تجدید ارزیابی در دارایی و سرمایه

"تجدید ارزیابی "چیست و چه مزایایی دارد ؟

تجدید ارزیابی در دارایی و سرمایه
۳٫۵ امتیاز از ۲ رای

 

تجدید ارزیابی به معنای دادن ارزش های جدید به دارایی ها است. فرضا یک دارایی ۱۰ سال قبل به قیمت ۱ میلیون تومان خریداری شده است، امروز آن را مجدد ارزشیابی می کنند و می گویند قیمت به روز آن ۲۰ میلیون تومان است. پس این یک تجدید ارزیابی است.

تجدید ارزیابی بر عملیات شرکت اثر دارد؟

همانطور که گفته شد در تجدید ارزیابی روی کاغذ اعداد جابجا می شوند و پولی وارد شرکت نمی شود. اما تجدید ارزیابی باعث خواهد شد شرکت از نظر ریالی در ترازنامه به شدت بزرگ شود. خوب شرکت بزرگتر راحتر وام می گیرد.

به عبارتی تجدید ارزیابی از طریق ایجاد ظرفیت استقراض بر روی عملیات شرکت اثر گذار است. شما فرض کنید ۱۰۰۰ تومان دارایی دارید و ۵۰۰ تومان بدهی. نسبت بدهی شما ۵۰٪ است و بانک به شما می گوید موقعیت ریسکی دارید لذا من با نرخ بهره ۲۵٪ وام می دهم. حال می روید و دارایی را تجدید می کنید و ارزش آن می شود ۱۰٫۰۰۰ تومان. خوب نسبت بدهی شما از ۵۰٪ به ۵٪ کاهش می یابد..

تجدید ارزیابی، ارزیابی عملکرد مدیران را شفاف خواهد کرد.

امروز در گزارشات هیئت مدیره ما شاهد گزارش نسبت دارایی، نسبت حقوق صاحبان سهام و… هستیم که عموما بالاتر از ۲۰٪ هستند! اما واقعیت این است که نسبت های گزارش شده واقعیت اقتصادی را نشان نمی دهند.

چرا که مخرج کسر( دارایی ها و…) بهای تاریخی را نشان می دهند. فرض کنید سود عملیاتی شرکتی ۱۰۰ باشد و دارایی آن ۵۰۰ حالا نسبت بازدهی حاصل از دارایی ۲۰٪ است. اما اگر دارایی به روز شود و ارزشش به ۱۰٫۰۰۰ برسد همان نسبت از ۲۰٪ به ۱٪ کاهش می یابد. در اصل مدیریت از دارایی های تحت اختیارش تنها ۱٪ بازدهی کسب کرده است.

سخن آخر

تجدید ارزیابی و افزایش سرمایه از این محل نسبت بدهی به حقوق صاحبان سهام را بهبود می دهد، سرمایه ثبت شده شرکت را افزایش می دهد( گاها بانک ها نسبتی از سرمایه ثبت شده به شرکت ها وام می دهند). نسبت بدهی را کاهش می دهد و ظرفیت استقراض ایجاد می کند. عملکرد مدیران را شفاف تر می کند. صورت های مالی را شفاف کرده و تحلیل آن را ساده تر می کند.

نوشته محمدرضا طالبی

برچسب ها
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن