایز میکند و یکی از مهمترین عواملی است که سبب میشود در ذهن مدیرتان باقی بمانید.
مدیران افرادی را ارتقا میدهند که راهکارهای متعددی ارائه میدهند و همیشه راه حلی نوین در رویارویی با مشکلات دارند. سعی کنید همیشه ایده های جدیدی در رویارویی با مشکلات ارایه دهید.

خلاقیت و فکر کردن خارج از محدوده شما را از دیگر همکارانتان متمایز میکند و یکی از مهمترین عواملی است که سبب میشود در ذهن مدیرتان باقی بمانید.
خلاقیت و فکر کردن خارج از محدوده شما را از دیگر همکارانتان متمایز میکند و یکی از مهمترین عواملی است که سبب میشود در ذهن مدیرتان باقی بمانید.

 

 

۶- حس مالکیت:

داشتن حس مالکیت از سوی کارکنان، از ارزش بسیاری نزد مدیران شرکت ها برخوردار است. کارمندانی که نسبت به خروجی کارشان حس مالکیت نشان میدهند، به این معنی که تمام تلاش خود را جهت پیشبرد پروژه انجام میدهند، برای ارتقای شغلی در ذهن رئیس خود می مانند.

جالب است بدانید حتی افرادی که مهارت کمتری دارند، نسبت به افراد ماهرتر که حداقل تلاش را به خرج می دهند از شانس بیشتری برای ترفیع شغلی برخوردارند.
پس در نهایت بکوشید در هر کسب و کاری که هستید با ارائه خروجی و نحوه عملکرد بالقوه در ذهن مدیرتان ثبت شوید تا مسیر برای ارتقا شغلیتان میسر شود.
در پایان به چند نمونه از مزایای ارتقای شغلی میپردازیم:

١. ایجاد امنیت شغلی در افراد و دیده شدن انها در محیط کار
٢. بالارفتن انگیزه و تلاش مستمر افراد
٣. ایجاد احساس رضایت در کارمندان
۴. افزایش خلاقیت و خلق ایده های نوین
۵. بالا رفتن حس وفاداری و مسئولیت در محیط کاری

انتظار می رود با توجه به مطالب گفته شده در ارتباط با ارتقای شغلی و مزایای آن کارمندان اصولی تر رفتار کنند.

برچسب ها
نمایش بیشتر

1 نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن