استخدام در حین سربازی نظام وظیفه

سربازی و روش های تسهیل آن

استخدام در حین سربازی نظام وظیفه
۵ امتیاز از ۲ رای

استخدام در حین سربازی نظام وظیفه

یکی از دغدغه های پسران ایرانی، سربازی اجباری آنها می باشد چرا که دو سال از سال های جوانی آنها ازبین رفته و در آن دوران در آمدی نخواهند داشت.

در ادامه برای بهتر شدن سربازی و در آمد زایی در آن دوران به چند روش می پردازیم.

امریه در حین سربازی

امریه یعنی در حین خدمت سربازی، در ارگان های دولتی و غیر نظامی انجام وظیفه کنید.

این مورد را اکثر افراد مشمول نظام وظیفه نمی دانند.

برای اینکه در امریه خدمت کنید باید مدرک دانشگاهی داشته باشید و در غیر اینصورت نمی توانید مشمول امیریه شوید. خدمت کردن در امریه فقط به مدرک دانشگاهی منحصر نمی شود، بلکه شراطی از قبیل متأهل بودن، سرپرست خانواده بودن، از خانواده های شهدا، جانبازان و ایثارگران بودن هم در آن تأثیر گذار است. این شرایط ثابت نیستند و هر سال با بخش نامه های مختلف عوض می شود. اگر می خواهید شرایط قطعی آن را بدانید باید در سالی که می خواهید به سربازی بروید، آن شرایط را بررسی کنید.

در امریه حقوق یک کارمند در رده ی خود را دریافت می کنید که یکی از مزیت های خوب امریه می باشد، اما ممکن است که کمتر دریافتی را داشته باشید.مزایای امریه فقط به حقوق آن محدود نمی شود بلکه در حین خدمت لباس شخصی می پوشید، در زمینه ی رشته خود کار می کنید، در اداره ای که خدمت می کنید سابقه ی کار در نظر گرفته می شود و در صورتی که بعد از خدمت در آنجا استخدام نشدید، برای شما یک رزومه ی قوی در نظر گرفته می شود.

 

چند مورد از معایب امریه

۱- طول مدت خدمت شما ۲۴ ماه می باشد که برای یک خدمت عادی ۲۱ ماه است.

۲- اگر کسری خدمت داشته باشید، در امریه به حساب نمی آورند و باید ۲۴ ماه کامل را بگذرانید.

۳- اگر غیبت در خدمت داشته باشید نمی توانید به امریه ملحق شوید.

 

ملحق شدن به دانشجویان دانشگاه های افسری

یکی دیگر از روش های استخدام و در آمد زایی در حین سربازی، ملحق شدن به دانشجویان دانشگاه افسری می باشد.

برای اینکه در دانشگاه افسری ثبت نام کنید، باید شرایط مورد نظر آن دانشگاه را دارا باشید و در آزمون ورودی آن پذیرفته شوید.

هر یک از دانشگاه های افسری شرایط خاص خودشان را دارا هستند و  شما رسما عضو پرسنل و کادر نیرو های مسلح می شوید.

در دانشگاه افسری ابتدا به مدت خاصی نسبت به قوانین دانشگاهی که پذیرفته شده اید، مورد آموزش قرار می گیرید. چون در این مدت شما عضوی از پرسنل می باشید، از روز اول بیمه و حقوق بگیر می شوید. اما در ابتدا حقوق زیادی به شما نمی دهند و در حد پول تو جیبی می باشد.

اگر در دانشگاه افسری پذیرفته شده و به آن ملحق شوید، برای خروج و انصراف از آن، به مقدار هزینه هایی که دانشگاه برای شما صرف کرده است جریمه خواهید شد. پس در تصمیم خود قاطع باشید تا دچار مشکل نشوید.

دانشگاه های افسری آزمون جداگانه دارند و با کنکور یکی نمی باشد، بجزء دانشگاه افسری امام باقر(ع) که زیر نظر وزارت اطلاعات می باشد. وقتی دفترچه انتخاب رشته کنکور را دریافت کنید، در آن رشته های دانشگاه امام باقر وجود دارد.

 

دانشگاه افسری امام علی (ع)

شناخت دانشگاه های افسری

دانشگاه افسری امام علی(ع) برای ارتش می باشد و معتبر ترین دانشگاه افسری ایران و خاورمیانه است. البته ارتش در شهر های دیگر نیز دانشگاه افسری دارد که نام های متفاوتی را دارا هستند.

دانشگاه امام حسین(ع) برای تربیت پاسدار می باشد و زیر نظر سپاه پاسداران است. در گذشته امتحان ورودی این دانشگاه در آزمون سراسری دانشگاه بود. اکنون برای ورود به این دانشگاه باید امتحان ورودی بخصوص آن را بدهید. دانشگاه امام حسین(ع) نسبت به دانشگاه امام(ع) علمی تر و مهندسی تر می باشد.

دانشگاه امین زیر مجموعه نیرو انتظامی می باشد. این دانشگاه هم آزمون جدای خود را دارد. در این دانشگاه افسر نیروی انتظامی تربیت می کنند.

 

استخدام در نیرو های مسلح

برای این روش، نیازی به مدرک تحصیلی نیست. در این روش که عضو پرسنل و نیرو های مسلح می شوید، باید شرایطی را دارا باشید تا استخدامتان کنند. در این دوران به شما آموزش می دهند و پس از آموزش ها، با توجه به استعدادتان به بخش های مختلف انتقال داده می شوید. وقتی به نیرو های مسلح می پیوندید، بعد از آموزش سرباز تلقی می شوید و بعد از مدتی با نشان دادن استعداد ها و لیاقتتان، ترفیع درجه میگیرید.

 

 

پیمان کاری در نیرو های مسلح

در این مورد باید چهار سال بصورت پیمانکاری در کار های فنی نیرو های مسلح مشغول باشید. داشتن حداقل مدرک آموزشی ابتدائی یکی از شرایط پذیرش می باشد.

در صورت اخراج یا استعفا در این مدت، اگر مشمول معافیت یا استثنائی نباشید، باید بقیه خدمت را در سربازی عمومی بگذرانید.

حقوق و مزایای سرباز پیمانکاری با دیگر پیمانکاران استخدامی برابر می باشد. اگر در پایان خدمت در ارگانی که پیمانکاری می کردید به شما نیاز داشته باشند، پیشنهاد استخدام شدن در آن ارگان را به شما می دهند و شما نیز این پیشنهاد را می توانید قبول یا رد کنید.

قرارگاه خاتم الانبیا، یکی از موارد پیمانکاری نظامی می باشد.

 

کادری شدن در ارگان های نظامی

کادری شدن مانند پیمانکاری است که فقط در نوع عملکرد و وظایف متفاوت است.

البته با پیمانکاری در شرایط پذیرش حداقل مدارک تحصیلی  متفاوت است و متناسب با جایگاه و وظیفه ی اعمال شده به شما، فرق می کند.

 

سرباز معلم

یعنی سرباز بجای اینکه در نیرو های مسلح فعالیت کند در مدارس مناطق محروم و کم توسعه یافته مشغول به تدریس می شود.

برای سرباز معلم شدن باید شرایط خاص آن را دارا باشید تا پذیرفته شوید. اکثر سرباز ها تقاضای سرباز معلم بودن می دهند و از این رو قبول شدن در سرباز معلمی سخت می باشد.

میزان حقوقی که دریافت می شود مقدار زیادی نیست و با ارتقا درجه حقوق افزایش پیدا می کند.

سرباز بجای اینکه در نیرو های مسلح فعالیت کند در مدارس مناطق محروم و کم توسعه یافته مشغول به تدریس می شود.
سرباز بجای اینکه در نیرو های مسلح فعالیت کند در مدارس مناطق محروم و کم توسعه یافته مشغول به تدریس می شود.

 

سربازی معلمان آموزش پروش به این صورت است که، چهار سال از تحصیلی را که دانشگاه ها و مراکز تربیت معلم را می گذرانند، دوران سربازی آن ها به شمار می آورند. افراد بعد از گذراندن دوران آموزش تربیت معلم باید متعهد شوند تا پنج سال در آموزش و  پرورش کار بکنند. تنها چیزی که فرهنگیان در مورد سربازی می بینند، دوران آموزشی می باشد.

 

موارد بالا که موجب تسهیل و آسان شدن سربازی می شود و برای اینکه بتوانید به موارد فوق دست پیدا کنید باید شرایط خاص آن را دارا داشته باشید. کارت بسیج فعال یکی از مواردی می باشد که به شما کمک می کند، زیرا که در اکثر موارد یکی از شرایط داشتن کارت بسیج فعال است.

 

برچسب ها
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن