تفریحی به نام “کار”

بررسی دلایل علاقه به کار و نگرش های مربوط به آن

تفریحی به نام “کار”
۵ امتیاز از ۱ رای

مقدمه

جبران خلیل جبران از نویسندگام محبوب و مشهور ، اعتقاد داره که ” کار بدون عشق و علاقه ، بدتر از گدایی است ” . که این جمله اهمیت علاقه به کار را بیان میکند.

Image result for جبران خلیل جبران

وی در جای دیگری بیان میکند که ” اگر تو نمیتوانی با عشق کار کنی، و تنها احساست به کار، بی میلی و تنفر است ، بهتر است که کارت را ترک کنی و بر در معبد بنشینی و از آنان که با شادی کار میکنند ، صدقه بگیری ؛ زیرا اگر با بی تفاوتی نان بپزی ، نان تلخی خواهی پخت که تنها نیمی از گرسنگی انسان را سیر میکند .”

انواع نگرش نسبت به کسب و کار

نگرش به کسب و کار، عبارت است از آمادگی روانی برای انجام کار، که این آمادگی روانی میتواند مثبت ، خنثی و یا منفی باشد.

nudge-basic-capa

نگرش منفی نسبت به کسب و کار

Image result for نارضایتی در کار

وقتی به هر دلیلی فرد از انجام کاری خوشش نیاید و به دنبال هر فرصتی بگردد که تا از انجام کار شانه خالی کند و به اصطلاح از زیر کار در برود ؛ این فرد نگرش منفی دارد.

این گونه افراد دلایلی همچون حقوق پایین ، ناعدالتی های جامعه و هزاران دلیل دیگر را به کار خود نسبت میدهند و دنبال شرایط بهتری هستند و از کار خود لذت کافی نمیبرند و این شرایط سبب بازدهی پایین در کار و اشتباهات مکرر در کار میشود که بسیار نامطلوب هم برای خود و هم برای سازمان و جامعه میباشد.

نگرش خنثی نسبت به کسب و کار

Image result for not happy

 

این نگرش بیانگر وضعیتی است که فرد هیچ احساس مثبت یا منفی نسبت به کار خود ندارد و انجام کار را یک تکلیف در برابر دستمزدی که به او میدهند ، ارزیابی میکند. در این حالت ، فرد از کار انتظار محدودی دارد و به همین دلیل ، مشکلات و نارسایی های محیط کار ، وی را زیاد ناراحت نمیکند.

چون به لحاظ روانی پذیرفته است که کاری به این امور نداشته باشد و به اندازه ای که از او خواسته شده است کار خود را انجام دهد. چنین فردی ، احساس تعلق خاطر به کسب و کار نمیکند و برنامه ی دراز مدتی برای آن ندارد.

اغلب در ردپای کاری این افراد ، رنگ هیچ نوع خلاقیت و ایده پردازی دیده نمیشود و معمولا در جایگاه و عنوان شغلی خود ثابت و بدون ترقی هستند.

نگرش مثبت نسبت به کسب و کار

Image result for sattisfied in work

نگرشی است که فرد با عشق و علاقه به کار می نگرد و کسب و کار را عامل موفقیت فردی و اجتماعی خود میداند و از انجام کار ؛ احساس رضایت و شادمانی میکند. این گونه افراد در حین انجام کار ، متوجه گذر زمان نمیشوند و غرق در کار خود میشوند.

در کنار این افراد کار کردن هم لذت دارد و هم میتوان به عنوان یکی از گزینه های دوستی در نظر گرفت. چون کسی که به کارش علاقه دارد میتوان مطمئن بود که در زندگی خودش هم موفق است.

به طور میانگین یک سوم و یا نصف شبانه روز ما ، صرف کار و مشغولیت به آن و یا حداقل فکر کردن به مسائل کاری میشود. بنابراین کیفیت چگونگی انجام کار ، بسیار موثر بر رضایت شخصی ما از زندگی شخصی ما دارد.

کسی که کار را مایه سرگرمی و یادگیری خود میداند از رضایت نسبی بیشتری برخوردار است و پیوسته در حال پیشرفت و ترقی میباشد و از سلامت روانی بیشتری برخوردار است.

عامل مهم عدم توسعه اقتصادی کشورمان

Image result for iran work

نوع نگرش مردم یک جامعه به کسب و کار ، در کمیت و کیفیت انجام کار و توسعه ی جامعه ، نقش موثری دارد.

یکی از عوامل مهم عدم توسعه اقتصادی کشورمان نیز ناشی از فقدان نگرش مثبت گروه های مختلف اجتماعی به کسب و کار میباشد. وجود نگرش سنتی و غلط در جامعه ایران که کار بیش از زندگی بخور و نمیر را نوعی حرص و طمع در جهت ثروت اندوزی تلقی میکند ، عامل مهمی در تقویت نگرش منفی به کسب و کار است.

این نگرش که کار و تلاش و انباشت ثروت ناشی از کارآفرینی ، نبوغ و خلاقیت و تلاش را مذموم میداند ، باید تصحیح و به نگرش مثبت تبدیل گردد.از سوی دیگر نگرش سنتی نیز که دولت را متصدی همه امور جامعه و به اصطلاح همه کاره میداند باید تعدیل گردد تا گرایش به فعالیت های اقتصادی خصوصی بیشتر شود و از میزان گرایش به شغل دولتی کاسته شود.

ضرب المثل معروف “آب باریکه ” گویای گرایش سنتی ایرانیان به کار های دولتی است که هر چند کم ، اما استمرار آن موجب اطمینان از آینده است .!

موانع نگرش مثبت به کسب و کار در ایرانیان

۱- هویت نیافتن با کار

۲- قدرت و ثروت به مثابه ارزش

۳- شخصی کردن کار

۴- نگرش تقدیر گرایانه

۵-فرهنگ صوفیانه و عارفانه

۶- ضعف اخلاق کار

۷-تنبلی و آزمندی

۸- سازگاری با ناامیدی

در پست های بعدی به بررسی هر کدام از موارد بالا میپردازیم.

امیدوارم این مطلب برای شما مفید بوده باشد . ضمنا نظر شما برای ما مهم است. با گذاشتن دیدگاه, برای دیده شدن افکارمان کمک کنیم.


دیگر مقالات در حوزه کسب و کار :

چگونه شرکت خود را ثبت کنیم ؟
چگونه رضایت شغلی کارکنان را افزایش دهیم ؟

برچسب ها
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن