افزایش سرمایه از آورده نقدی

به این مطلب امتیاز دهید

سلام خدمت همه ی هومانی های عزیز امروز می خواهیم در مورد افزایش سرمایه از آورده های نقدی و صحبت کنیم، با ما همراه باشید…

تا به حال به این فکر کرده اید که چرا شرکت ها افزایش سرمایه می دهند؟

علت این رفتار چیست و چه سودی برای آنها دارد؟

افزایش سرمایه همانطور که از اسمش پیداست به این معنی است که شرکتها طی یک سری اقدامات سرمایه ی خود را بیشتر میکنند و این کار به منظور توسعه و گسترش کسب و کار افزایش قدرت مالی می باشد.

افزایش سرمایه به شش روش اجرا میشود که عبارتند از :

۱) سود انباشته

۲) مطالبات

۳) تجدید ارزیابی دارایی ها

۴)آورده نقدی

۵)صرف سهام

۶)ترکیبی

آورده نقدی

در این روش سهامی به عنوان سهام حق تقدم برای سهامداران فعلی در اختیار قرار میگیرد که با همان نماد شرکت ولی با پسوند ح قابل مشاهده است . مثلا نماد شپلی که حق تقدم آن شپلیح میباشد.

بعد از بازگشایی نماد این نماد به مدت ۶۰ روز قابل معامله است که امکان دارد تا ۹۰ روز نیز تمدید شود که نحوه خرید و فروش آن به شرح زیر است:

خرید:

نکته قابل توجه خرید سهام حق تقدم در این است که اگر خریدار بخواهد سهام حق تقدمی که خریداری میکند جز سهام اصلی شود باید به ازای هر سهم که خریداری میکند ۱۰۰۰ ریال به عنوان قیمت اسمی سهم به حساب شرکت واریز کند و فیش واریزی را به شرکت فکس کند.

بعد از انجام این مراحل بعد ازنکته قابل توجه خرید سهام حق تقدم در این است که اگر خریدار بخواهد سهام حق تقدمی که خریداری میکند جز سهام اصلی شود باید به ازای هر سهم که خریداری میکند ۱۰۰۰ ریال به عنوان قیمت اسمی سهم به حساب شرکت واریز کند و فیش واریزی را به شرکت فکس کند.

بعد از انجام این مراحل بعد از ۲ الی ۳ ماه سهام حق تقدم به سهام اصلی آن نماد تبدیل میشود و اگر قصد تبدیل سهام حق تقدم به سهام اصلی را نداشته باشد نیازی به این کار نیست ولی باید در نظر داشت که این سهام را تا قبل از پایان دوره دو ماهه بفروش برساند .

(به عنوان مثال اگر ۲۰۰ سهم خریداری کرده اید باید ۲۰۰۰۰۰ ریال به حساب شرکت واریز کند).

افزایش سرمایه از آورده نقدی و سهام
افزایش سرمایه از آورده نقدی

برای دسترسی به اطلاعات و شماره حساب شرکت بر روی همین لینک کلیک کنی

نکته قابل توجه دیگر در مورد قیمت سهام حق تقدم این است که قیمت این سهام کمتر از قیمت هر سهم اصلی است.به عنوان مثال قیمت فعلی هر سهم اصلی ۴۰۰۰ ریال درحالی که قیمت هر سهمحق تقدم ۲۰۰۰ ریال میباشد .

اما در واقع قیمت سهام حق تقدم ۲۰۰۰+۱۰۰۰ ریال میباشد که ۱۰۰۰ ریال همان قیمت اسمی سهم است .

با وجود این شرایط کاملا مشهود است که در اکثر مواقع با لحاظ قیمت اسمی سهم خرید سهام حق تقدم سودمندتر از خرید سهام اصلی میباشد . یعنی این که شما سهام آن شرکت را با قیمت کمتری خریداری میکنید . 

فروش

اگر شما به هر علتی تمایل به استفاده از حق تقدم خود نداشته باشید میتوانید در این در این دوره دو ماهه سهام خود را مثل هر سهامی در بورس بفروشید.

نکته:

حا اگر شما به هر علتی در این بازه دو ماهه قیمت اسمی به ازای سهمی که خریداری کرده اید را به حساب شرکت واریز نکردید و سهام خود را هم نفروختید و نماد بسته شد این نماد بعد از دو ماه دوباره به مدت دو هفته باز میشود که خود شرکت به واسطه سازمان بورس به ازای قیمت اسمی هر سهم که پرداخت نکردید از سهام شما کسر میکند،

و باقی سهام را برای شما به قیمت فعلی سهام اصلی میفروشد و به حساب شما واریز میکند . اگر شما فرد ریسک پذیری هستید اینمورد برای شما بسیار جذاب خواهد بود .

به این علت که وقتی خود شرکت سهام را برای شما به فروش میرساند شاید قیمت فعلی سهم کمتر از قیمتی باشد که شما دو ماه پیش خریداری کرده باشید و در این صورت با ضرر مواجه میشوید و عکس این موضوع هم وجود دارد که شاید قیمت فعلی هر سهم چند برابر قیمتی باشد که شما آنرا خریداری کرده اید و در این صورت شما بسیار سود میکنید .

در نظر داشته باشید که اگر طی این دو هفته سهام حق تقدم را خریداری کردید شما مجاز به فروش آن نخواهید بود و این سهام بعد از دو الی چهار ماه به سهام اصلی تبدیل میشود.  

 

برچسب ها
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن